MSJ snowboardcrossařů: Patnáctiletá Karolína Hrůšová si dojela pro skvělé 13. místo, stejné umístění bral i Matyáš Turinský

MSJ snowboardcrossařů: Patnáctiletá Karolína Hrůšová si dojela pro skvělé 13. místo, stejné umístění bral i Matyáš Turinský

8 min 31 s

Juniorské mistrovství světa hostí italské San Pellegrino a český tým na něj přijel s mladou sestavou. Někteří teprve letos začali startovat na závodech FIS, nebo jde teprve o jejich druhou sezonu. Ve světové konkurenci se ovšem neztratili.


„Do Itálie jsme dovezli velmi mladý tým, který čítá šest kluků a tři holky. Třem je teprve 15 let a závodí svou první sezonu pod FIS. Dalším dvěma je 16 a pod stejnou hlavičkou soutěží druhý rok. Včera jsme absolvovali trénink, ve kterém se všichni zlepšovali a věřím, že jsme z toho měli dobrý pocit. Do večera jsme rozebírali video, abychom vychytali všechny detaily. Bohužel se během tréninku zranila Karolína Šperlová, jež si poranila kotník, ale i přesto dnes závodila,“ řekl trenér juniorů Adam Větříček.

V závodě se dnes z českých závodníků nejvíc dařilo Matyáši Turinskému a Karolíně Hrůšové. Oba postoupili přes kvalifikační pre-heaty do hlavního závodu, kde jejich cesta skončila až ve čtvrtfinále a celkově z toho byla dvě 13. místa. „Pro mě to je už třetí MSJ. Počasí bylo nepředvídatelné, proto se pořadatelé rozhodli vynechat kvalifikaci a nasadit rovnou všechny jezdce do pre-heatu podle FIS bodů. Prošel jsem přes dvě kola až do top 16, kde jsem kvůli pár chybkám bohužel nepostoupil. I tak je z toho můj nejlepší výsledek na šampionátu a zároveň nejlepší český výsledek mezi muži. Děkuju servis teamu, který dělal zázraky, takže prkno jelo bomby a trenérům, kteří radili, co to šlo. Příští rok, když vše půjde, jak má, tak mě čeká poslední MSJ a doufám, že výsledek bude ještě lepší,“ popsal po závodu Matyáš Turinský.

Spokojená s třináctým místem a nejlepším českým výsledkem mezi ženami byla i teprve patnáctiletá Hrůšová: „Měli jsme krásné počasí, sníh byl fajn a prkna nám jely úplně úžasně. Nejdřív jsem musela postoupit z pre-heatů do osmifinále. To se zadařilo z druhého místa a stejně se mi povedlo postoupit i do čtvrtfinále. V tom jsem bohužel dojela čtvrtá, když jsem měla kontakt se závodnicí na třetím místě, kterou jsem dojížděla. Moc jsem si to užila a chtěla bych poděkovat celému týmu.“

S výsledky svých svěřenců byl spokojený i reprezentační trenér, jenž popsal náročnost italské tratě. „Mladičká Kája Hrůšová udělala skvělé třinácté místo v konkurenci nejen evropských týmů, ale i těch ze zámoří, Austrálie a dalších. S těmi se jako junioři příliš nepotkáváme, ale i proti tak silným soupeřům to Karolíně vyšlo, stejně tak i Matyáši Turinskému. Co se týče našich dvou starších kluků Vojty Trojana a Bruna Tatarka, tak snowboardcross je specifický v tom, že některé tratě někdy více sedí regular jezdcům, někdy goofy jezdcům. Tady ta trať měla ve střední části zatáčku, která nebyla vůbec klopená a vyhovovala mnohem víc závodníkům, kteří jezdí levou nohou dopředu, tedy regular jezdcům. Oba zmínění jezdí pravou nohou dopředu a z velké části tak právě ta zatáčka zavinila, že neudělali lepší výsledek, na který rozhodně měli,“ uvedl Větříček a jeho tvrzení podporují výsledky. Pouze jeden jediný závodník, jenž jezdí s pravou nohou dopředu, se probojoval mezi nejlepších 16 snowboarditů. V semifinále a ani v jednom finále už žádný závodník s tímto postavením nebyl.

Bruno Tatarko dojel na 17. místě a Vojtěch Trojan o osm míst za ním. Oliver Sobotka a Max Benáčan skončili 33. a Štěpán Hlaváček po nezaviněném pádu 49. Mezi dívkami dojela 25. Victorie Pololanikova a na 33. Karolína Šperlová. 

Český tým už se soustředí na zítřejší závod týmů, do kterého nastoupí tři smíšené dvojice. „Celkem jede 32 týmů. Naše první dvojice Matyáš Turinský s Karolínou Hrůšovou jsou nasazení jako 14. tým. Druhá dvojice Bruno Tatarko a Karolína Šperlová jsou nasazení jako 22. a Vojtěch Trojan s Victorií Pololaníkovou budou nasazení jako 24.,“ doplnil juniorský reprezentační trenér Větříček.

Týmový závod je naplánován v Itálii zítra od 10:15.Pomoc Ukrajině