Vanessa Volopichová prožívá skvělý začátek roku. Po zlatu z EYOF získala dva bronzy z Evropského poháru

Vanessa Volopichová prožívá skvělý začátek roku. Po zlatu z EYOF získala dva bronzy z Evropského poháru

6 min 33 s

Lepší začátek roku si teprve patnáctiletá freestyle snowboardistka Vanessa Volopichová ani nemohla přát. Během ledna startovala na svém prvním závodu Světového poháru a v Kreischbergu si vyskočila první body do seriálu. Zúčastnila se také Evropského olympijského festivalu mládeže, kde pro Českou republiku vybojovala zlatou medaili v slopestylu. A na začátku února získala dvě bronzové medaile na Evropském poháru.


Závod Evropského poháru se konal ve francouzské Font Romeu, kde se soutěžilo v Big Airu i slopestylu a na závodech se sešla velká konkurence. „Na startu se sešlo i několik žen, které často jezdí i Světový pohár, ale zřejmě si přijely sbírat body na sezónu, takže konkurence byla velká,“ řekla na úvod Vanessa Volopichová. 

Ta se i přesto dokázala v obou závodech umístit na medailových pozicích. „Myslím, že jsem byla celkem spokojená s pódiovým umístěním jak ve slopestylu tak v Big Airu, kde jsem v obou případech brala bronzovou medaili. Za Big Air jsem se na sebe trochu zlobila, protože jsem postupovala z kvalifikace jako první, ale bohužel před finále začalo foukat a při tréninkovém skoku cab double 900 jsem upadla, což mě před finále trochu rozhodilo. Je to skok, který v rámci Evropského poháru žádná další soupeřka neskáče,“ prozradila nadějná závodnice.

Od ještě lepšího umístění v slopestylu nedělilo Češku mnoho. „Chtělo to zajet naprosto čistou jízdu. Ve slopestylu byla určitě druhá jízda lepší, ale na druhém skoku jsem letěla velmi daleko při dopadu backside 7 a tlak jsem již nedokázala udržet, takže jsem si jednou rukou šáhla,“ poznamenala Volopichová.

Freestyle snowboardistka ve Francii navázala na fantastický výkon z evropské olympiády mládeže. „Ze začátku jsem byla nervózní a stýskalo se mi po domově, ale nakonec jsem si to moc užila a byla to super akce. Poznala jsem mnoho nových jezdců. Snowpark nebyl tak náročný jako na EP a SP, ale protože byl na rovině, bylo velmi těžké se vypořádat s podmínkami, resp. s nedostatečnou rychlostí,“ popsala snowboardistka. 

Ta se kromě rychlosti musela na úvod olympiády potýkat se zraněním, které si přivodila v Itálii. „Týden před EYOFem jsem si odrazila patu v Livignu, takže jsem k tomu byla ještě lehce zraněná a nemohla jsem první 2 dny trénovat.“ I Kvůli tréninkové absenci to v Big Airu Vanesse ještě na medaili nevyšlo, ovšem o pár dní později ve slopestylu předvedla parádní jízdu a bylo z toho jednoznačné zlato, když na prvním skoku předvedla cab under flip a na druhém backside 720.

A který z úspěchů je pro Vanessu doposud ten největší? „Asi zlato z EYOF, i když dvě třetí místa z EP jsou taky super, stejně tak jsem měla radost z prvních svěťákových bodů v Kreischbergu, kde jsem se zúčastnila finále Světového poháru v Big Airu za účasti nejlepších žen, včetně řady olympijských vítězek a medailistek. Takže i přes to, že jsem nepostoupila do finále, i když po prvním skoku jsem figurovala na 9. místě, jsem nakonec byla spokojena se 17. místem a 13 svěťákovými body,“ uzavřela čeká vycházející hvězda.Pomoc Ukrajině