Češi na domácím SP zářili! Ke třem zlatům přidali další čtyři medaile

Češi na domácím SP zářili! Ke třem zlatům přidali další čtyři medaile

9 min 42 s

Domácí Světový pohár v Předklášteří měl třídenní program. V pátečním obřím slalomu slavila triumf mezi ženami Rejchrtová, stříbro bral Barták. O den později ve stejné disciplíně Martin Barták vystoupil na nejvyšší příčku, Rašovská získala stříbro a Abrahamová bronz. V nedělním slalomu se na bronz vyšplhal Jan Borák a mezi ženami zvítězila Eliška Rejchrtová.


První závodní den přinesl českým barvám hned dvě medaile. Mezi ženami zvítězila Eliška Rejchrtová a Martin Barták získal mezi muži stříbro. „Druhé kolo na to, že jsem čekala, že se mi nebude moc líbit, tak se mi nakonec líbilo. Dopadlo to nad očekávání, takže jsem hrozně šťastná. Byl to asi takový největší stres, protože když jsme šly nahoru, všichni říkali, že musíme pospíchat, start byl nakonec dřív, než měl být. Z toho jsem byla trochu ve stresu, navíc začalo pršet víc a víc. Ale nakonec jsem to zvládla,“ popisovala svoje pocity po zlatu v obřím slalomu Eliška Rejchrtová.

V sobotu byla v plánu stejná disciplína a tentokrát Češi posbírali kompletní medailovou sbírku. Mezi muži si pro zlato dojel Martin Barták. „První kolo jsme měli postavené od našeho trenéra, trénovali jsem to tady, takže mi to vyhovovalo. Druhé kolo bylo od italského o dost rychlejší, bylo to hodně natěsno, ale vyšlo to. Dojezd byl daleko těsnější, než jsem si přál, ale bylo potřeba dojet co nejrovněji a zadařilo se,” narážel první Barták na situaci v závěru druhé jízdy, kdy cílem prakticky proletěl po těsném naskočení do poslední brány, a dodal: „Tady v Předklášteří to je vždycky super, že je tu spousta přátel a lidí, takže atmosféra skvělá.“

V ženské kategorii ztratila Karolína Rašovská jen šestatřicet setin sekundy na nakonec vítěznou Rakušanku Laru Taynor. „V první jízdě jsem trošku podjela střední část a ztratila rychlost, ale stačilo mi to na pěkný čas. Trať byla ve druhém kole postavená od našeho trenéra, ve spodní části byla trochu rovnější, ale taky jsem to trefila a zajela pěkný čas. Doma je to vždycky speciální, protože tady hodně trénujeme a samozřejmě tady mám rodinu, takže to byl pěkný závod. Ještě nás čeká na domácím kopci slalom, poté dva závody Super G v italském Tambre a finále v rakouském Rettenbachu,“ popisovala stříbrná medailistka.

Hned za svou českou kolegyní dojela Šárka Abrahamová, která zazářila nejrychlejším časem ve druhém kole, díky čemuž nakonec měla na čtvrtou příčku setinový náskok. „Na první jízdě jsem si říkala před začátkem, že to bude fajn, pak jsem teda bohužel v jedné bráně před cílem zašlápla, takže nebyla úplně super, ale do druhé jízdy jsem šla s tím, že už nemám co ztratit, takže jsem to tam poslala a vydalo to. Cítila jsem se skvěle. Je tady hodně známých, takže podpora byla veliká. Letos jsem už ve Švédsku byla čtvrtá těsně pod bednou, ale samozřejmě bedna je mnohem víc, ještě doma. Jsem spokojená,“ shrnula Šárka Abrahamová.

V neděli se závodníci soustředili na slalom a v mužské kategorii dokázal vybojovat bronz Jan Borák. „Slalom opravdu nebyl lehký. V prvním kole jsem to mohl více napálit, ale i tak se nejednalo o nic lehkého. Ve druhém kole jsem to odšpuntoval už od startu, byl to boj, dvakrát jsem myslel, že tam budu ležet, o to větší radost mám ze třetího místa,“ popisoval své dojmy.

Pro pátou příčku si dojel Pavel Ivánek, který tím vylepšil svůj nejlepší výkon ve Světovém poháru: „Bylo to velmi náročné, ale nakonec se to povedlo a mám radost. Jet na domácím svahu je na jednu stranu určitě tlak, ale dá se s tím poprat. Zároveň to je i velká motivace vyvinout co nejlepší výsledek. Určitě bych chtěl útočit na bednu na MSJ, to nevím, jestli se povede, ale cíl tam je,“ přiblížil své pocity i plány do nadcházejících týdnů Ivánek.

Mezi ženami přidala svou druhou zlatou medaili v Předklášteří Eliška Rejchrtová, která zvítězila s náskokem dvou setin sekundy. „První kolo jsem jela dobře, to druhé bylo složitější. Stavěl to rakouský trenér, takže nám to zase tak úplně nesedlo, hodně lidí od nás z týmu vypadalo, což mě mrzí. Obzvlášť Káji (Rašovské), která po prvním kole vedla, ale bohužel to jsou závody. Celý víkend hodnotím pozitivně. V sobotu se udála menší chyba, ale i to se stává. Další dva dny byly super, takže bych to hodnotila pozitivně,“ shrnula celý víkend na Světovém poháru Rejchrtová.Pomoc Ukrajině