Paráda! Talent Hroneš během měsíce hned dvakrát posunul hranice českého snowboardingu

Paráda! Talent Hroneš během měsíce hned dvakrát posunul hranice českého snowboardingu

7 min 17 s

Za necelý měsíc hned dvakrát posunul hranice českého freestyle snowboardingu. Šestnáctiletý talent Jakub Hroneš během listopadu odjel dva skoky, které před ním nedokázal ještě žádný Čech. „Je to pro mě splněný sen. Nikdy jsem nemyslel, že bych něco podobného mohl skákat,“ raduje se Hroneš.


 

Příliš závodů si v nové zimní sezoně ještě neužil, přesto už stačil přepsat historii českého snowboardingu. Jakub Hroneš se v polovině října představil na rakouském Hintertuxu, kde se jel závod, jenž byl náhradou za zrušené finále rakouské série Valley Rallye. Tam šestnáctiletý český závodník vyhrál juniorskou kategorii a společně s tím slavil také triumf v celkovém hodnocení série mezi juniory i muži. 

Od té doby Hroneš zatím neměl možnost postavit se na další start, to mu ovšem nebránilo, aby nezaznamenal ještě větší posun v kariéře. A to dokonce hned dvakrát. Nejprve na soustředění začátkem listopadu jako historicky první Čech skočil na sněhu Triple Cork na switch, tedy trik, který by čistě zajetý na závodech znamenal útok na finále.

Necelý měsíc dalšího tréninku navíc jednomu z největší českých talentů stačil k tomu, aby svou osobní metu ještě o poznání povýšil. Během reprezentačního soustředění na konci listopadu přišlo další poprvé, další triple a ještě o rotaci víc – Triple Cork na backside 1440! A to už je trik, který Hroneše posouvá mezi absolutní světovou elitu.

„Pro mě je to trochu jako splněný sen. Vždycky jsem hrozně chtěl umět skákat jak kluci, na který jsem se díval ve Špindlu na SnowJamu, a nikdy bych si ani nepomyslel, že něco takového taky budu někdy dělat. Takže jsem teď strašně moc rád, že se mi to povedlo, ale ještě se to určitě má kam posouvat,“ říká Hroneš.

Ve vzduchu se jedná o několik málo vteřinek, cesta k takto náročnému triku ale trvá řadu let. „V podstatě to začalo, když jsem už minulou sezonu pravidelně začal odjíždět double a cítil jsem čím dál víc, že by se tam ještě jeden vešel. Ve vzduchu už jsem si připadal úplně přirozeně a neviděl jsem problém v tom, proč to trochu neposunout. Velkou zásluhu na tom má pravidelný trénink v areálu Banger Park v rakouském Scharnitzu, kam jsme s reprezentací jezdili přes léto hodně často, a kde jsme si s ostatníma klukama naskákali spoustu triků do vzduchových bagů,“ popisuje.

Pak už to chtělo „jen“ skoky natrénované do vzduchových pytlů převést na sníh. „Nejdřív jsem to zkoušel na tréninkovém kempu v italském Stelviu, kde se mi ale nakonec nepodařilo čistě odjet.  Dva týdny na to, jsme ale odjeli na Stubai a tam mi to hned na třetí pokus vyšlo načisto. Mám radost, že jsem mohl trochu posunout český snowboarding a moc děkuju našim, kouči Přémovi a všem, co nám pomáhají, za podporu,“ říká Hroneš.

Velmi spokojený je s posunem svého svěřence samozřejmě také reprezentační trenér Přemysl Vida. „Oba triky, které se Kubovi povedlo skočit, jsou v českém prostředí naprosto unikátní, je prvním Čechem, kterému se je povedlo odjet. Je to opravdu velký pokrok. Ještě takový týden tréninku a mohlo by to vyjít i na 1620, což už by byla opravdová fantazie,“ popisuje Vida. „Je to výsledek skvělé letní přípravy, kterou jsme absolvovali díky podpoře svazu a Dukly. Jen je škoda, že aktuálně kvůli epidemickým opatřením nemáme jak na kvalitní trénink navázat,“ dodává reprezentační kouč.

 FOTO: Přemek VidaPomoc Ukrajině