Jakuba Hroneše čeká Světový pohár v Edmontonu, závodit se bude na stadionu pro kanadský fotbal

Jakuba Hroneše čeká Světový pohár v Edmontonu, závodit se bude na stadionu pro kanadský fotbal

6 min 49 s

Po více než šesti týdnech se uskuteční druhý podnik Světového poháru ve freestyle snowboardu. Ten startuje v kanadském Edmontonu a závodit se bude v disciplíně Big Air. Jediným Čechem na startu bude Jakub Hroneš


Český freestyle snowboardista startoval již na úvodním závodě ve švýcarském Churu, kde skončil 21. a zaznamenal svůj nejlepší výsledek kariéry. „Odjel jsem nový závodní trik Cab 14 double nose s grabem, který jsem si připravil speciálně na tento závod do Churu. I když jsem neměl úplně nejlepší trénink a v první jízdě mi to trochu podjelo, tak se mi nakonec podařilo ho v druhé jízdě takzvaně zašlápnout. Měl jsem tam sice trochu ruce na dopadu, což se pak projevilo i na mém skóre,“ uvedl po úvodním závodu Hroneš.

 Ten se společně s týmem následně přesunul na Stubaii, kde se připravoval na druhý závod v sezoně. „Příprava probíhala na Stubaii, kde jsme absolvovali v průběhu listopadu tři kempy v rámci Prime park session,“ prozradil reprezentační trenér Přemysl Vida.

Právě na Stubaii se Hronešovi povedlo zapsat do historie, když jako první na světě skočil a ustál trik Cab 1800 s double tail grabem. „Byl to třetí pokus dne, ale opravdu první, kdy jsem se odhodlal, že to fakt dám. U prvních dvou jsem se trochu vyplašil a neodrazil se tak, jak jsem chtěl. V půlce jsem to tedy musel pustit a udělat méně obrátek. Ten třetí skok byl první, kdy to celé vyšlo, přitom jsem to ani nečekal. Ve vzduchu jsem si připadal, že mám trochu málo rotace, ale nakonec to přišlo úplně samo,“ vyprávěl o svém úspěchu mladý snowboardista, jenž doufá, že trik předvede i přímo v závodu. 

Momentálně už je celý český tým v Kanadě, kam se s týmem přesunul o několik dní dříve a volný čas vyplnil i návštěvou hokejového utkání. „V Edmontonu je velký časový posun osmi hodin, proto jsme se přesunuli o 2 dny dříve a volný čas jsme vyplnili právě návštěvou zápasu NHL. Domácí Olejáři hráli proti Washingtonu, i když domácí prohráli, byl to dobrý zápas a bylo skvělé vidět hvězdy jako McDavid nebo Ovečkin,“ glosoval Vida.

Teď už se však všichni soustředí na páteční kvalifikaci, jež proběhne na baseballovém stadionu. „Na skok se moc těšíme. Konstrukce je umístěna na stadionu pro kanadský fotbal a rozjezd je netradičně z tribuny. Skok svými parametry budí respekt. Nájezdová rychlost se bude blížit 100 kilometrům v hodině,“ popsal český trenér, jenž přibližuje i náročné kanadské počasí. „Na Evropany je tady celkem extrémních -32 °C, ovšem má se to lehce lepšit.“

Světový pohár vede po prvním závodě Japonec Takeru Otsuka, v závěsu je pak jeho krajan Ruki Tobita. A ani v Edmontonu nebude chybět světová špička. „Na místě kromě olympijského vítěze Minga bude kompletní špička včetně hvězd jako Mark McMorris,“ uvedl Vida. A prozradil i cíle Jakuba Hroneše. „Chtěli bychom odjet nově naučené triky a zabojovat o finále,“ uzavřel trenér. 

Kvalifikace mužů začíná v pátek od 22:05 českého času. Hlavní závod by se pak měl odjet pro české fanoušky v sobotu od 3:00 a sledovat jej můžou v přímém přenosu na ČT Sport.Pomoc Ukrajině