Finále SP: Borák poprvé v kariéře slaví výhru v SP. Druhý triumf během 24 hodin posunul Koryntovou do čela seriálu

6 min 53 s

Sobotní závod ve slalomu na finále Světového poháru doprovázel stejně jako v pátek silný déšť. Nejlépe se s podmínkami na trati mezi ženami vypořádala Aneta Koryntová, která vyhrála druhý závod během 24 hodin a před posledním startem letošní sezony se posunula do čela celkového hodnocení SP. Mužský závod ovládl Jan Borák. Pro úřadujícího juniorského mistra světa to je první vítězství v nejprestižnějším seriálu travních lyžařů v kariéře. Zítra SP vyvrcholí závodem v super G.

Slunečné první kolo a Koryntová nejrychlejší z Češek

První kolo slalomu odstartovalo v italském Saurisu v 10:45 ještě za slunečného počasí. Nejrychlejší čas z Češek zajela Aneta Koryntová, která na vedoucí Rakušanku Emmu Eberhardt ztrácela 10 setin sekundy. Hned za ní se v průběžném pořadí poskládaly reprezentační kolegyně Karolína Rašovská a vedoucí žena Světového poháru Eliška Rejchrtová. Mezi muži byl nejlepším Čechem šestý Jan Borák, jedno místo za ním dojel již jistý vítěz velkého křišťálového glóbu Martin Barták.

Koryntovou vítězství vystřelilo do celkového vedení, Borák slaví první triumf ve Světovém poháru

Těsně před startem druhého kola začal prudký déšť, který po celou dobu závodu sílil. Aneta Koryntová zvládla svou jízdu skvěle a v celkovém součtu časů se dostala o 24 setin před dosud vedoucí Rakušanku Eberhardt. Po páteční výhře v obřím slalomu tak patnáctiletá Češka zapsala druhé vítězství během 24 hodin a posunula do čela hodnocení SP. Před posledním závodem má náskok pouhých pěti bodů na Rejchrtovou, která dnes brala čtvrté sto. Celkově třetí Mazzonciniová z Itálie ztrácí na vedoucí českou dvojici už 90 (respektive 95 bodů). Český tým tak má křišťálový glóbus i mezi ženami téměř jistý. Která z českých juniorek ho pozvedne nad hlavu rozhodne zítřejší super G. Karolína Rašovská je na čtvrté pozici.

Druhé místo z dnešního závodu brala Emma Eberhardt, třetí dofinišovala její rakouská kolegyně Tina Hetfleisch.

„Dnes to určitě bylo těžší, než včera. Druhé kolo stavěl rakouský trenér a já věděla, že si to musím pohlídat. Na to, že velký křišťálový glóbus je blízko myslím, ale nesmím na to myslet tolik, abych si to nevzala do hlavy. Pořád musím závodit na sto procent,“ řekla po závodě Koryntová.

Jan Borák útočil na umístění na stupních vítězů z šesté pozice. Jako jediný muž druhého kola se se svým časem dostal pod 34 vteřin a na své konto si připsal první výhru ve SP kariéry.

„V druhém kole jsem byl se svojí jízdou celkem spokojený. Po dojezdu do cíle jsem byl zvědavý, jak se to vyvine. Na startu závodu se mi honilo hlavou, že tohle jsou pro mě ideální podmínky a že, když si to pohlídám, tak z toho může být dobrý výsledek. Chtěl jsem minimálně medaili, takže s vítězstvím jsem více než spokojený, popsal jednadvacetiletý český reprezentant.

Boráka na stupních vítězů doplnili Italové Lorenzo Gritti, který skončil na druhém místě a Filippo Zamboni, jenž skončil třetí.

Zítra uzavře letošní ročník Světového poháru závod v super G, který začíná v 10:45.