Finále SP: Zlatý český double v obřím slalomu. Barták si vítězstvím zajistil velký křišťálový glóbus

Finále SP: Zlatý český double v obřím slalomu. Barták si vítězstvím zajistil velký křišťálový glóbus

7 min

Za sychravého a deštivého počasí odstartovalo v italském Saurisu finále Světového poháru. Závod v obřím slalomu ovládli Češi Aneta Koryntová a Martin Barták, který si tak dva závody před koncem seriálu zajistil druhý velký křišťálový glóbus v kariéře. “ V cíli jsem cítil především úlevu. Jsem rád, že jsem si křišťálový glóbus zajistil hned prvním závodem. A o to víc, že šlo kvůli podmínkám o snad nejtěžší závod v letošní sezoně. Teď už si můžu si zbytek finále jen užívat,” radoval se v cíli vítězný Barták. Na třetím místě skončila vedoucí žena Světového poháru Eliška Rejchrtová.


Češi i přes déšť po prvním kole ve vedení

První den závěrečné zastávky letošního Světového poháru doprovázel neustávající déšť, závodníci se tak museli vypořádat s kluzkou tratí. V prvním kole to nejlépe zvládla Aneta Koryntová, vedoucí žena Světového poháru Eliška Rejchrtová byla průběžně třetí. Mezi muži zajel nejrychlejší čas suverén letošního SP Martin Barták, který si už v dnešním závodě mohl zajistit celkové vítězství v seriálu. 

 

Koryntová se posunula na třetí místo celkového hodnocení, Barták slaví glóbus s předstihem

V druhém kole déšť ještě zesílil, navíc se nad tratí snesla mlha, která komplikovala viditelnost. Aneta Koryntová těžké podmínky zvládla a s druhým nejrychlejší časem druhého kola si zajistila třetí vítězství ve SP letošní sezóny. Eliška Rejchrtová si dofinišovala pro bronzovou pozici a stále drží vedoucí pozici v hodnocení SP. Na druhou Italku Mazzoncini má náskok 40 bodů.  Aneta Koryntová se díky vítězství posunula na 3. pozici. 

 

„Je to neskutečné. První kolo dnešního závodu bylo lehké, to druhé bylo kvůli dešti těžší. Tím že hodně pršelo, tak se to smýkalo a bylo to dost uklouzané,“ popsala závod dnešní vítězka.  

 

„Do dalších závodů půjdu s dobrým pocitem, ale musím zachovat chladnou hlavu a věřit si. První místo je zase o něco blíže a já budu bojovat až dokonce,“ říká odhodlaně Koryntová. 

 

Během mužského závodu se počasí zhoršilo a poslední muž na startu, vedoucí Martin Barták měl podmínky ze všech závodníků nejtěžší. Vypořádal se s nimi bravurně a nejrychlejším časem druhého kola dal vítězné razítko zisku velkého křišťálového glóbusu. 

 

„Díky dešti to byl asi nejtěžší závod co jsem jel. Věděl jsem, že trať je mokrá a nesmím udělat chybu. Byl jsem rád, že jsem ji neudělal a glóbus nakonec vyhrál už v prvním závodě,“ sdělil v cíli už jistý šampion Světového poháru.

 

Barták získal velký křišťálový glóbus již podruhé v kariéře a ve 22 letech se stal nejmladším travním lyžařem kterému se mu glóbusový double povedl. 

 

„Podařilo se mi vyhrát už první závod v sezóně, takže jsem sbíral body už od začátku. Ostatní dělali hodně chyb, já jsem dojel všechny závody a to asi bylo klíčové,“ popsal Barták svou cestu za triumfem.

 

Zítra čeká na travní lyžaře slalom. První kolo startuje v 10:45, druhé je na programu od 13:00. V neděli letošní Světový pohár uzavře super G. 

 

 Pomoc Ukrajině