MS v Gruzii začalo paralelním obřím slalomem. Češi se z kvalifikace neprobojovali

MS v Gruzii začalo paralelním obřím slalomem. Češi se z kvalifikace neprobojovali

5 min 53 s

Mistrovství světa akrobatického lyžování a snowboardingu odstartovalo v neděli ráno paralelním obřím slalomem. Na start v Bakuriani se postavilo šest českých snowboardistů, bohužel ani jeden se neprobojoval do vyřazovacího závodu.


V Bakuriani se kvůli špatným sněhovým podmínkám zrušily před začátkem šampionátu všechny tréninky. V náročných podmínkách se z Češek nejvíce zadařilo Kláře Šonkové. „Závodní trať by rozhodně nebyla lehká ani za dobrých podmínek. V těch současných však byla nesmírně obtížná.  Každá z drah byla navíc jinak rozbitá, což generovalo obrovské časové rozdíly závodníků, spoustu chyb i u těch nejlepších snowboardistů. Tohle všechno dělá z tohoto mistrovství světa jeden z nejtěžších závodů, který jsem kdy absolvovala,“ řekla na úvod Šonková.

Ta zajela v úvodním kole dvanáctý čas, ve druhém pak jedenáctý a celkově z toho bylo 26. místo. „V prvním kole kvalifikace se mi podařila horní prudká část, ale na jedné z vln jsem vyjela z ideální stopy. V druhém kole kvalifikace byla už trať na hranici sjízdnosti, proto jsem jela o něco opatrněji. S výsledkem v takto složitém závodě jsem celkem spokojená“ řekla česká snowboardistka, pro kterou to je druhý start na dospělém mistrovství světa.

O čtyři příčky za Šonkovou se umístila Zuzana Maděrová. V úvodní kvalifikační jízdě nezajela ideálně a v druhé už musela riskovat. „V prvním kole jsem udělala velkou chybu v půlce trati a ztratila jsem náskok na Jessicu Keiser, který jsem měla z horní části. Už asi od druhé jízdy bylo vidět, že červená dráha bude o dost pomalejší. Potřebovala jsem tedy mít náskok z modré, abych v červené nemusela jet na maximum a mohla si všímat nerovností. Bohužel kvůli zmiňované chybě jsem nemohla jet opatrně. Zkusila jsem jet rychle, ale čím je trať rozbitější, tím je to riziko chyby větší. Bohužel dnes to nevyšlo, ale za dva dny je další závod, kde se mi snad povede lépe,“ doufá Maděrová.

Třetí Češka v závodě Adéla Keclíková neprošla do druhé kvalifikační jízdy, stejně jako Adam Počinek a Kryštof Minárik.

To, že se závod obřího slalomu jel na velmi náročné trati, potvrdil i trenér juniorské reprezentace Jiří Šonka. „Nesmírně těžký závod byl poznamenán velice špatným povrchem závodní trati, který stál za výpadkem mnoha favoritů.“

Mistryní světa se stala Japonka Miki Tsubaki, jež porazila Rakušanku Danielu Ulbing. Pro bronz si dojela Polka Aleksandra Krol. Mezi muži slavil titul mistra světa Polák Oskar Kwiatkowski a na stupních vítězů jej doprovodil stříbrný Švýcar Dario Caviezel a bronzový Rakušan Alexander Payer.

 

Šampionát pokračuje v úterý, kdy se pojede závod paralelního slalomu. Kvalifikace začíná ráno v 6:15, vyřazovací závody je na programu od 10:00.

 

Foto: Zuzana Maděrová, Jiří Šonka, Klára Šonková.Pomoc Ukrajině