Radek Houser si znovu vylepšil kariérní maximum. Ve finále Světového poháru skončil devátý

Radek Houser si znovu vylepšil kariérní maximum. Ve finále Světového poháru skončil devátý

5 min 50 s

Podruhé za čtrnáct dnů si vylepšil osobní maximum. Snowboardcrossař Radek Houser, jenž na finále Světového poháru snowboardcrossařů ve švýcarském Veysonnaz odjížděl coby náhradník, nakonec do závodu naskočil, probojoval se do čtvrtfinále a obsadil sdílenou devátou příčku.


I při stávající velmi početné marodce měl český snowboardcross na posledním podniku Světového poháru aktuální sezony svého zástupce. Radek Houser odcestoval do švýcarského dějiště v pozici druhého náhradníka, po vypadnutí některých závodníků se ale nakonec mezi dvaatřicítku startujících dostal. A jeden úspěch si připsal ještě před tím, než do závodu nastoupil. V sobotu byl na základě hlasování zástupců všech národních týmů vyhlášen druhým nejlepším nováčkem právě končícího ročníku Světového poháru.

V samotném závodu český reprezentant startoval v poslední osmifinálové rozjížďce společně s Kanaďanem Liamem Moffattem, Němcem Paulem Bergem a Rakušanem Jakobem Duskem, ten ovšem jízdu nedokončil. Zato Houser dojel do cíle na prvním místě, rozjížďku ovládl a s přehledem pronikl do čtvrtfinále.

V něm v souboji s Nizozemcem Glennem De Bouisem, Francouzem Leo Le Ble Jaquesem a Kanaďanem Moffattem na postup mezi nejlepší osmičku těsně nedosáhl, když jízdu dokončil na třetím místě. Celkově obsadil sdílenou devátou příčku a znovu si tak vylepšil kariérní maximum, kterým bylo jedenácté místo z předposlední zastávky Světového poháru v rakouském Reiteralmu minulý víkend.

„První rozjížďka se mi zadařila, druhá jízda byla po startu taky dobrá, potom jsem se postupně propadl, ztratil jsem rychlost. V cíli jsem pak bohužel špatně předkopnul prkno, takže postup do semifinále mi unikl,“ popisoval Houser po závodě. „Beru to jako úspěch, jsem za to rád, protože donedávna jsem netušil, že můžu být na takové úrovni. Teď ale vím, že to jde a chci víc. Snad se zadaří v příští sezóně. V této sezóně se ještě chystám na finále Evropského poháru, abych potvrdil umístění a formu,“ dodal.

 

„Radek do semifinále nepostoupil o tisícinu sekundy. Při předkopnutí prkna byl rozdíl mezi jeho prknem a rukou soupeře na druhém místě přibližně jeden centimetr. Není to smůla, je to nejtěsnější způsob, jak může postup utéct. I tak je to nejlepší umístění našeho kluka za posledních deset let,“ řekl reprezentační trenér Marek Jelínek.

Závod ovládl Kanaďan Eliot Grondin, ženám kralovala Britka Charlotte Bankesová. Ta po závodě zvedla nad hlavu i křišťálový glóbus za celkové hodnocení disciplíny. Mezi muži vyhrál v konečném pořadí seriálu Světového poháru Němec Martin Nörl.Pomoc Ukrajině