Kristián Salač je ve finále Big Airu na MS! Vanesse Volopichové postup překazilo počasí

Kristián Salač je ve finále Big Airu na MS! Vanesse Volopichové postup překazilo počasí

7 min 14 s

Skvělý úspěch pro český freestyle snowboarding. V Bakuriani se ve čtvrtek jela kvalifikace Big Airu a mezi naprostou elitu se povedlo postoupit Kristiánu Salačovi, který předvedl parádní skoky a ve svém heatu obsadil pátou příčku. Blízko postupu byla i Vanessa Volopichová, která doplatila na špatné počasí a změnu formátu kvalifikace.


Pro českého snowboardistu je to letos vůbec první účast na dospělém mistrovství světa a kvalifikace Big Airu mu lépe vyjít nemohla. „Jsem nadšený a nemůžu to ani popsat slovy. Podmínky byly složité, ale nějak jsme se s tím poprali a dopadlo to dobře. Jsem hrozně šťastný,“ culil se Kristián Salač, jenž v druhém kvalifikačním heatu předvedl parádní triky, které jej vynesly do postupové desítky.

„Všechno se mi povedlo, jak jsem chtěl. Prvně jsem dělal Backside Triple 1440. Ve druhé jízdě jsem měl trochu obavy z mého triku, což je Frontside Double Cork 1440 za Tail Grab, ale ten se mi povedl jako jeden z nejlepších, co jsem kdy dělal. Třetí jízda už byla jen taková třešnička na dortu,“ spokojeně hodnotil své skoky Salač.

Ten se musel kromě náročných podmínek vypořádat s pozdějším startem kvalifikace. „Na startu nás bylo hodně, takže ta dlouhá chvíle nějak utíkala. Bohužel za celých těch 16 dní, co už tady budeme, tak podmínky nejsou ideální, ale nějak se s tím pereme,“ povzdechl si snowboardista.

O postup se pokoušel i druhý Čech na startu – Jakub Hroneš, který však upadl v tréninku před kvalifikací i během ní. „Kuba měl poměrně složitý pád v tréninku, kdy si narazil spodní část zad a vypadalo to, že do boje možná nenastoupí. Nakonec to zvládl a odjel Cab 1440, za kterou dostal vysoké body a věřili jsme, že přidá Frontside 1080 a bude ve finále společně s Kristiánem. O to nás to víc mrzí. Kuba má naskákaný těžký triky, které tady však nemohl předvést,“ hodnotil výstup svého svěřence  trenér reprezentace Přemysl Vida.

Na úspěch Salače navázala teprve patnáctiletá Vanessa Volopichová, jež je jednoznačně kometou celé sezony. České freestyle snowboardistce vychází v roce 2023 prakticky každý závod, do kterého nastoupí. A kvalifikace Big Airu na mistrovství světa nebyla výjimkou. Po dvou odjetých jízdách byla Češka mezi elitní osmičkou, která zaručuje finále, jenže kvůli mlze se závěrečné třetí skoky nejely a musel se měnit formát závodu.

Rázem o postupujících rozhodovala lepší ze dvou jízd, což patnáctiletou snowboardistku posunulo na devátou příčku. „Vanessa zajela fantastickou Backside 7 a Cab Double 9. Byla na šestém postupovém místě, ale vzhledem k počasí byl závod přerušen a následně zrušen. To znamenalo, že se změnil formát závodu, takže se nepočítaly dvě ze tří jízd, ale jen jedna ze dvou. V tom případě Vanessa nepostupuje. I tak ale končí pro nás na skvělém devátém místě, ačkoliv je to trochu zklamání,“ mrzelo českého reprezentačního trenéra.

 

Šárka Pančochová ve zkrácené kvalifikaci obsadila14. příčku. „Šárka skočila první jízdu krásně čistě Backside 7, druhý bohužel neodjela a byla připravená to tam poslat ve třetí jízdě, aby zabojovala o finále. Bohužel děláme sport v přírodě a některé podmínky neovlivníme. Tohle se mockrát ještě nestalo. I samotní organizátoři si to museli jít nastudovat a ujistit se, že to můžou takhle vyhlásit a opravdu to tak v pravidlech FIS je,“ vysvětlil postup organizátorů Vida.

Foto: Přemysl VidaPomoc Ukrajině