Snowboardcrossaři se chystají na MS: Máme široký tým a moc se těšíme, hlásí trenér Marek Jelínek

Snowboardcrossaři se chystají na MS: Máme široký tým a moc se těšíme, hlásí trenér Marek Jelínek

11 min 22 s

Zatímco pro některé disciplíny už Mistrovství světa ve snowboardingu v Bakuriani začalo, program ve snowboardcrossu startuje až čtvrteční kvalifikací. Česká reprezentace se do Gruzie vypraví v neděli 26. února a před odjezdem se členové výpravy účastnili tiskové konference. Přítomni byli trenér Marek Jelínek a závodníci Eva Adamczyková a Radek Houser.


Bakuriani není pro českou výpravu neznámou destinací, před dvěma lety se zde konalo jedno kolo seriálu Světového poháru. „Je to zajímavá destinace. Evka tam dokonce jednou vyhrála, takže na to máme docela dobré vzpomínky. Trať by navíc měla být velmi podobná. Už teď máme v dějišti servismana Tomáše Kašpara, který je tam se skicrossaři,“ přiblížil svůj pohled na dějiště MS trenér Marek Jelínek.

Ten uvítal, že Eva Adamczyková byla vybrána jako jedna z testovacích jezdkyň a bude tak mít k dispozici několik obhlídek a jízd na trati navíc. „Výhodou je, že si vyzkouší trať ještě den před oficiálním tréninkem. Tím, že je uznávaná jezdkyně se zkušenostmi, pak budeme moci lépe ovlivnit změny trati, které by se nám hodily,“ rozebral reprezentační kouč rozhodnutí svou jedničku nasadit do testování, i když to s sebou nese určité riziko případného zranění.

Česká výprava čítá 11 členů, 6 z toho jsou přímo závodníci, což si realizační tým samozřejmě pochvaluje. „Moc se tam těším, protože máme široký tým. Na poslední velkou akci, kterou byly Olympijské hry, jsme nejeli v plném složení. Máme tam i závod týmů, což je skvělé, protože můžeme bojovat o další sadu medailí. Nasazení do závodu a složení týmu teď zatím nevíme, budeme se rozhodovat až podle jízd přímo v Gruzii,“ předestřel Jelínek před odjezdem na MS. Jeho nejzkušenější svěřenkyně Eva Adamczyková by v týmu chybět neměla.

„Já se do Gruzie těším, před dvěma lety ještě v covidové době jsme tam strávili docela hezký čas. Při tréninku jsme se tam sice s Radkem docela slušně rozsekali, protože tam změnili jednu věc na trati, ale aspoň to máme to vyzkoušené skrz na skrz,“ uvedla česká snowboardcrossová jednička a dále detailněji popsala trať v Bakuriani.

„Na klasické poměry je ta trať docela dlouhá a není úplně rychlá. Je dost fyzicky náročná, zatím to vypadá, že je na ní hodně boulí, minimálně ve spodní části. Závod bude hodně o taktice, cílová rovinka je tam dlouhá a naposledy se v ní každý vyvážel a málokdo vystoupil do první řady. Mně se povedlo tam vyhrát z prvního místa, ale druhý den jsme taktizovali a moc se to nepodařilo. Úmyslně jsem tam měla zpožděný start, ale holky jsem dojela příliš brzy,“ vrátila se ke dva roky starým závodům na stejném místě.

„Uvidíme, jak vyjde počasí, zatím je to docela divoké. Odkládají se kvalifikace i závody a docela se tam s tím všichni perou. Doufám, že až přijedeme my, tak se to zlepší,“ dodala s lehkým úsměvem při narážce na zatím poměrně problematické a větrné podmínky v Bakuriani.

Zkušená česká medailistka z velkých akcí může těžit ze svých letitých zkušeností, na šampionát ale jede po nekompletní sezóně a dlouhé rekonvalescenci po zranění kotníků. „Pro mě je to sedmé mistrovství světa. Vracím se po zranění, takže je těžké něco odhadovat, ale zatím se mi jezdí dobře. Postupně se zlepšuju, po trochu nepovedeném závodě v Cortině jsem najezdila dalších 20 dní a těším se, co nám mistrovství přinese,“ sdělila devětadvacetiletá Adamczyková před odjezdem do Gruzie. 

Nedávné zranění stejné části těla má za sebou i Radek Houser, který letos začal s intenzivní a ostrou přípravou až v únoru. „Na začátku sezóny jsem se zranil, přetrhl jsem si vaz v kotníku. Dali jsme tomu čas na uzdravení, s trenéry jsme se rozhodli, že nepůjdeme rychle do tréninkového zatížení. Počkal jsem až do února, pak jsem jezdil hlavně na Dolní Moravě a na třídenním soustředění v Itálii v San Pellegrinu,“ popsal svou cestu letošním ročníkem český reprezentant. Dle jeho slov už ho ale následky zranění nelimitují. „Jezdilo se mi dobře, kotník mě nijak neomezuje. Sám jsem byl překvapený, jak to funguje. Přišlo mi, že jsem toho zase tolik nezapomněl, ale nevím, jak to vidí trenér,“ dodal s úsměvem šestadvacetiletý rodák z Třebíče.

I on má osobní zkušenost ze závodů v Bakuriani v roce 2021, i když ne zrovna příjemnou. „Před dvěma lety se mi tam závod nevydařil, protože jsem spadl, takže mám co napravovat. Navíc jsem si odnesl památku v podobě zlomeného nosu o vlastní koleno, kterou mám doteď. Doufám, že tentokrát vše půjde dobře a že navážu na výkony z minulých let,“ vyhlíží blížící se start na šampionátu.

Prosadit se v nabitém startovním poli ale nebude nic jednoduchého. „Konkurence bude velká, u kluků jsou opravdu malé rozdíly. V posledních závodech se do popředí dostávají i mladí jezdci, takže to bude nabité. Důležité bude hlavně postoupit z kvalifikace,“ přidal Radek Houser pohled do aktuálního složení světové špičky.

 

Program snowboardcrossařů startuje ve čtvrtek 2. března, kdy započnou kvalifikační boje pro závody jednotlivců. Pokud nedojde k přesunům v kalendáři, ostrá klání by měla vypuknout v pátek 3. března v 11:30 středoevropského času. Zakončení se pak závodníci dočkají v sobotním závodě smíšených týmů.

 

Foto: Czech SBX TeamPomoc Ukrajině