Barták s Rejchrtovou obhájili křišťálové glóby

Barták s Rejchrtovou obhájili křišťálové glóby

10 min 1 s

V neděli se odjely poslední závody letošní sezony travního lyžování. Švýcarský Marbach totiž hostil závod super G. A opět byly výrazně vidět české barvy! Nejen na stupních vítězů v závodě, ale také v celkovém pořadí. Martin Barták a Eliška Rejchrtová totiž slaví obhajobu křišťálových glóbů. Abrahamová zase vítězné super G.


Před závodním víkendem v Marbachu hrálo českým barvám všechno do karet. Oba čeští zástupci se drželi na špici celkového hodnocení a obhajoba loňského vítězství byla na dosah ruky. Barták s Rejchrtovou si nakonec vše pohlídali a už díky včerejšímu obřímu slalomu si zajistili celkové vítězství.

„Je to naprosto úžasný pocit!“ žasla Rejchrtová, která přitom v další triumf před začátkem sezóny moc nevěřila. „Šla jsem do sezóny s tím, že by bylo super dokázat to znovu, nicméně jsem tomu až tolik nevěřila, protože konkurence byla letos dost velká.“ 

Velkou vzpruhou pro českou jedničku však byly závody na domácí půdě. V Orlickém Záhoří Rejchrtová získala stříbrnou medaili, v Předklášteří se radovala z dvojitého zlata. „Po celou sezónu se mi podařilo sbírat relativně stabilní výsledky a bez výpadků, což bylo taky dost důležité. Na finále jsem jela s tím, že to bude opravdu náročné, hlavně kvůli obtížnosti kopce. Nicméně když se mi už po druhém závodě podařilo získat dostatečný náskok a glóbus byl pro mě jistý, tak to byl neuvěřitelný pocit,“ radovala se Rejchrtová.

Obhajoba se podařila i mezi muži, kde opět svou nadvládu potvrdil Martin Barták. Ten i přes mírně slabší úvod sezóny postupně sbíral jeden cenný kov za druhým a svým pronásledovatelům unikal závod co závod. „Z obhajoby glóbu jsem velmi šťastný, byl to jeden z cílů sezony společně s plackou na MS. Úvod sezóny nebyl tak dominantní, ale všechno jsem si nakonec pohlídal. V klíčových momentech jsem zachoval chladnou hlavu,“ popisoval klíče k úspěchu Barták.

V posledním závodě sezony, který se – stejně jako celý víkend – konal ve švýcarském Marbachu, triumfoval v Super G domácí Mirko Hueppi. Hned za ním se však zařadil právě český zástupce Martin Barták, který zaostal jen o jedenáct setin. „Dnešní druhé místo hodnotím pozitivně. Byl to velmi těsný závod, na první místo scházelo par setinek. Jinak jsem ale s dnešním výkonem spokojený. Marbach je opravdu těžký a na kopci jsem nechal všechno,“ řekl Barták po závodě.

Stejné pořadí pak lze vidět i v konečném řazení disciplíny, Barták na švýcarského zástupce ztratil padesát bodů. To je ale jediná věc, se kterou může být Barták nespokojen. V kategorii slalomu a obřího slalomu totiž celkové pořadí ovládl, stejně jako celý Světový pohár. 

Závod dokončili i další čeští zástupci. Filip Machů na sedmém místě, Pavel Ivánek na devátém a Jan Borák na desátém. 

Stejný typ závodu odjely i ženy, a to velmi úspěšně. Z prvních pěti míst patřily hned tři českým zástupkyním! Nejhůře, tedy na pátém místě, dojela Eliška Rejchrtová. Paradoxem je, že právě ona ovládla celkové pořadí Světového poháru. Kromě toho také byla nejlepší ve slalomu a obřím slalomu.

Hned na druhém místě v celkovém pořadí se umístila Šárka Abrahámová, vítězka nedělního závodu. „Dneska se mi jelo naštěstí dost dobře, po tréninku jsem se cítila skvěle. Na startu byly samozřejmě nervy, protože mi nevyšel včerejší závod, ale řekla bych že jsem to zvládla dobře. Šlo mi o celkové druhé místo v SP, takže jsem věděla že do toho musím dát všechno,“ oddechovala spokojeně po závodě.

„Za výhru jsem neskutečně ráda. Vyhrála jsem první a poslední závod sezóny, takže krásný závěr. To, že jsem touto výhrou obhájila to celkové druhé místo a první místo v disciplíně, je ještě lepší pocit,“ zářila nadšením.

Velmi spokojená byla i Karolína Rašovská, která stála na stříbrné pozici, čímž potvrdila, že jde o její nejlepší disciplínu, jelikož v sezonním hodnocení skončila druhá. V kontextu celé sezony jí patří pátá příčka. 

„Dnešní druhé místo jsem moc nečekala, ale jsem za něj ráda. V pátek jsem ve druhém kole slalomu ošklivě spadla a nestartovala kvůli tomu v sobotu. Dnes ráno jsem zkusila trénink a s trenéry se domluvila, že do dnešního závodu nastoupím a dopadlo to nad očekávání,“ popisovala náročný víkend.

Češi obhájili křišťálový závod i v pořadí národů. Před druhýmu Italy zvítězili o více než 1200 bodů a potřetí v historii tak slaví triumf ve všech kategorích Světového poháru.

 Pomoc Ukrajině