Češi vyráží na MS v travním lyžování. Do Itálie míří 11 reprezentantů

Češi vyráží na MS v travním lyžování. Do Itálie míří 11 reprezentantů

6 min 49 s

Na přelomu srpna a září se bude v italské Cortině konat mistrovství světa v travním lyžování. Česká výprava čítá jedenáct členů, kteří mají na co navazovat. Z posledního šampionátu, který se konal před dvěma lety, totiž dovezli Češi čtrnáct medailí.


Šampionát to byl tehdy specifický, jelikož se konal ve Štítné nad Vláří, tedy na domácí půdě. „Máme dva tituly mistra světa, dvě stříbra a jeden bronz v seniorské kategorii, junioři přidali dalších devět cenných kovů, což je opravdu obrovský úspěch,“ byl spokojený šéftrenér české reprezentace Daniel Mačát.

Před dvěma lety zazářil hlavně Martin Barták, jenž ovládl obří slalom, čímž se stal poprvé v kariéře mistrem světa mezi dospělými. Ten bude hlavní postavou reprezentace i letos.

Nejen kvůli tomu, že obhajuje titul mistra světa, ale i díky formě v posledních týdnech. Formu na světový šampionát se snažil naladit v Tambre, kde mu v obřím slalomu uniklo vítězství o šest setin. Ve slalomu pak skončil na bronzové pozici, SuperG zajel jako šestý nejrychlejší.

„Oproti loňské sezóně to nejsou tak dominantní výkony, ale myslím si, že jsou to výkony stále kvalitní. MS je pro mě vrcholem sezóny, takže veškerou přípravu a gradování formy směřuju právě na tuto akci. Příprava byla důkladná. Snažil jsem se udržet v závodním tempu, navíc jsme hodně jako tým trénovali na různých soustředěních a kempech. Tak snad to zúročím na svahu,“ doufá Barták.

Skvělé závody zajela v Tambre zajela i Šárka Abrahámová. Už v úvodním SuperG zajela nejrychlejší čas, stejně tomu bylo i v sobotním obřím slalomu. Dvacetiletá česká lyžařka zvítězila v součtu o 62 setin. Povedený víkend zakončila ve slalomu, kde vystoupala na třetí stupínek.

Může se tak jednat o ideální načasování formy. „Doufám, že letošní MS se mi vydaří ještě víc než to minulé. Jsem starší, mám více natrénováno a určitě jsem i psychicky odolnější,“ vyjmenovává Abrahámová. „Velmi ráda bych si domů odvezla jakoukoliv placku i vzhledem k tomu, jak se mi povedly poslední závody. Vím ale, že konkurence Japonek bude opravdu velká, takže budu ráda i za umístění v top pětce.“

Velmi zajímavé bude sledovat i počínání Elišky Rejchrtové, která se na světové šampionát pečlivě chystala i díky účasti na jeho juniorské obdobě, která se konala na začátku srpna v rakouském Rettenbachu. Tam si vedla znamenitě. V superkombinaci sice byla diskvalifikována, nicméně v obřím slalomu i SuperG získala bronz, v slalomu stříbro.

„Tento rok jsou na MS rozhodně větší ambice, ráda bych, aby se povedla nějaká placka. Kopec v Cortině není až tak náročný, doufám, že tento rok se něco zadaří. Věřím si zde na všechny disciplíny, tak alespoň některá z nich vyjde na medaili, za každou medaili bych rozhodně byla ráda,“ hlásí mladá reprezentantka.

Výše zmíněná jména doplní ještě Lenka Knorová, Karolína Rašovská, Sára Stloukalová, Jan Borák, Adam Hromádko, Pavel Ivánek, Aleš Knor a Filip Machů.

A kdy se bude závodit? Mistrovství světa se koná od 30. srpna do 2. září s tím, že každý den se pojede jedna disciplína, přičemž v jeden den pojedou ženy i muži. Začíná se SuperG, následuje kombinace, slalom a obří slalom.

 Pomoc Ukrajině