Podmínky nejsou jednoduché, ale Šárka má na to postoupit do finále U-rampy, říká trenér Martin Černík

Podmínky nejsou jednoduché, ale Šárka má na to postoupit do finále U-rampy, říká trenér Martin Černík

9 min

Česká legenda freestyle snowboardingu Šárka Pančochová byla poprvé na světovém šampionátu už v roce 2009 a v Bakuriani je to její osmé představení na mistrovství světa. V těžkých podmínkách v Gruzii má za sebou závod ve slopestylu, kde jen těsně nepronikla do finále. Teď už se pilně připravuje na středeční kvalifikaci na U-rampě, tedy v disciplíně, ve které na MS 2009 v Koreji debutovala. Její závodní program a uplynulé dny zhodnotil trenér Martin Černík.


Martine, ve středu jede Šárka Pančochová kvalifikaci v U-rampě. Jak vypadal její trénink?

Šárka je jednou z mála snowboardistek, která jede všechny tři disciplíny. Kvůli posunům termínů slopestylu bohužel přišla o první dva tréninky v U-rampě, takže si alespoň zajela ten poslední. Bylo vidět, že se během tréninku zlepšuje a postupně nabírala i slušnou výšku. Když se jí povede jízda, určitě může něco zajet a kvalifikovat se i do finále.. Je třeba se soustředit na to, aby odjela čistou jízdu a aby létala dostatečně vysoko.

Co odlišuje závody v U-rampě od ostatních disciplín?

Rampa je technicky nejtěžší disciplínou, protože závodníci jedou skoro pořád po hranách. Nemají vůbec čas si během jízdy ulevit a jakákoliv chyba znamená ztrátu rychlosti a konec jízdy. Není tolik jezdců a jezdkyň, kteří by jezdili všechno jako Šárka, a navíc v Evropě jsou asi jen dvě rampy, kde se to dá trénovat. Prvky z rampy se ale dnes už často přenáší i do slopestylu, kde se čím dál víc skáče z boku nebo s určitými rádiusy. To je pro Šárku výhoda, že má natrénované všechny disciplíny a může to využívat v závodech.

Šárka jen těsně nepostoupila do finále slopestylu. Jak hodnotíte její výkon?

Na to, jaké byly podmínky, je třinácté místo docela pěkné. Samozřejmě je škoda těch pár bodíků, které nám chyběly k tomu, aby jela Šárka finále. Ale v rámci toho, kolik jsme tady měli času na to si trať zajezdit a zvyknout si na ni, to dopadlo dobře.

Jak bylo těžké se prát právě s počasím, větrem a přesuny v programu?

Podmínky na tomto mistrovství světa zatím určitě nebyly jednoduché. V prvním týdnu hodně foukalo, takže se tréninky různě přesouvaly nebo rušily. V podstatě asi jen dvě hodiny v celém týdnu se dalo jezdit na celé trati. A pak ještě asi hodinu před samotným závodem. Pro závodníky tedy bylo hodně těžké si zajet celou jízdu a vyzkoušet si své triky. Fouká tady hodně boční vítr a to je pro slopestyle hodně špatné, hlavně ve velkých výškách je to nebezpečné. Uvidíme, jak to dopadne na Big Air, protože předpověď se má zase docela zhoršit.

Jak jsou tratě v Bakuriani připravené?

Organizátoři odvedli velký kus práce. Je vidět, že dělali v rámci daných podmínek co mohli, aby tratě připravili. Při slopestylu byl trochu problém s tím, že se tady rychle mění teploty. Ráno je hodně pod nulou, odpoledne zase nad nulou. To pak znamenalo, že raily a překážky byly nepřilnavé a neklouzaly. Organizátoři vymýšleli, co na ně dát, aby to jezdilo, s tím se prali oni i jezdci. Jinak se o nás ale zatím pěkně postarali a dělají, co můžou.

Jak jste spokojen se zázemím na MS?

Musím říct, že zázemí na MS jeskvělé. Je moc fajn, že se ten sport rozvíjí. Je to něco úplně jiného než před 20 lety, výkony sportovců se zlepšily a s tím i celé zázemí. Díky podpoře Svazu lyžařů a snowboardingu tady můžeme mít servisáka i fyzioterapeuta. Závodníci se tak můžou soustředit na svůj výkon a nemusí řešit věci okolo. 

Jak bude vypadat Šárčina jízda a jaké jsou ambice pro středeční kvalifikaci?

Po tom jednom tréninku se Šárka ještě rozjezdí před závodem a zkusí dát svou klasickou jízdu. Začíná airem a pak jsou tam 540tky a 720tka na závěr. Je důležité, aby se jí jelo dobře a nabrala od začátku dobrou výšku. Uvidíme, jestli ještě nenapadne nějaký sníh. Bylo by fajn, kdyby dala TOP12 a zajela si finále, ale formát a to, kolik jezdců bude postupovat, se dozvíme až na meetingu, podle toho, jaká bude předpověď.Pomoc Ukrajině