Zuzana Maděrová si dojela pro nejlepší umístění v paralelním slalomu ve Světovém poháru

Zuzana Maděrová si dojela pro nejlepší umístění v paralelním slalomu ve Světovém poháru

6 min 28 s

Alpští snowboardisté začali nový kalendářní rok v Rakouském Bad Gasteinu, kde se závodilo v paralelním slalomu. Nejvíce se z českého týmu dařilo devatenáctileté Zuzaně Maděrové, jež postoupila z kvalifikace a v celkovém pořadí se umístila na čtrnáctém místě. Zbylí Češi se z kvalifikace neprobojovali.


Zuzaně Maděrové se v letošní sezoně daří. V paralelním obřím slalomu se umístila dokonce již v nejlepší desítce, ovšem do slalomu nastoupila poprvé právě až v Rakousku. „Ve slalomu jsem ještě nestartovala, takže zatím nemám představu, jak na tom jsem. Doufám, že se mi bude dařit jako v obřáku,“ řekla ještě před závodem česká snowboardistka.

Nejistotu rozehnala Maděrová hned v první kvalifikační jízdě, když svůj rychlejší čas zajela paradoxně v červené dráze, která měla být méně výhodná než modrá. „Určitě se mi jelo lépe v modré dráze, jež byla lépe upravená, což bylo vidět už při prohlídce. Potvrdilo se to i během prvních rozjížděk, které byly v modré vždy rychlejší. Před finálovými jízdami tak musela být upravena a ztížena, aby trošku zpomalila,“ vysvětlila Maděrová, jež však rychlejší dráhy v druhém kvalifikačním pokusu využít nedokázala. „Ve druhé jízdě jsem udělala chybu, která mě málem stála postup,” doplnila závodnice. I přes chybu z toho bylo celkové 13. místo a bezpečný postup do finálových jízd.  

V osmifinále česká závodnice bojovala o postup se Švýcarkou Ladinou Jennyová. Maděrová byla na mezičase v červené dráze rychlejší, jenže kvůli chybě závod nedojela a do čtvrtfinále se nepodívala. „Zhruba v půlce trati jsem udělala chybu, která byla spojená s nerovností trati, neustála jsem ji a bohužel jsem závod nedokončila. Byl to můj první závod ve slalomu v této sezoně a v osmifinále jsem ukázala, že na to mám. Nebýt té chyby, tak by to možná dopadlo jinak. Věřím, že příště to bude lepší, “ uzavřela pozitivně Maděrová, která skončila čtrnáctá a dosáhla tak svého druhého nejlepšího umístění ve Světovém poháru v kariéře.

Ve velkém finále si nakonec pro vítězství dojela domácí Daniela Ulbingová před další Rakušankou Claudií Rieglerovou. Třetí skončila přemožitelka Maděrové Ladina Jennyová ze Švýcarska. Druhá Češka na startu Adéla Keclíková, která tímto závodem debutovala v SP, skončila 28.

V kvalifikaci mužského závodu nastoupili i dva čeští reprezentanti. Kryštof Minárik a Adam Počinek. Ani jeden z nich však do hlavního závodu nepronikl. Minárik skončil na 41. místě, Počinek o šest příček za ním. V hlavním závodě už bez české účasti vyhrál vítěz kvalifikace Maurizio Bormolini z Itálie. Druhý skončil domácí Rakušan Alexander Payer a třetí Němec Stefan Baumeister.

Ve středu od 12:45 se v Rakousku jede také závod týmů a Češi pojedou už v osmifinále. Adam Počinek s Adélou Keclíkovou se budou o postup snažit proti polské dvojici. Zuzana Maděrová s Kryštofem Minárikem se utkaji s týmem z USA.Pomoc Ukrajině