Snowboardcrossař Jakub Žerava vybojoval na univerziádě v Lake Placid stříbro!

Snowboardcrossař Jakub Žerava vybojoval na univerziádě v Lake Placid stříbro!

4 min 30 s

Úplně první medaili pro českou výpravu na letošní zimních světových univerzitních hrách vybojoval ve snowboardcrossu Jakub Žerava, který se skvěle popasoval s těžkými podmínkami a ve velkém finále si vyjel stříbrnou medaili.


„Byl to hrozně těžký závod. Od rána hodně pršelo. Už po inspekci tratě jsme byli úplně durch. V tréninku se mi nejezdilo ideálně. Trať nebyla v nejlepší kondici, ale skrz formát kvalifikace jsem postoupil dál,“ těšilo Jakuba Žeravu, jenž prošel do hlavního závodu z šestého místa. Semifinálovou jízdu odjel proti třem Francouzům a pouze Quentin Sodogas jej dokázal porazit.

Ve finále Žeravu doprovodil kromě Sodogase ještě druhý Francouz - Benjamin Gattaz a z Německa Leon Beckhaus. Český závodník předvedl skvělou jízdu a dojel si tak pro stříbrnou medaili. „Ve finále to byla velká pecka, jsem hrozně spokojený. Zlepšilo mi to náladu z toho deště. Děkuju trenérům a mazačům, že tady byli s námi a pomáhali,“ zářil po finálovém úspěchu Žerava, jenž dojel za Gattazem, bronz putoval do Německa.

Radost po stříbrném závodě měl i reprezentační trenér Marek Jelínek. „Jednalo se o závod v nebezpečné trati, ve které jsme viděli minimálně sto pádů, sníh byl měkký, byla špatná viditelnost kvůli dešti, pořadatelé neupravovali trať, která svou hloubkou připomínala víc motocross než snowboardcross. Nic podobného jsem ještě neviděl. Přesto se Kubovi povedlo stříbro, ze kterého mám obrovskou radost,“ řekl Jelínek, který do amerického střediska vezl celkem pět závodníků, z toho dvě dívky. „Máme tady velmi mladý tým, hned čtyři závodníci jsou v prvním ročníku vysoké školy, což je příslib do budoucna,” těšilo reprezentačního trenéra.

Ani Čechům se však na nebezpečné trati nevyhnula zranění. „Bohužel v tréninku před kvalifikací se zranila Vendula Burešová a z rozjížděk musela kvůli bolesti v operovaném koleni předčasně odstoupit i Natálie Ellinor Mullen. Bruno Tatarko se také potloukl. Jsme rádi, že to máme za sebou,“ uzavřel vystoupení svých svěřenců na Světových univerzitních hrách 2023 Marek Jelínek.Pomoc Ukrajině