Světový pohár freestyle snowboardistů je zpět, v Churu bude startovat Pančochová a Hroneš

Světový pohár freestyle snowboardistů je zpět, v Churu bude startovat Pančochová a Hroneš

8 min 29 s

Datum 22. října 2022 mají jistě všichni příznivci zimních freestyle disciplín dávno zakroužkovaný v kalendáři. Právě tuto sobotu totiž startuje nová sezóna Světového poháru. První freestylová show nového ročníku se strhne stejně jako loni ve švýcarském Churu, kde se utkají lyžaři a snowboardisté v Big Airu.


A zbystřit by měli rozhodně i příznivci českých barev, na závodech ve Švýcarsku odstartuje jak stálice českého týmu Šárka Pančochová, tak aktuálně nejlepší český muž na prkně ve vzduchu Jakub Hroneš. 

 

„Kuba i Šárka absolvovali kvalitní přípravu na Novém Zélandu, kam mohli odletět díky podpoře Olympu a Svazu lyžařů. Trénovali tam nové triky a uvidíme, jak se je podaří přenést do závodu,“ říká o předsezónním období a přípravách svých svěřenců trenér Přemysl Vida. 

 

Právě nově zřízená spolupráce Centra sportu Olymp při Ministerstvu vnitra s českými snowboardisty by se mohla ukázat jako klíčová v jejich budoucím progresu po všech stránkách. „Pod ministerstvem vnitra je snowboarding první sezónu a těšíme se, že se zástupcům Olympu poprvé představíme v akci,“ vykládá o nově vzniklé kooperaci český kouč. 

 

V Churu to závodníci dobře znají, sezónu tu nočním závodem startovali i loni. Tehdy nebyl dle trenéra Vidy skok optimálně připravený, což organizátoři téměř na den přesně rok po loňských závodech napravili. „Podmínky jsou lepší než loni. Skok nebyl v minulých letech z hlediska parametrů dobrý. Nyní má delší dopad, což je pro závodníky mnohem příjemnější. Trochu problém je, že je 22 stupňů, takže skok rychle taje a dost to závodníkům komplikuje situaci,“ přibližuje složité podmínky Přemysl Vida a z jeho slov je jasné, že závodníci už se nachází přímo v dějišti a vše pečlivě testují. „Atmosféra je tu parádní. Je tu kompletní tým včetně servisu a čekáme ještě návštěvu z Olympu,“ dodává. 

 

Jak každý ví, Jak každý ví, tak zimní a venkovní sporty může lehce ovlivnit počasí a povětrnostní podmínky se dokáží měnit doslova z minuty na minutu. Jinak tomu není ani při městském závodě v Churu a je si toho vědoma i celá česká výprava. „V den závodu může pršet a déšť a vítr mohou ještě zamíchat kartami. Jsme v údolí a vítr se tu hodně točí,” vyhlíží kouč Vida. A s jakými ambicemi půjde do závodů česká dvojice reprezentantů? 

 

„Úspěch by pro nás byl, kdyby Šárka nebo Kuba postoupili z kvalifikace. U holek postupuje jen deset nejlepších, u kluků, kde je ale širší startovní pole, pak šestnáctka nejúspěšnějších. Oba mají výkonnost na to, aby postoupili,” komentuje cíle svých svěřenců v prvním letošním klání. 

V tuhé konkurenci světové špičky to ale rozhodně pro české duo nebude jednoduché, ve Švýcarsku se představí hned několik hvězd a medailistů či medailistek z Olympijských her a světových šampionátů. „Je tu velmi nabité startovní pole. Nechybí tady olympijská vítězka Anna Gasserová z Rakouska, z chlapů jsou určitě favorité Japonci, ale jsou tu i velmi silné týmy z Norska a Švédska,“ vyjmenovává závěrem Přemysl Vida soupis favoritů. 

 

Kompletní startovní listina bude odtajněna až během víkendu, je ale jasné, že se ve švýcarských Alpách rozhodně je na co se těšit. Závodníci na můstku v Churu trénují společně s lyžaři už od středy. Finále odstartuje v sobotu úderem osmé hodiny večerní, ještě předtím budou svedeny kvalifikační boje, ze kterých vzejde desítka žen a šestnáctka mužů, kteří postoupí. 

 

Ženy začnou od deváté hodiny ranní, kdy se na můstku v rámci kvalifikace představí třicítka bojovnic. Muži nastoupí ke svým skokům přesně v poledne, padesátka startujících se smrskne na finálovou šestnáctku. V kvalifikaci má každý k dispozici dva pokusy, z nichž se bude započítávat ten lépe ohodnocený. Ve finále pak všichni skočí standardně třikrát. Vítěze a vítězku poznáme kolem desáté hodiny večerní. Sezóna 2022/23 pro freestyle snowboard právě začíná!Pomoc Ukrajině