Barták slaví titul mistra světa, Abrahamová a Machů mezi juniory vybojovali bronz

Barták slaví titul mistra světa, Abrahamová a Machů mezi juniory vybojovali bronz

7 min 49 s

První den, první triumf. Čeští závodníci zahájili světový šampionát v travním lyžování v tom nejlepším možném stylu. Pro vytoužený titul mistra světa si hned v úvodní disciplíně, obřím slalomu, dojel Martin Barták a doplnil tak do sbírky zlato, které mu v závodech seniorské elity scházelo. Místní borec Filip Machů i třetí žena letošního hodnocení Světového poháru Šárka Abrahamová navázali na svá medailová umístění z juniorského mistrovství světa před dvěma lety a vybojovali ve Štítné dva bronzy.


Třetí muž letošního celkového hodnocení Světového poháru Martin Barták nebyl s dosavadními výkony příliš spokojený, šampionát ve Štítné tak vyhlížel coby vrchol tohoto roku. „Tento týden je pro mě nejdůležitější v sezoně. Místní sjezdovku známe velmi dobře, jezdíme sem odmalička, takže víme, co čekat. Známe tu prakticky každou bouli,“ uvedl Barták. „První kolo dnešního obřího slalomu bylo dost technické, zatočené, což mi sedělo. Najel jsem si velký náskok a ve druhém kole tak prakticky zbývalo v pohodě dojet, a to se mi podařilo,“ usmíval se v cíli novopečený mistr světa. Českého závodníka na stupních vítězů doplnil stříbrný Ital Edoardo Frau a bronzový Marcel Knapp z Německa.

V redukovaném juniorském pořadí závodu se z bronzové medaile radoval rodák ze Štítné nad Vláří Filip Machů. „V prvním kole vypadlo hodně závodníků, bylo to velice těžké. Druhé kolo už bylo trošku rovnější, tam už záleželo i na váze, kdo měl rychlejší lyže. Nicméně kopec je připravený takovým způsobem, jakým ho ještě nepamatuju. Na mistrovství světa juniorů dva roky zpátky to bylo strašně tvrdé, ale teď je trať opravdu příjemná,“ okomentoval Machů. „Jelikož jsem posledním rokem junior, je to určitě jeden z mých velkých posledních úspěchů. Sice mě trošku mrzí, že jsem neobhájil stříbro z MSJ 2019, ale i tak je úžasné mít hned z prvního závodu medaili,“ dodal český reprezentant.

Nejlepší juniorský výkon předvedl Rakušan Rolan Schloegl, pro stříbro si dojel Ital Daniele Buio.

Kategorii žen ovládlo sesterské duo z Japonska, Chisaki a Marino Maedaovy. Po prvním kole byla ve vedení mladší Marino, druhou jízdu zvládla lépe Chisaki a dojela si pro první ze čtyř zlat, které obhajuje z posledního světového šampionátu v Marbachu 2019. „První kolo se mi zdálo trošku náročné, to druhé se mi vydařilo lépe. Se svým celkovým výkonem jsem rozhodně spokojená. Místní sjezdovku mám ráda, jsem tu potřetí a opravdu se mi tu líbí. Svah není nejlehčí, je na něm dost vlnek, což závodníky hodně prověří. Jsem šťastná, že se mi opět podařilo zvítězit,“ zhodnotila dnešní vítězka.

Mladší ze sester Marino slaví stříbro mezi dospělými, bronz vybojovala Rakušanka Kristin Poschová. V juniorském hodnocení Japonka triumfovala, stříbro putuje na Slovensko zásluhou Nikoly Fričové a na bronzový stupínek vystoupala Šárka Abrahamová. „Po prvním kole jsem dost ztrácela, ale ve druhém jsem si zlepšila náladu. Vyhovovala mi spíš druhá, rovnější trať, ta první byla dost točivá. Ale na místní obřáky jsem svým způsobem zvyklá, takže to šlo,“ usmívala se Abrahamová. „Chystám se jet všechny disciplíny, ani jeden den nebudu mít volno, tak jsem zvědavá, jak to všechno půjde. Nejvíce se těším na čtvrteční super G,“ zhodnotila bronzová žena letošních tabulek Světového poháru.

Mistrovství světa v travním lyžování pokračuje zítřejším slalomem juniorů, ve čtvrtek je na programu super G obou kategorií, v pátek se uskuteční závod v kombinaci a sobota bude patřit slalomu.

Livestream je možné sledovat na YouTube kanálu Czech Ski & Snowboard, na Facebookovém profilu Czech Ski & SnowboardTravní lyžování a Snow

 

 Pomoc Ukrajině