Dva šampionáty v jednom. Štítná přijala pořadatelství MS juniorů v travním lyžování

Dva šampionáty v jednom. Štítná přijala pořadatelství MS juniorů v travním lyžování

7 min 21 s

Méně než dva měsíce zbývají do největší lyžařské akce tohoto roku na území České republiky. V rámci mistrovství světa v travním lyžování se představí kromě seniorské špičky i nejlepší junioři, kteří se původně měli o medaile utkat v Japonsku. S ohledem na složitost vycestování přijal pořadatelství organizační tým ze Štítné nad Vláří. Společný šampionát se uskuteční od 6. do 11. září 2021.


Mistrovství světa juniorů v travním lyžování bylo naplánováno v Japonsku a mělo předcházet Olympijským hrám. Z důvodu aktuální epidemiologické situace v zemi vycházejícího slunce se Mezinárodní lyžařská federace rozhodla šampionát přesunout a pořadatelství připadlo organizátorům ve Štítné nad Vláří. 

Pro asijské týmy je teď extrémně složité vycestovat do Evropy a jedna akce pro ně reálně znamená měsíc v karanténě. Pokud by se juniorský šampionát pořádal samostatně, nepřijely by. Mistrovství už bylo zrušeno minulý rok a o další náš sport přijít nemůže,” vysvětluje Petra Ivánková, vedoucí organizačního výboru. „Pro nás to samozřejmě znamená více práce, aktuálně musíme řešit medaile a ceny na dalších osm ceremoniálů navíc, také přijede více závodníků, tudíž je potřeba zajistit ubytování a další záležitosti. Pořadatelství jsme ale i tak přijali, protože jinak by se juniorského šampionátu nezúčastnila kompletní špička.”

Místo čtyř závodů se tak pojede osm, přičemž dva juniorské – středeční slalom a čtvrteční super G – se uskuteční samostatně. Obří slalom a kombinace se následně bude vyhlašovat z výsledků dospělých závodů. „Juniory tak čeká v jednom týdnu až šest závodů, což je opravdu náročné. Na druhou stranu budou mít výhodu domácího prostředí – na juniorském světovém šampionátu ve Štítné před dvěma lety vybojoval český tým 10 medailí,” připomíná šéftrenér reprezentace Daniel Mačát. „Aktuálně do juniorské kategorie patří Filip Machů, Jan Borák, Alena Veselá či Šárka Abrahamová, kteří jsou zároveň adepty na medailová umístění. Za poslední dva roky udělal náš juniorský tým velký kus práce a věřím, že se i letos ve Štítné můžeme těšit na medailové žně. Všichni jmenovaní mají navíc šanci na pěkná umístění i v seniorské kategorii,“ doplňuje Mačát.

Velká porce závodů čeká například aktuálně třetí ženu průběžného hodnocení seriálu Světového poháru Alenu Veselou. „Samozřejmě se budu soustředit na všechny závody ve Štítné, ale řekla bych, že přece jen je alespoň o trochu větší prioritou MSJ před MS. Na seniorském mistrovství bude větší konkurence než v juniorkách i než na Světovém poháru,” popisuje Veselá. 

Veselá zatím na svoji juniorskou medaili čeká. Šárka Abrahamová bude chtít navázat na svůj bronz z SG právě ze Štítné. Dvojice Filip Machů a Jan Borák obhajuje mezi juniory dva tituly mistrů světa z roku 2019 a patří tak k největším favoritům. 

Mistrovství světa startuje v pondělí 6. září slavnostním zahájením, v úterý čeká závodníky obří slalom, následuje středeční juniorský slalom, čtvrteční super G, páteční kombinace a šampionát uzavře sobotní slalom. Organizátoři očekávají účast přibližně 100 závodníků z 10 zemí. 

Program MS a MSJ v travním lyžování 2021 

Pondělí, 6. září

Oficiální tréninky

Slavnostní zahájení 

Úterý, 7. září

Obří slalom (dospělí)

Středa, 8. září

Slalom (junioři)

Čtvrtek, 9. září

Super G (dospělí)

Super G (junioři) 

Pátek, 10. září

Kombinace (dospělí) 

Sobota, 11. září

Slalom (dospělí) 

Slavnostní zakončeníPomoc Ukrajině