Čtyřikrát na bedně! Čeští travní lyžaři na domácím Světovém poháru zabodovali

Čtyřikrát na bedně! Čeští travní lyžaři na domácím Světovém poháru zabodovali

11 min 12 s

Jedno stříbro a tři bronzy – to byla bilance českého týmu při další zastávce Světového poháru, který se tentokrát konal na domácím svahu Klínek v Předklášteří u Brna. Martin Barták nezaváhal ani v jednom závodě a na jednom z nejtěžších svahů v kalendáři si dojel pro dvě třetí místa. V nedělním slalomu přidaly další dvě umístění na stupních vítězů ženy. Adéla Kettnerová napravila svůj výpadek z obřího slalomu a dojela si pro druhou pozici. Na bedně ji pak doplnila třetí Karolína Rašovská, která tak konečně ukončila svoji dlouhou bramborovou šnůru na Světových pohárech.


Martin Barták - Obří slalomSvětový pohár se do Předklášteří vrátil už pojedenácté a tentokrát pořadatelům přála příroda i počasí, a tak se tento vrcholný podnik mohl konat v tradičním termínu – o prvním prázdninovém víkendu. Zatímco minulý rok se domácí Světový pohár musel kvůli řádění divokých prasat přesunout na polovinu srpna, letos mu předcházel týden vydatného deště a na Klínku tak panovaly ideální podmínky. Jeden z nejobávanějších svahů na okruhu Světového poháru tak byl pro všechny závodníky příjemným lyžováním. Ideální tvrdost podkladu si chválila většina startovního pole a k vidění tak byly zatím nejvyrovnanější výsledky v historii a nejnižší výpadek na této trati. “Sám jsem byl včera v prvním kole překvapený, že to nejede tak rychle a taky nekope, tak jako obvykle. Od minulého roku museli na kopci hodně zapracovat, ” přiznal vítěz nedělního slalomu Mirko Hüppi ze Švýcarska. 

Program Světového poháru odstartoval v sobotu obřím slalomem, kde české barvy na stupních vítězů nakonec hájil pouze bronzový Martin Barták. Do elitní desítky se ještě vměstnal desátý Václav Mačát. K prvnímu vítězství v sezoně měla v prvním kole skvěle nakročeno Adéla Kettnerová, ale tři brány od konce chybovala a závod nakonec nedokončila. “Je to škoda. Když by to Adéla dovezla do cíle, tak by s největší pravděpodobností vyhrála. Byla to rychlá jízda. Takové chyby se ale neodpouští. Na druhou stranu na této úrovni k našemu sportu už patří určitý risk. Kdyby neriskovala, tak by na té bedně taky možná nebyla vůbec,” komentoval výpadek Kettnerové reprezentační trenér Daniel Mačát.Nejlepší českou reprezentantkou byla v obřím slalomu nakonec Karolína Rašovská, která skončila už potřetí za sebou ve Světovém poháru na čtvrtém místě. Z vítězství v obřím slalomu se radovala rakouská dvojice Jacqueline Gerlachová a Hannes Angerer. Gerlachová si připsala první vítězství v této sezoně a pro Angerera to byl vůbec první triumf ve Světovém poháru. 

V neděli čeští závodníci naprosto skvěle využili znalosti domácího svahu. Hned třikrát vystoupali na stupně vítězů a další čtyři Češi slavili umístění v TOP10. Svoje sobotní zaváhání napravila Adéla Kettnerová, která se musela sklonit pouze před tento víkend bezchybnou Gerlachovou. Ta v neděli zopakovala svůj triumf a odvážela si vítězný double. “Popravdě jsem byla vůbec ráda, že jsem závod jela. Včera jsem při výpadku v obřím slalomu vjela jednou nohou mezi tyče a do druhé jsem tak dostala pořádnou ránu tyčí. Přesně v místě, kde končí lyžáka, mám obrovskou modřinu, která v lyžáce při náklonu dopředu pěkně bolí. Jsem ale ráda, že jsem i přesto zvládla závodit a skončila jsem na bedně,” popisovala následky sobotního výpadku Kettnerová.

Tuto dvojici na stupních vítězů doplnila domácí závodnice Karolína Rašovská, jež skvělým druhým kolem posunula na čtvrtou příčku vedoucí závodnici Světového poháru Kristin Hetfleischovou z Rakouska. Rašovská tak prolomila letošní táhlou sérii čtvrtých míst. “Po prvním kole jsem byla zase čtvrtá a prostě jsem si řekla, že už ty brambory sbírat nechci. Moc jsem tomu ale nevěřila. Předemnou byly už jen špičkové holky. Jacque a Adéla jsou mistryně světa a Kristin vede Svěťák. Přišlo mi dost nepravděpodobné, že bych dokázala některou z nich předjet. Překvapila jsem sama sebe,” radovala se Rašovská z prvního podia v sezoně.

Martin Barták dokázal ve slalomu zopakovat svůj sobotní výsledek a zařadil se na třetí pozici za vítězného Švýcara Mirka Hüppiho a druhého Hannese Angerera z Rakouska. “Jsem s celým víkendem spokojený. Mohlo to být samozřejmě lepší, ale je důležité, že jsem se vyvaroval chyb a výpadků a připsal jsem si do celkového hodnocení Světového poháru slušnou porci bodů. Je teprve začátek sezony a já věřím, že ty vítězství ještě přijdou,” hodnotil svůj úspěšný víkend mnohonásobný juniorský mistr světa Martin Barták. V nejlepší desítce Bartáka doplnila další dvojice juniorů: devátý Václav Mačát a desátý Filip Machů.  

Světový pohár pokračuje na konci července, kdy se česká výprava vydá do italského Montecampione. Na tento víkendový Světový pohár pak přímo navazuje juniorské mistrovství světa. 
 
---
Kompletní výsledky z domácího závodu Světového poháru najdete zde.
 
Vyčerpávající fotoalbum, kde budou ještě fotky postupně přibývat, pak na našem Facebooku. Tam se samozřejmě dozvíte ty nejaktuálnější informace po dobu celé sezony. 
 
---
Foto: Aleš Kettner
 
 
 


Pomoc Ukrajině