Světový pohár ve snowboardcrossu je tady! Sezonu otevřou závody ve Francii

Světový pohár ve snowboardcrossu je tady! Sezonu otevřou závody ve Francii

6 min 52 s

Nová sezona snowboardcorssařům a snowboardcrossařkám začne už tento pátek před polednem ve francouzském Les Deux Alpes. Česká výprava bude mít na startu Světového poháru možná až pět závodníků. Jestli do něj nastoupí i Eva Adamczyková, se rozhodne až po čtvrtečním tréninku.


„My ještě vůbec nevíme, jestli Evka bude závodit. Zkusíme trénink a podle něj uvidíme, jaké bude cítit omezení v kotnících, a následně se rozhodneme,“ vysvětluje trenér reprezentace Marek Jelínek. Jistý start má snowboardcrossařka Vendula Hopjáková a snowboardcrossař Radek Houser. Toho na startu doplní další dva Češi. „Máme tady čtyři kluky – Honzu Kubičíka, Matouše Koudelku, Radka Housera a Kryštofa Chouru. Pro muže máme do závodu ovšem jen tři kvóty. Všichni kluci jsou schopní sjet tu trať dobře a my ještě nejsme rozmyšlení. Ono se to také rozhoduje těžko, když jsme nemohli trénovat na podobných tratích,“ říká Jelínek.

Trať viděli při inspekci pouze trenéři, celý tým si ji pak prošel na videu a jezdci jsou na ni natěšení, ovšem organizátoři ještě musí napravit nedostatky. „Na trati byly dva-tři fatální nedostatky, což je takový step-up a jeden skok. Naštěstí organizátoři zareagovali na kritiku od testovacích jezdců i jejich trenérů pozitivně. Pokud k té změně dojde, tak bude větší rychlost ke konci. Myslíme si, že po čtvrtečním tréninku ještě změní spodní část tratě. Jinak se nám líbí a je široká, což je příjemné. Tratě pro Evropský pohár nebo i ty tréninkové jsou klikatější a musíte rychleji reagovat, tady ve Francii to bude víc plynulejší,“ věří český trenér.

Čeští jezdci nastoupí do závodů s ambicemi na dobré umístění, ovšem konkurence bude veliká. „Co se týče Evky, tak jsme sem přijeli hlavně potrénovat a zkusit to. Ostatní závodníci ambice mají, ale je tu 42 holek a skoro 70 kluků, úplně ti nejlepší na světě. Je to první svěťák. Konečně se ukáže, jak se nám podařilo zvládnout, že jsme nebyli na jižní polokouli. Snad nakonec dobře,“ doufá s úsměvem Jelínek.

Přípravu na novou sezonu neovlivnilo jen neodcestování na druhou polovinu světa, ale také nedostatek sněhu na evropských ledovcích. S tréninky se tak začalo o měsíc později. „Dvakrát jsme byli na Stelviu i Pitztalu a jednou na Hintertuxu. Ve finále nám ty tréninky vyšly, akorát se bohužel začalo extrémně pozdě. Kvůli nedostatku sněhu jsme začali o měsíc později než normálně a do toho jsme neměli léto, které víceméně všichni strávili na jižní polokouli, protože francouzský ledovec a ty švýcarské byly roztáté,“ mrzí Jelínka.

Jak Češi na prvním podniku Světového poháru dopadnou, můžete sledovat od pátku, kdy v 10:30 začínají kvalifikační jízdy. Pokud nedojde během tréninku ke zranění a Eva Adamczyková se rozhodne startovat, tak se dostane na řadu jako 14. Vendula Hopjáková pak o 11 míst později. V mužské části bude startovat Radek Houser jako 32. „My máme radši, když dostaneme nižší číslo, protože takhle se musí dlouho čekat, než člověk vyrazí. Já mám rád něco kolem 4. a 6.,“ doplňuje Jelínek.

 Sobotní hlavní závody startují v 11:30 a sledovat je můžete živě na ČT Sport Plus a od 12:00 i přímo na kanále ČT Sport.

Foto: FISPomoc Ukrajině