×
Zlato! Snowboardcrossař Tomáš Pazdera ovládl deaflympiádu

Zlato! Snowboardcrossař Tomáš Pazdera ovládl deaflympiádu

16.12.2019

Česká republika slaví zlato na zimních hrách neslyšících sportovců. Zasloužil se o něj Tomáš Pazdera, který ve snowboardcrossu obhájil prvenství z minulé deaflympiády. V italské Santa Catarině si dojel pro první místo, když nenašel přemožitele v kvalifikaci ani ve finálových jízdách. „Mám obrovskou radost, s trenérem jsme udělali maximum, abych nebyl nervózní,“ uvedl.

Pazdera tak zopakoval svůj triumf na zimních hrách neslyšících sportovců z před čtyřmi lety. „Oproti minulé deaflympiádě se snowboardcross výrazně rozšířil, závodníků bylo teď dvakrát více a zvýšila se tak konkurence. Na začátku při trénincích jsem byl trochu nervózni sám ze sebe, ale postupně se to zlepšovalo. Byl jsem trochu jako ve filmu Kokosy na sněhu, trenér mi řekl, abych si trať zapamatoval, takže jsem si večer lehl do vany a sjížděl v ní trať,“ dodává s úsměvem Tomáš, který za svůj úspěch nezapomněl poděkovat rodině a kouči.

„Tomáš je nejpilnější a nejpracovitější sportovec, jakého znám. Mohl bych jej přirovnat jen k Ester Ledecké. Dnes získal druhé zlato. Připomínám, že v historii deaflymiády se jedná o druhý závod snowboardcrossu, který se na těchto hrách jede. Tomáš navíc vyhrál mistrovství světa, v komunitě neslyšících snowboardcrossařů tak dosud nepoznal přemožitele,“ připomíná ojedinělý úspěch svého svěřence trenér Marek Jelínek a upozorňuje, že Tomáš se ke svému triumfu probojoval přes řadu zdravotních problémů, které jej v této sezóně potkaly. „V létě si při tréninku utrhl vazy v koleni. Poté na soustředění na Pitztalu přišel o sluch zcela, musel odjet do Prahy a díky kapačkám mu byly zachráněny zbytky sluchu. Ve Finsku měl problémy se zády. Jeho dnešní zlato je tak vybojované doslova navzdory osudu,“ prohlásil Marek Jelínek.

Pazdera tak českou medailovou sbírku na deaflympiádě rozšířil o ten nejcennější kov. Už před ním třikrát zazářila alpská lyžařka Tereza Kmochová, která vybojovala tři stříbra.

Foto: Czech SBX TeamOficiální partneři

Senheiser

Produkce soutěží

Partneři