Turinský a Hrůšová na juniorském šampionátu ve snowboardcrossu vybojovali šestá místa

Turinský a Hrůšová na juniorském šampionátu ve snowboardcrossu vybojovali šestá místa

7 min 43 s

Mistrovství světa juniorů ve snowboardcrossu v gruzínském Gudauri přineslo v sobotu vyřazovací boje v závodech jednotlivců. Pavouky se až do semifinále prokousali Matyáš Turinský a Karolína Hrůšová, kteří se nakonec představili v malých finále a obsadili konečná šestá místa.


Šestnáctiletá Hrůšová, která v této sezoně na olympijských hrách mládeže v Jižní Koreji vybojovala šesté místo a v rámci Evropského poháru se třikrát umístila v elitní pětce, se blýskla už v páteční kvalifikaci. V té si vyjela výborné šesté místo a patřila do širšího okruhu závodnic, které mohly pomýšlet hodně vysoko.

Ve vyřazovacích bojích začala česká reprezentantka výborně a ještě v pátek vyhrála osmifinálovou jízdu. Sobotní program otevřely mezi dívkami čtvrtfinálové jízdy a Hrůšová opět dokázala dojet do cíle na první příčce, když ve své jízdě porazila například třetí snowboardcrosařku z kvalifikace Noemii Wiedmerovou ze Švýcarska.

V semifinále ovšem Hrůšová na své předchozí úspěchy nedokázala navázat a tentokrát v našlapané jízdě plné kvalitních soupeřek obsadila třetí příčku. Na závěr programu se jí tak týkalo tzv. malé finále o konečné páté místo. V něm do cílového prostoru dojela na druhé pozici a vybojovala konečnou šestou příčku. Zopakovala tím své umístění z lednové mládežnické olympiády.

„Závod jsem si strašně užila. Měli jsme i docela v pohodě počasí, i když trochu sněžilo. Náš servisák se s tím ale dokázal dokonale poprat, takže nám prkna jela skvěle,“ hodnotila Hrůšová podmínky, kterým čeští reprezentanti čelili. „Se svým ježděním jsem spokojená, podala jsem nejlepší výkon, jaký jsem v tuhle chvíli mohla.“

Mezi juniory se v pátek vedle kvalifikace odjelo také první kolo vyřazovacích bojů a do sobotního osmifinále se probili Matyáš Turinský, Štěpán Hlaváček a Vojtěch Trojan.

Zatímco pro Hlaváčka závod skončil v osmifinále, v němž nedokázal předčit favorizované soupeře Samuela Sakála a Kotu Sakuraie, Trojan se probil oproti papírovým předpokladům až do čtvrtfinále. V něm však byli nad jeho síly francouzští bratři Aidan a Jonas Cholletovi, za nimiž obsadil třetí příčku.

Nejlepšího výsledku z českých snowboardcrosařů dosáhl dvanáctý z kvalifikace Matyáš Turinský. Tomu se v sobotu povedlo vyhrát osmifinálovou jízdu a následně ve čtvrtfinále obsadil druhou příčku, když vyřadil ze závodu Němce Juliuse Reichleho. V semifinále však Turinský čelil pozdějšímu mistrovi světa Leonovi Ulbrichtovi a Francouzům Cholletovým a obsadil čtvrtou příčku, což jej odsoudilo do malého finále.

V něm, stejně jako Hrůšová, dokázal vybojovat druhé místo a obsadil konečné šesté místo. Výrazně tak vylepšil své umístění z loňského šampionátu v italském Passo San Pellegrinu, kde obsadil 13. příčku.

„Na svém posledním mistrovství světa juniorů jsem skončil na parádním šestém místě,“ měl radost Turinský. „Počasí bylo tak padesát na padesát. Bylo sice vidět, ale sníh byl měkký, protože přes noc pršelo. V tréninku jsem kvůli tomu dvakrát spadnul, ale pak jsem se s tím v závodě popral dobře a v rozjížďkách se mi jezdilo fajnově. Akorát v semifinále se mi nepovedl start, takže postup dál nevyšel. Malé finále už dopadlo lépe a je z toho nádherné místo.“

V neděli bude juniorské mistrovství světa pokračovat závody smíšených týmů. V něm budou startovat Hrůšová s Turinským. „Pokusíme se dát po dnešním závodě do pořádku a na nedělní týmový závod se těšíme,“ dodala bojovně Hrůšová.Pomoc Ukrajině