Český double na úvod: První triumf pro Bartáka, domácí Machů slaví stříbro

Český double na úvod: První triumf pro Bartáka, domácí Machů slaví stříbro

5 min 22 s

Úvodní soutěžní den Mistrovství světa juniorů v travním lyžování přinesl dvojnásobnou českou radost. Suverén posledních dvou let Martin Barták si v obřím slalomu dojel pro zlato a Filip Machů získal stříbro. Pro rodáka ze Štítné jde o první velkou medaili v kariéře.


Hned tři čeští reprezentanti se po prvním kole středečního obřího slalomu ve Štítné seřadili na medailových pozicích. Náročná trať působila mnoha závodníkům problémy – do druhého kola postoupilo 23 juniorů z 35členného startovního pole. Za suverénního Martina Bartáka se zařadil domácí Filip Machů a třetí dojel Jakub Ševčík. Prvním dvěma závodníkům se následně podařilo pozici uhájit – už dvanácté zlato v rámci juniorského MS slavil Martin Barták. „V prvním kole jsem jel naplno, abych si udělal náskok, do druhého už jsem nastupoval víc v klidu a věděl jsem, že nemusím jet na sto procent. Už jsem si to jen pohlídal,“ přiznal Barták. „První zlato je v kapse a teď se musím soustředit na zbývající závody. Není zdaleka hotovo,“ dodal. 

Pro vůbec první medaili na velké akci si dojel Filip Machů. „Nakonec se ta jednička ukázala jako dobré číslo, protože jsem neměl stres z toho, že někteří postupně vypadli. Jel jsem naplno, s čistou hlavou a vyšlo to,“ radoval se Machů. „Tréma už opadla. Jednu placku mám, přestože jsem vůbec nevěřil, že vyjde zrovna dneska. Moje hlavní disciplíny jsou super obří slalom a slalom, takže uvidíme v dalších dnech. Ještě bych mohl nějakou další medaili přidat,“ uzavřel Machů.

Na bronzovou příčku nakonec dosáhl Japonec Genki Arai. Ševčík skončil na děleném čtvrtém místě s Italem Filippem Zambonim. Oba zajeli shodný čas v prvním a překvapivě i ve druhém kole.  

Také juniorky se v prvním kole potýkaly s nástrahami trati. Ze tří českých reprezentantek se do druhé části probojovala jen Alena Veselá, která skončila na čtvrtém místě. Pro medaile si dojelo sesterské duo Marino a Chisaki Meadaové – starší Chisaki rozšířila triumfem ve Štítné svou sbírku zlatých medailí z juniorských šampionátů na 12 a stejně jako Barták letos obhajuje vítězství ve všech čtyřech disciplínách. Na stupních vítězů doplnila Japonky bronzová Nikola Fričová ze Slovenska.

Mistrovství světa juniorů v travním lyžování pokračuje čtvrtečním Super G, v pátek čeká závodníky super kombinace a šampionát ukončí sobotní slalom.

Kompletní výsledky najdete zde.  

Pro nejaktuálnější informace i pohled do zákulisí sledujte Facebook Travní lyžování a Instagram @travnilyzovaniPomoc Ukrajině