×
Po chybě v semifinále triumf v malém finále. Samková byla v Cervinii sedmá

Po chybě v semifinále triumf v malém finále. Samková byla v Cervinii sedmá

21.12.2019

Druhý podnik Světového poháru v Cervinii přinesl Evě Samkové sedmé místo. Česká snowboardcrossařka po chybě v semifinále vyjela z trati, a přišla tak o možnost bojovat o nejvyšší příčky. Následné malé finále poté ale už zase zvládla vítězně. Vendula Hopjáková v italském středisku skončila ve čtvrtfinále a celkově obsadila čtrnáctou příčku.

V italském středisku nevládly v posledních dnech ideální podmínky. Mlha, sněžení a silný vítr přiměnili organizátory, aby zrušili páteční kvalifikaci a rozhodli o tom, že do vyřazovacích rozjížděk budou závodníci nasazeni podle FIS bodů v žebříčku Světového poháru. To se samozřejmě nemohlo dotknout Evy Samkové, která po vítězství v Montafonu vedla průběžné pořadí. Do závodu šla i druhá česká reprezentantka Vendula Hopjaková, stopku toto opatření ale bohužel znamenalo pro oba české muže Jana Kubičíka a Matouše Koudelku.

Na hlavní závod se počasí v Cervinii alespoň trochu umoudřilo a mezi mraky začalo prosvítat slunce, silný vítr však vál nadále. To ovšem nezastavilo Evu Samkovou, aby ovládla hned čtvrtfinále. Po startu byla sice až na třetí pozici, ale už v polovině trati všechny předjela a s náskokem si dojela pro postup z prvního místa.

V semifinále Samková odstartovala lépe, figurovala na druhém místě, ale v těsném kontaktu se soupeřkou musela přibrzdit a nevešla se do jedné z branek. V tu chvíli bylo jasné, že triumf z Montafonu neobhájí a půjde do malého finále. „Špatně jsem se rozhodla, potom špatně sešlápla bouli a v letu jsem nemohla dobře zareagovat. Dá se říct, že z šesti jízd jsem prohrála jednu, a to sama se sebou,“ hodnotila v cíli česká závodnice.

V malém finále už opět nedala žádné ze soupeřek šanci, do cíle dojela jako první a v celkovém hodnocení tak obsadila sedmou příčku. „Dnes se to nevydařilo podle představ. Ale bylo to mojí chybou v semifinále. Jinak se mi jezdilo skvěle, ty chyby prostě přicházejí, člověk se s nimi musí umět naučit fungovat a poučit se z nich do budoucna. Příště nesmím chybovat a pak můžu vyhrávat,“ uvedla Samková.

Po dopadu skoku v malém finále si česká reprezentantka stěžovala na bolest kolene, podle prvotních předpokladů by ale snad nemělo jít o nic závažnějšího. „Bohužel ji po pádu trochu bolí koleno, organizátorům se vůbec nepovedl upravit jeden opravdu špatný skok, na který byli několikrát v minulých dnech upozorňováni, dnes jej postavili blbě. Věřím, že na koleno pomůže chlazení a nebudeme muset řešit operativní zákrok,“ prohlásil těsně po závodě trenér Marek Jelínek.

Na stupních vítězů tak úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu chyběla po neskutečných více než dvou letech. Sedmé místo v Cervinii v součtu s vítězstvím v Montafonu znamená druhou příčku v průběžném pořadí Světového poháru za vítězkou dnešního závodu Italkou Michelou Moioliovou.

Druhá česká reprezentantka Vendula Hopjaková skončila svou cestu závodem ve čtvrtfinále a celkově obsadila čtrnáctou pozici. „Vendy dnes udělala víc chyb než v tréninku, ale na její obhajobu musím říct, že tři holky z její rozjížďky skončily ve velkém finále,“ hodnotil Jelínek.Oficiální partneři

Senheiser

Produkce soutěží

Partneři