Soustředění na Novém Zélandu je skvělou příležitostí, shodují se trenéři Kalenský s Vidou

Soustředění na Novém Zélandu je skvělou příležitostí, shodují se trenéři Kalenský s Vidou

9 min 41 s

Česká reprezentace freestyle snowboardistů a akrobatických lyžařů (freeski) má v těchto dnech hodně nabitý program. Absolvuje totiž soustředění v jednom z nejlepších snowparků světa na Novém Zélandu, kam se svými svěřenci vyrazili i reprezentační trenéři Pepé Kalenský a Přemysl Vida. Pro oba je možnost připravovat své týmy na jižní polokouli skvělou příležitostí, jak je přiblížit blíže ke světové špičce.


Když se povedlo ve spolupráci se svazem a Olympem zajistit soustředění na Novém Zélandu, měli z toho jak čeští závodníci, tak trenéři ohromnou radost. Mohli se totiž vypravit trénovat bok po boku s nejlepšími závodníky světa.

Možnost přípravy na přírodním sněhu a zároveň příležitost sledovat při tréninku ty nejlepší, může české závodníky výrazně posunout. Na to upozornil i Pepé Kalenský, jenž se specializuje na akrobatické lyžování. V on-line rozhovoru přímo z Nového Zélandu vyzdvihl především osmnáctiletého snowboardistu Jakuba Hroneše a stejně starého lyžaře Štěpána Hudečka, kteří po povedené letní přípravě v domácích podmínkách mohou před novou sezonou nabrat formu i na sněhu a následně ji prodat na závodech.

„V létě jsme strávili hrozně moc času trénováním do airbagů a v tréninku se klukům dařilo skákat skvělé triky. Je vidět, že fungují, makají a dávají tomu strašně moc. I kvůli tomu jsme chtěli co nejdříve na sníh. Jelikož v Evropě sníh nebyl, tak byla jediná možnost letět na Nový Zéland. To, že jsme tady, je úžasné,“ kvituje příležitost absolvovat předsezónní přípravu na jižní polokouli Kalenský.

Na Novém Zélandu je totiž přírodní sníh a navíc se sem k přípravě sjíždí závodníci z celého světa. To je další přidaná hodnota tohoto soustředění. „Snowpark je skvělý a to, že jsme tady, je nejlepší možná varianta. Celkově ten trénink, co jsme nastavili v létě a následně jsme to spojili se Zélandem, zatím funguje,“ má radost Kalenský, jehož těší i možnost, že jeho svěřenci mohou sledovat přípravu špičkových zahraničních týmů.

„Kdyby to tak fungovalo i nadále do budoucích let, tak není nic lepšího. Trénují tu Kanaďani, Američani tu mají kompletní tým, je tu pár závodníků z Evropy. Ve finále tady jsou ti nejlepší závodníci a jestli se jim chceme někdy vyrovnat, tak to musíme dělat stejně,“ uvedl.

„Z hlediska podmínek je to pro nás hodně důležité a zásadní,“ zapojil se do rozhovoru Přemysl Vida, který se specializuje na trénink snowboardistů. „Tým freestyle snowboardistů ani akrobatických lyžařů nemáme nějak velký a snažíme se do něj importovat mladé a talentované jezdce. Kvůli tomu jsme sem vzali i Vanessu Volopichovou (patnáctiletou snowboardistku, pozn. redakce), aby si to trochu zažila, protože ji za rok čeká mistrovství světa juniorů. Cestovat takhle daleko, zažít si jet lag, zažít si prostředí a dostat se do party, je nesmírně důležité,“ upozornil.

Na soustředění nejsou ovšem jen mladí a talentovaní závodníci, ale samozřejmě i osvědčené opory. Jednou z nich je Šárka Pančochová, která na letošních olympijských hrách v Pekingu startovala hned ve třech disciplínách a prokazuje, že snowboardem doslova žije. „Šárka je jedna z mála holek ve svém věku, která během léta takhle poctivě trénuje a připravuje se na další sezonu,“ vyzdvihl Vida. „Dostala se zase zpátky k týmu a partě, což je pro ni další motivací. Máme radost, že je tady i Vanessa, která se od ní může mnohému přiučit,“ podotkl.

Pančochová stala jakousi mentorkou svých mladších reprezentačních kolegyň. „Šárka sem jezdí dlouhá léta, takže si vzala holky pod svá křídla a jsou s ní ubytovány na pokojích u jedné paní, kde pravidelně na Novém Zélandu během přípravy bydlí,“ vyprávěl Vida s tím, že sehnat kvalitní a finančně přívětivé ubytování v okolí snowparku není v tomto období vůbec snadné. I proto je rád, že může během soustředění spojit své síly právě s dlouholetou českou reprezentantkou.

Zároveň právě tohle všechno může výrazně pomoci do budoucí kariéry patnáctileté Volopichové, která i tímto způsobem sbírá zkušenosti. „Zažívá, jak to funguje ve světě snowboardingu, jak se holky o sebe starají, jak se trénuje a jak se vstává, nakolik je to náročné. Je to pro ni skvělá zkušenost. Skáče tu triky, které dosud neskákala. Udělala si tu první frontside 7 na velkém skoku. Udělala tu určitý progres, který se jí na podzim, během kterého bude mít dost nabitý program, může vrátit,“ dodal Vida.

 Pomoc Ukrajině