Světový pohár snowboardcrossu je zpět! Jede se v italské Cortině

Světový pohár snowboardcrossu je zpět! Jede se v italské Cortině

4 min 11 s

Poslední závod Světového poháru se jel 17. prosince v Cervinii. Od té doby měl vrcholný seriál pauzu. Ta pátkem končí a čeští závodníci tak jdou znovu do akce. Na startu jich bude hned pět – Eva Adamczyková, Vendula Hopjáková, Jan Kubičík, Kryštof Choura a čerstvý medailista z univerziády Jakub Žerava. Závody na netradiční trati začínají mužskou kvalifikací v pátek odpoledne.


Program se měnil na poslední chvíli. Původně se v pátek měly jet oba tréninky a kvalifikace se závodem v sobotu, což by bylo náročné pro celý český tým, který nebydlí přímo u trati. „Bydlíme třičtvrtě hodiny od startu a chceme používat na kvalifikaci i závod nejlepší prkna, takže to pro servismany bude velmi náročné, aby byla prkna nachystána na kvalifikaci i závod,“ vysvětloval trenér české reprezentace Marek Jelínek.

Situace se však změnila po čtvrteční večerní poradě trenérů a organizátorů. Kvůli větru se totiž kvalifikace přesunula na páteční odpoledne.

Ještě jedno specifikum přinese závod v Itálii, které už ani počasí nezmění, a tím je velmi krátká trať.  „Délka těch tratí je běžně něco mezi 50 a 80 sekundami, dříve byly dlouhé přes minutu a tahle je krátká na 30 sekund, takže má vlastně poloviční délku,“ uvedl Jelínek.

Závod kvůli tomu tak nemusí rozhodnout jen připravenost závodníků. “Bude hodně záležet na váze jezdců a také na máze prkna. To si myslím, že by v tomto sportu být nemělo, záležet by mělo spíš na dovednostech,“ mrzí Jelínka, jenž uvedl i důvod, proč organizátoři zvolili právě tuto délku.

„Organizátoři tvrdí, že je to kvůli nedostatku sněhu. my jsme ale všichni přesvědčení, že dali přednost svěťáku v lyžování, který tady byl, takže jim na snowboardcross nezbyl čas a ani sníh.”

Mužská kvalifikace se jede v pátek od 15:15, snowboardcrossařky své jízdy začnou od 18:00. Závody jsou na programu v sobotu od 18:30.  

Foto: FISPomoc Ukrajině