Světový pohár v Předklášteří: Český double v obřím slalomu

Světový pohár v Předklášteří: Český double v obřím slalomu

6 min 12 s

Do Předklášteří u Brna se opět po roce vrátil Světový pohár v travním lyžování a českým barvám se znovu dařilo. Martin Barták vybojoval svoje premiérové vítězství ve Světovém poháru a na stupních vítězů ho společně s Italem Frauem doplnil na stříbrné pozici domácí Martin Štěpánek.


“Dnešní den byl naprosto skvělý. Kluci předvedli přesně to, co jsme po nich chtěli. Vlastně k tomu není ani co víc dodat,” hodnotil skvělé české vystoupení Ladislav Novotný, asistent trenéra české reprezentace.

Barták položil základ svému životnímu výsledku už v prvním kole, když dojel na pátém místě pouhé čtyři desetiny za vedoucím Štěpánkem. “Je to trochu paradox, ale první kolo mi sedělo víc. Druhé bylo dost rovné a rychlé a nerovnosti na trati nám to zrovna neulehčily, ale i tak jsem byl naštěstí rychlý,” komentoval svůj výkon Barták.

Závod byl však dramatický až do samého závěru. O devět setin za Martina Bartáka se zařadil vedoucí závodník Světového poháru Edoardo Frau a tato dvojce vydržela ve vedení až do startu průběžně prvního Martina Štěpánka, který v prvním kole zaskočil většinu favoritů. “Martin měl letos trochu volnější režim, ale začíná být znát, že v posledních týdnech poctivě potrénoval. Dnešním výsledkem dal všem najevo, že se s ním stále musí počítat,” dodal Novotný.

Štěpánek sice svoje vedení z prvního kola neudržel, ale českým fanouškům radost nezkazil. Celkovým časem 49,75 vyrovnal výkon Fraua, podělil se s ním o druhé místo a z premiérového triumfu se tak mohl radovat Barták.

“Pocit? Jak se asi člověk může cítit, když poprvé vyhraje svěťák… Je to prostě parádní!” smál se teprve sedmnáctiletý Barták a dodal: “Když jsem pak uviděl ten čas a výsledek, musel jsem to trochu vstřebat. Najednou mi začali všichni gratulovat a mně vlastně vůbec nedocházelo, co se děje.”

Do elitní patnáctky se ještě vlezla domácí dvojice Martin Máca a Tomáš Soltík, kteří obsadili 13. a 15. pozici.

Mezi ženami zažila skvělý návrat domácí Karolína Rašovská. Při svém prvním startu ve Světovém poháru od loňského zranění kolene obsadila výborné páté místo. “Kája dnes převedla dvě špičkové jízdy a myslím si, že se na MSJ máme na co těšit. Neměla to letos úplně lehké a je skvělé, že se dokázala takhle vrátit,” chválil mladou českou lyžařku Novotný.

Na šesté místo za Rašovskou se zařadila Adéla Kettnerová. Dominika Dudíková skončila devátá.

“Veškerá příprava samozřejmě směřuje k zářijovému mistrovství světa. Dnes jsme docela vystrčili růžky, ale v září to může být ještě lepší,” uzavřel Novotný.

Světový pohár v travním lyžování pokračuje v neděli slalomem speciál a na start se postaví 13 Čechů.Pomoc Ukrajině