„Trávaři“ vstoupili do nové sezóny úspěšně. Vidět byl hlavně Němec

5 min 37 s

Četnými úspěchy skončilo úvodní vystoupení českých travních lyžařů na prahu nové sezóny. V německém Altenseelbachu se ukázal především Jan Němec, který vybojoval dvě pódia.

Start prvního letošního FIS závodu si nenechala ujít ani světová špička, a tak v Německu nemohli chybět čeští reprezentanti v čele s úřadujícím mistrem světa Janem Němcem. Ten se po loňském zisku hned dvou titulů znovu představil ve skvělé formě a dokázal všem soupeřům, že to se ziskem dalšího křišťálového glóbu myslí opravdu vážně. Z úvodního měření sil si závodník z Olešnice v Orlických horách odvezl první a druhé místo.

Počasí bylo ideální a svah v německém středisku už všichni důvěrně znají. Členitý terén nenadělal příliš starostí ani stavitelům tratí a ve čtyřech kolech, které postupně vytyčili německý, český, švýcarský a rakouský trenér, došlo v obou závodních dnech jen k minimálnímu výpadku.

Hned v úvodní disciplině, slalomu, se Čechům dařilo a hned pět z nich se vešlo do elitní dvanáctky. Blýskl se hlavně Jan Němec, který díky bezchybným jízdám v obou kolech vybojoval první letošní vítězství pro české barvy. Rozhodující náskok získal hned v prvním kole a přestože ve druhém dějství za svým italským rivalem Edoardo Frauem o šest setin zaostal, dosáhl s náskokem třinácti setin na zlato. Na technicky náročném, ale dobře připraveném svahu, se prosadili všichni favorité.

Mezi ženami vedla po úvodním kole česká Adéla Kettnerová, ve druhém kole se ale nechala rozhodit terénní nerovností a musela ze závodu odstoupit. Z vítězství se tak radovala Italka Antonela Manzoniová. Úvodní slalomový start sezóny se vydařil i dalším českým lyžařům. Lukáš Kolouch obsadil 5., Martin Štěpánek 8., Václav Jerošek 11. a Adam Hromádko 12. místo.

České barvy byly vidět i v nedělním obřím slalomu. Jan Němec předvedl parádní jízdu v obou soutěžních kolech, i když na nejvyšší stupínek to tentokrát nestačilo. O něco lépe to vyšlo rakouskému lyžaři Stockerovi a na Němce „zbylo“ stříbro. Ve velmi vyrovnaném závodě (v jedné vteřině bylo osm závodníků) vybojoval Martin Štěpánek 5. a Lukáš Kolouch 6. místo. Jako 11. protnul časomíru Václav Jerošek a Adam Hromádko dokončil závod na výborné 12. příčce.

Mezi ženami se na nejvyšší stupínek prosadila Rakušanka Kristin Hetfleischová. Česká reprezentantka Dominika Dudíková skončila 5.

Další mezinárodní start čeká českou reprezentaci v italském Ravasclettu, které bude 7.-8.6. hostit úvodní závod Světového poháru. Na programu budou dva sprint slalomy.