Snowboardcrossaři jsou ve Španělsku, z kvalifikace v Sierra Nevadě postoupili Houser a Adamczyková

Snowboardcrossaři jsou ve Španělsku, z kvalifikace v Sierra Nevadě postoupili Houser a Adamczyková

7 min 34 s

Pátá zastávka Světového poháru zavedla snowboardcrossaře do španělské Andalusie. V pohoří Sierra Nevada se jely závody nejvyšší úrovně naposledy před třemi roky a celkově zde světová elita startuje počtvrté. V pátek byly na pořadu dne kvalifikační jízdy, kterých se účastnila pětice českých jezdců a jezdkyň.


Kvůli podmínkám na trati byl start páteční kvalifikace zhruba o hodinu posunut, závodit se tedy začalo lehce před 12 hodinou polední. „Nakonec se jelo za výborného počasí. Start se třikrát posouval, ale organizátoři udělali dobře, protože trať byla po včerejším dešti úplně přemrzlá a bylo by to nebezpečné. Pak už led trochu povolil, ale současně nebyla trať rozbředlá, takže trénink i kvalifikace byly relativně bezpečné a spravedlivé,“ přiblížil podmínky v dějišti trenér Marek Jelínek.

„Celkově jsme tedy měli před sobotním závodem jen jednu tréninkovou jízdu a jeden pre-heat. Ráno to bylo šíleně zmrzlé, ale start se naštěstí posunul,“ dodala k rozhodnutí organizátorů a k podmínkám Eva Adamczyková. Kilometrová trať v nadmořské výšce zhruba 2500 m.n.m. dala závodníkům zabrat, na startu bylo celkem 51 mužů a 24 žen, mezi nimi tři čeští jezdci a dvě jezdkyně. Navíc se nejela klasická kvalifikace na čas, ale vyřazovací rozjížďky.

Radek Houser se představil hned v prvním z 15 pre-heatů, jeho soupeřem byl stříbrný medailista z MS v Bakuriani a vedoucí muž SP Martin Noerl. Český reprezentant vedl od začátku a hlídal si svůj náskok. V závěru Houser už měl jistý postup, takže mírně zvolnil a nechal se předjet německým závodníkem až na posledních boulích těsně před cílem. „Počasí nám nakonec přálo a trať byla super. Jsem rád, že se dostávám po zranění znovu do závodního módu,“ okomentoval svůj postup sám jeho strůjce.

Jan Kubičík jel hned po něm v jedné ze tří jízd, do které byli nalosováni čtyři závodníci, což mohlo sehrát svou roli. Ani on, ani Španěl Toledo se nakonec mezi postupovou dvojku nevešli. Sedmadvacetiletý jezdec útočil ze čtvrtého místa, které však až do cíle nevylepšil. Úplně stejný osud postihl Kryštofa Chouru, který stejně jako Kubičík bojoval proti třem soupeřům a stejně jako on dojel ve své rozjížďce poslední.

V ženském poli jsme registrovali první českou zástupkyni v jízdě číslo 4 z osmi celkových. Vendula Hopjaková však na svůj průnik do malého finále v Cervinii či 17. místo na MS v Gruzii nenavázala a musela se sklonit před veteránkou Jacobellisovou a Italkou Belingheriovou.

Po jízdě číslo 5, ve které došlo k pádu jedné ze závodnic, se dlouho čekalo na restart a počkat si musela i čerstvá mistryně světa Eva Adamczyková. Česká jednička se však nenechala rozhodit, velmi brzy se posunula do čela jízdy, jak jsme od ní zvyklí, a dojela si nejrychlejší jízdou kvalifikace pro přesvědčivý postup do sobotního závodu.

„Při tréninku mi moc nešly klopky a trápila jsem se, ale v kvalifikaci to bylo nakonec super. Je v nich hodně vyježděného mokrého sněhu, rovinky jsou také docela nerovné. Je tady vedro, ale jelo se mi dobře. Důležitý byl hlavně postup, což se povedlo, a teď už se můžu těšit na závod,“ uvedla před sobotním vyvrcholením Eva Adamczyková. „Držte nám palce a fanděte!“ přidal se Radek Houser.

V sobotu začínají od 11:00 středoevropského času osmifinálové jízdy mužů, ve kterých se utká postupová dvaatřicítka. Zhruba půl hodiny po nich začnou čtvrtfinálové jízdy žen se šestnácti nejlepšími. Česko po úspěchu v kvalifikaci budou reprezentovat Radek Houser a Eva Adamczyková.

 

Foto: BóšaPomoc Ukrajině