×
Čeští travní lyžaři vládnou světu i mezi žáky

Čeští travní lyžaři vládnou světu i mezi žáky

18.06.2014

Celý svět travního lyžování už ví, že jakmile se na startovní listině objeví česká vlajka, bude po závodě svítit i na stupních vítězů. A neplatí to jen pro dospělé kategorie a juniory, na trávě dominují i čeští žáci.

Už od prvních dvou závodů Mezinárodního FIS poháru žáků vedou Češi s přehledem ve většině kategorií. První klání se konalo na přelomu května a června v německém Ehrenfriedersdorfu, to druhé hostily v uplynulém víkendu slovenské Piešťany. Během dvou závodních víkendů posbíral český výběr neuvěřitelných jednadvacet vítězství a suverénně vede soutěž národů.

 

Německo - zářivá sobota a smolná neděle

 

V úvodním závodě letošní sezóny nedali čeští tygři svým soupeřům téměř šanci. V sobotním obřím slalomu ovládli všechny kategorie kromě mladších žákyň, kde triumfovala Italka Cerentinová. Z českých vítězství se ale radovali Sára Stloukalová, Jakub Munzar, Eliška Rejchrtová, Martin Borák, Jan Borák, Karolína Rašovská a Martin Barták.

 

Nedělní výsledky už tak jednostranné nebyly. Mladí Češi v obou kolech chybovali a jejich soupeři toho uměli využít. Tři zlata pro Českou republiku vybojovala Aneta Koryntová, Martin Borák a Václav Mačát.

 

Slovensko - těsné souboje a překvapivý triumf nováčků

 

Ani ve slovenských Piešťanech o čtrnáct dní později se čtyřiadvacetičlenná skupina mladých českých travařů v evropské konkurenci neztratila. Češi vybojovali devětadvacet cenných kovů, z toho jedenáct těch nejryzejších.

 

V nejmladší kategorii, Bambini, Češi bezkonkurenčně kralovali, když Anna Ježová a Jakub Munzar ovládli oba dva závody. Osmiletá Anna byla přitom společně s Natálií Kasalovou na svých vůbec prvních závodech na travních lyžích a v obřím slalomu překvapily i o něco zkušenější kolegyně Anetu Koryntovou a Sáru Stloukalovou.

 

Mezi předžáky si taktéž pro dvě vítězství dojel Martin Borák, pronásledován týmovým kolegou Pavlem Ivánkem. Ve slalomu je na stupních vítězů doplnil další Čech Aleš Knor. Předžačky za nimi o mnoho nezaostaly a ve slalomu triumfovala Eliška Rejchrtová, na třetím místě skončila Anna Černická. V obřím slalomu Eliška i přes nejrychlejší čas, kterým předjela i své chlapecké kolegy, nestačila na domácí závodnici Vanesu Drahovskou a zůstala stříbrná, hned za ní se zařadila stejně jako v sobotu Černická.

 

 

Mladší žačky na vítězství sice nedosáhly, ale byly mu blízko. Těsně pod nejvyšším stupínkem skončila ve slalomu Šárka Abrahamová a za ní v závěsu Terézie Steffanová. V nedělním obřím slalomu byla jedinou českou závodnicí na stupních vítězů Martina Bílá, která získala bronz. Naopak mezi mladšími žáky potvrdil roli favorita Jan Borák, jenž získal zlato v obou disciplínách před druhým Alexem Jánoškou ze Slovenska a třetím Jiřím Dabergerem, svým týmovým kolegou.

 

V kategorii starších žáků i žákyň se čeští závodníci nevyvarovali chyb. Karolína Rašovská v sobotním slalomu vedla, ale její cestu k dalšímu vítězství zastavil tzv. špicar a pád. Chuť si spravila hned v neděli, když díky suverénnímu prvnímu kolu ovládla obří slalom. Starší žáci bojovali o nejcennější medaile se slovenským závodníkem Adamem Masárem, který dominoval v sobotním slalomu. Se stříbrem v tomto závodě se tak musel spokojit Václav Mačát, s bronzem potom Martin Barták. V neděli čeští borci Masárovi porážku vrátili a odsunuli jej na třetí příčku. Stříbrný Mačát předjel slovenského soupeře o dvě desetiny, z vítězství se radoval Barták. „Doufáme, že výkonnost našich reprezentantů vydrží i nadále a potvrdí tak nadvládu České republiky v tomto sportu,“ zhodnotil úspěchy svých svěřenců trenér žákovské reprezentace Pavel Ivánek.

 

Další závod mezinárodního poháru čeká žákovský výběr už tento pátek v italském Tambre, kde se zároveň pojedou seniorské FIS závody.

 Partneři