×
První závod, první výhra! Eva Samková skvěle vykročila za obhajobou křišťálového glóbu

První závod, první výhra! Eva Samková skvěle vykročila za obhajobou křišťálového glóbu

13.12.2019

Tím nejlepším způsobem vykročila Eva Samková za obhajobou křišťálového glóbu. Česká snowboardcrossařka ovládla hned první závod Světového poháru nové sezony, v rakouském Montafonu v pátek vyhrála všechny své jízdy.

Že ani v nové sezoně nehodlá měnit zažité pořádky z minulého ročníku, potvrdila úřadující mistryně světa a držitelka křišťálového glóbu hned na prvním podniku Světového poháru. Do bojů v Montafonu vstoupila skvěle už ve čtvrtek, kdy ovládla kvalifikaci a postoupila do pátečních rozjížděk z prvního místa.

Stejně suverénně si pak Samková počínala také v hlavním závodu. Všechny své jízdy vyhrála a s přehledem postoupila až do finále. V souboji o medaile od začátku vedla, zle na ni chvílemi dotírala především olympijská šampionka z Pchjongčchangu Michela Moioliová z Itálie a v silném protivětru v cílové rovince také ostatní soupeřky. Česká reprezentantka ale velmi těsný finiš ustála a dojela si pro první triumf sezony. Druhé místo udržela Moiolliová, třetí skončila Australanka Belle Brockhoffová, která tak oslavila návrat po dlouhodobém zranění.

„Je to skvělý, jsem nadšená. Ta poslední finálová jízda byla těsňoučká. Trošku jsem se bála, dělala jsem, co šlo, a tlačila jsem boule do finiše. Myslím si, že kdyby trať byla o dva metry delší, tak by to tak vůbec nemuselo dopadnout. V první chvíli jsem si ani nebyla jistá, jestli jsem vyhrála,“ popisovala v cíli Samková. „První svěťáky jsou vždycky složitý. Oťukáváme se všechny navzájem, protože moc nevíme, jak na tom jsme. Jsem moc spokojená,“ dodala.   

Druhá česká závodnice, která se probojovala kvalifikací, Vendula Hopjaková, ve čtvrtfinálové jízdě po kolizi se soupeřkami upadla a obsadila konečné čtrnácté místo. „Vendy ve spodní pasáži dojela závodnice, ale prknama se bohužel setkala s holkama před ní a upadla. Měla v tu chvíli daleko vyšší rychlost než ostatní, a kdyby se jim dokázala vyhnout, s největší pravděpodobností by postoupila, a byl by to tak pro ni nejlepší výsledek ve Světovém poháru v kariéře. I tak je ale čtrnácté místo solidní výsledek a velký příslib do budoucna,“ hodnotil reprezentační trenér Marek Jelínek.

Ten musel být logicky více než spokojen také s výsledkem Samkové. „Evka si vedla výborně. Přesto, že byly jiné sněhové podmínky a hodně foukal vítr, tak to zvládla. Každou jízdou téměř stylem start-cíl ukázala, že je opravdu nejlepší na světě,“ uvedl Jelínek. „Dík patří servisu, protože měl dneska hodně těžkou práci. To, na čem Evka pojede, se rozhodovalo až v posledních minutách,“ dodal reprezentační kouč.

Foto: Czech SBX TeamOficiální partneři

Senheiser

Produkce soutěží

Partneři