Čtyři starty = čtyři zlata! Barták zopakoval loňský úspěch a znovu ovládl MSJ travních lyžařů

Čtyři starty = čtyři zlata! Barták zopakoval loňský úspěch a znovu ovládl MSJ travních lyžařů

7 min 41 s

Česká juniorská reprezentace v travním lyžování má za sebou další úspěšné mistrovství světa juniorů. Z italského Montecampione se vrací s pěti cennými kovy. Martin Barták znovu zvládl roli favorita a podobně jako před rokem posbíral všechna čtyři zlata. Kraloval s naprostým přehledem. Pátou medaili připsal na české konto Jan Borák, který se radoval ze stříbra v závěrečném super G.  “Rozhodně to bylo jednodušší než minulý rok. Věděl jsem, že na to mám. Už jsem to přece jednou dokázal... A to se člověku jezdí hned líp,” konstatoval jedenáctinásobný juniorský mitsr světa Martin Barták. 


Barták ovládl suverénně všechny závody o více než vteřinu a postupně si připsal vítězství ve všech čtyřech disciplínách - obřím slalomu, slalomu, kombinaci a super G. “Nejvíc jsem se asi nadřel v kombinaci. Tam byl Saviane po super G docela blízko,” naráží Barták na náskok 19 setin, který držel před Davidem Savianem z Itálie po kombinačním super G. “Ale nemůžu říct, že bych byl úplně nervózní. Trochu nervozity na mě dolehlo ve slalomu. Hlavně proto, že ve slalomu jeden nikdy neví. Mohl jsem chytit nějakou díru a čtyři zlata by byla fuč. Může se tam stát cokoliv,” popisoval průběh celého týdne. 

 

Barták odjížděl na šampionát jako absolutní favorit a potvrdil roli suveréna posledních dvou let. “Nebylo to pro něj jednoduché. Všichni mu to tady přáli. Ví, že na sobě maká a zaslouží si vyhrát každý závod, ale zároveň čekají na jeho chybu. Každý chce vyhrát,” vysvětluje reprezentační trenér Daniel Mačát. 

 

I když Barták mezi juniory nemá konkurenci, končit juniorskou kariéru nehodlá: “Určitě pojedu i další juniorské šampionáty. Je pravda, že pocit z vítězství už není takový jako dřív, ale beru to jako výzvu. Už mi prostě mezi juniory nestačí vyhrát jednou. To je málo. Vždycky bude mým cílem vyhrát čtyři zlaté medaile. Až potom jsem sám se sebou spokojený.”

 

Česká výprava ale slavila ještě jednoho medailistu. Jan Borák zajel v závěrečném superobřím slalomu excelentní jízdu a překvapivě se zařadil o pouhou setinu před třetího Davide Savianeho. “Nemohl jsem tomu času v cíli uvěřit. Vlastně to ještě pořád moc nechápu. Chtěl jsem tu jet o medaile, ale nečekal bych, že to bude v super G. Asi tomu opravdu uvěřím, až mi tu placku dají na krk”, smál se šťastný Borák.

 

“S celým šampionátem jsem spokojený. Jsem rád, že jsme Martinovi pomohli zopakovat úspěch z loňského roku, a opravdu mě potěšil výkon Jana Boráka. Čekal jsem, že by mohl zajet slušný výsledek ve slalomu, ale v super G bych ho na bednu netipoval,” hodnotí medailisty Mačát. 

“Naším cílem bylo šest medailí, ale jsem spokojený i s pěti. Dvakrát jsme byli medailím hodně blízko, když Karolína Rašovská a Václav Mačát skončili těsně pod stupni čtvrtí. Jen měl nakonec štěstí někdo jiný. Komplikací taky bylo zranění Filipa Machů a Karolíny Rašovské, kteří se řadili mezi medailové favority. Ale i tak. Pět placek je super,” uzavřel hodnocení celého mistrovství. 

 

Do elitní desítky se ještě probojovala trojice Čechů. Alena Veselá skončila šestá v superkombinaci. Jan Kašický vybojoval osmé místo ve slalomu, stejně jako Šárka Abrahamová v super obřím slalomu. 

 

 

Čeští travní lyžaři mají před sebou ještě tři závody Světového poháru, v nichž bude chtít Martin Barták bojovat o celkové prvenství v seriálu. “To je letos můj hlavní cíl. Ještě chci potrápit vedoucího Edoarda Fraua. Není bezchybný a já bych mohl konečně taky letos vyhrát,” odkryl Barták plány na zbytek sezony.Pomoc Ukrajině