Zápis do historie! Jakub Hroneš v tréninku skočil „World First“ Cab 1800 double tail!

Zápis do historie! Jakub Hroneš v tréninku skočil „World First“ Cab 1800 double tail!

10 min 37 s

Tak to bylo něco! Český freestyle snowboardista Jakub Hroneš posunul hranice skoků tam, kam ještě nikdo před ním. Při tréninku v rakouském Stubaii skočil a ustál trik Cab 1800 s double tail grabem, což ještě nikdo před ním nepředvedl. Navíc je prvním Čechem, který úspěšně dokončil skok s rotací 1800 stupňů!


Pět otáček kolem své osy, dvakrát otočka přes hlavu a k tomu grab oběma rukama na konci prkna. Že je něco takového nemožné? Jakub Hroneš všem dokázal opak a hned při prvním dni na sněhu v rámci Prime Park Session na Stubaii se mu povedlo skok, který piloval celé léto, úspěšně zvládnout.

„Je to dobrý pocit, hlavně po tom, kolik práce jsme do toho s Přémou nasypali přes celé léto. Bylo super, že se mi to povedlo hned první den, co jsem to zkoušel. Pak za mnou všichni přišli, gratulovali mi a říkali, jak to bylo hustý. To mě na tom baví úplně nejvíc,“ zářil po svém úspěšném pokusu, kterým se zapsal do historie.

Skoku přímo na můstku ještě předcházel trénink za dopadu do velkého vzduchového pytle, kde si český jezdec potvrdil, že pokus lze zvládnout přímo na sněhu. „Tady na kempu jsme byli skákat do airbagu, tam jsem to jednou zkusil a řekl jsem si, že bych to fakt mohl dát. Večer jsem se pak koukal na záběry a říkal jsem si, že ráno má být hezky a že by to měl být ten den. Byl jsem trochu vystresovaný, ale jak jsem to dal, tak to ze mě spadlo a jsem spoko!“ neskrývá nadšení osmnáctiletý závodník.

A že to šlo ráz na ráz potvrzuje hned obratem. „Byl to třetí pokus dne, ale opravdu první, kdy jsem se odhodlal, že to fakt dám. U prvních dvou jsem se trochu vyplašil a neodrazil se tak, jak jsem chtěl. V půlce jsem to tedy musel pustit a udělat méně obrátek. Ten třetí skok byl první, kdy to celé vyšlo, přitom jsem to ani nečekal. Ve vzduchu jsem si připadal, že mám trochu málo rotace, ale nakonec to přišlo úplně samo,“ vypráví o svém famózním úspěchu.

Teď už zbývá jen přenést tento trik přímo do závodů. „Určitě bych chtěl, protože rotace 1800 už dělá spousta jezdců. Na závodech postupuje do finále jen desítka třeba z šedesáti kluků a klidně 8 z nich tu 1800 udělá, aby se do finále dostali. Mně tedy nezbyde nic jiného, než to na závodech dělat taky a docela se na to těším. Pro mě je to cesta do finálových kol,“ vyhlíží s nadějí další letošní klání, kde si může svůj nový signature trik vyzkoušet.

„Pro něj je to „World First“, tedy že tenhle skok s tímhle grabem odjel jako první na světě. A taky je to první Čech, který skočil a ustál skok s rotací 1800. Cab 1800 se sice už v závodech používá, ale takhle, jak to chytil Kuba a jak si to sám vymyslel, tak ne,“ říká spokojeně také jeho trenér Přemek Vida.

Dále přibližuje, v čem spočívá náročnost provedení tohoto skoku. „Odraz i dopad je na switch, takže jezdec se odráží i dopadá na svou horší nohu. V tom je zvýšená obtížnost, stejně jako u toho grabu, kdy si prkno musí přitáhnout oběma rukama. Tenhle grab se moc nedělá a je to silně bodově ohodnoceno. Do Big Airu je to skvělý trik, který by mu měl pomoci do finále a může myslet i na ty nejvyšší výsledky,“ věří kouč v častější finálové účasti svého svěřence.

Cesta k nacvičení takto obtížného kousku byla dlouhá, ale začíná se vyplácet. „U Kuby je to postupný vývoj, kdy prochází jednotlivými triky. Loni jezdil v závodech cab 1440 a tím se dostal i do finále. Teď v létě jsme měli super přípravu, kdy trénoval cab 1620 a 1800, aby se zase někam posunul. Trik musí ještě pořádně zažít, nacítit a dostat ho do svého povědomí. Pak bude schopný to tam poslat i v závodech,“ přibližuje Vida kroky, které dovedly Hroneše až k říjnovému skoku ve Stubaii.

Právě tady v rámci Prime Park Session mají jezdci ve speciálně připraveném parku ty nejlepší podmínky, jak zlepšovat své dovednosti a zkoušet si, kam až mohou na prkně nebo lyžích zajít. „Jsou to specializované kempy pro závodníky, kteří jezdí Světový pohár a pohybují se na vrcholové scéně. Snowpark je otevřený jen pro ně a všichni tady můžou posouvat hranice a limity svého ježdění. Je to specifické, protože tu jsou všichni nejlepší jezdci pohromadě. Je tu špička závodníků jak na lyžích, tak na snowboardu a atmosféra je vždy dobrá,“ pochvaluje si trenér průběh kempu.

A co čeká na něj a jeho svěřence v následujících týdnech? Po absolvování dalších tréninkových jednotek na Stubaii se přesune celý tým do zámoří, kde na ně čekají závody v kanadském Edmontonu a středisku Copper Mountain v Coloradu. Tam se Jakub Hroneš a také fanoušci budou moci přesvědčit, zda se mu povede to, co má natrénováno, převést přímo do ostrých klání.Pomoc Ukrajině