×
Mistryně světa! Eva Samková v Solitude ujela všem a slaví zlato

Mistryně světa! Eva Samková v Solitude ujela všem a slaví zlato

01.02.2019

Eva Samková se dočkala! Ve sbírce české snowboardcrossařky vedle zlaté a bronzové medaile z olympijských her, stříbra z prestižních X-games nebo titulů juniorské mistryně světa stále chyběla medaile ze seniorského šampionátu. To ale pětadvacetiletá závodnice dnes dokázala změnit a v Solitude přidala do sbírky hned ten nejcennější kov.

Dlouho to nevycházelo, tenhle šampionát ale mezi snowboardcrossaři jednoznačně patřil Evě Samkové. Ve čtvrtek si podmanila kvalifikaci, z níž postoupila do hlavního závodu z prvního místa. A zcela suverénně si počínala také v pátek. Nepoznala přemožitelku a ve všech vyřazovacích jízdách od čtvrtfinále až po velké finále projela cílem jako první. „Je to super! Teď mi teprve dochází, že to prostě trvalo dlouho. Ale na něco si člověk musí počkat. O to je to pak lepší,“ řekla Samková.

První vyřazovací jízdou prošla Samková naprosto lehce. Po startu byla druhá, a zatímco se prodrala do čela, dvě závodnice za ní se srazily a přišly o možnost postupu. Česká reprezentantka si tak s velkým náskokem dojela pro první místo před druhou Italkou Raffaellou Bruttovou. Pavouk závodu pak Samkové přiřkl ohromně složitou zkoušku v podobě hvězdně nabitého semifinále. V něm se kromě Italky, se kterou jela už v první jízdě, střetla s pětinásobnou mistryní světa Lindsey Jacobellisovou z USA a úřadující olympijskou šampionkou Michelou Moioliovou z Itálie. Samková ho však zvládla naprosto fantasticky. Po zaškobrtnutí na prvním skoku se dostala do čela a vedení v napínavé jízdě udržela až do cíle. Spolu s ní postoupila z druhého místa Moioliová, s nadějí na stupně vítězů se naopak musela rozloučit legendární Američanka Jacobellisová, která dojela třetí a náladu si poté alespoň částečně vylepšila vítězstvím v malém finále.

To na Samkovou, Moioliovou, Bankesovou a Trespeuchovou čekala bitva o medaile. A česká závodnice ji zvládla znovu naprosto bravurně. Výborně odstartovala, už po prvních pár metrech se dostala do vedení a uháněla za vytouženým zlatem. Z druhého místa na ní místy dotírala Bankesová, ale Samková si vedení pečlivě hlídala a v cílové rovince už se mohla začít radovat ze své první a hned zlaté medaile na mistrovství světa. „Ve čtvrtfinále a semifinále jsem pořád řešila něco na startu a techniku. Ve finále jsem si věřila, snažila jsem se jet první, na maximum, a nedat holkám šanci," popisovala Samková. "Celý tým makal skvěle, prkna jela. Je to skvělý pocit, když všechno klape," dodala.

Nadšený byl také reprezentační trenér Marek Jelínek. „Bylo to poměrně dominantní vítězství. Náš tým už dokázal připravit závodníky na všechny vrcholné akce. Olympijské hry, juniorské mistrovství světa, univerziáda, Evropský pohár, Světový pohár i deaflympiáda, všude tam jsme získali zlatou medaili. Zlato z mistrovství světa bylo posledním, které jsme ještě neměli. Teď se to povedlo. Chtěl bych poděkovat celému realizačnímu týmu a všem, kteří mají na tomto úspěchu podíl,“ radoval se po závodě.

Foto: Czech SBX TýmGenerální partner

Oficiální partneři

Produkce soutěží

Partneři