Hroneš předvedl v Churu svůj nejlepší výsledek v Big Airu, Pančochová nestartovala

Hroneš předvedl v Churu svůj nejlepší výsledek v Big Airu, Pančochová nestartovala

9 min 57 s

Vítězi úvodního podniku Světového poháru snowboardistů v disciplíně Big Air ve švýcarském vysokohorském středisku Chur se stali Japonci Takeru Otsuka a Reira Iwabučiová. Čech Jakub Hroneš dosáhl svého nejlepšího výsledku v Big Airu v kariéře a obsadil 21. místo. Šárka Pančochová do závodu pro zranění nenastoupila.


Otsuka s přehledem zvítězil před svým krajanem Ruki Tobitou a domácím Nickem Puenterem. Iwabučiová porazila olympijskou vítězku Annu Gasserovou z Rakouska, třetí skončila Kanaďanka Jasmine Bairdová.

Jakub Hroneš byl po závodě se svým výkonem velmi spokojený. “Skončil jsem na 21. místě, což je pro mě super výsledek a jsem za něj hrozně rád. Je to můj nejlepší výsledek v Big Airu. Ve Slopestylu se mi jednou už podařilo zajet i finále a doufám, že se mi to podaří co nejdřív i v Big Airu. Byl bych nejraději, kdyby se mi to povedlo už na dalším závodě, který máme v prosinci v Edmontonu.”


Hroneš si připravil do závodu obtížný skok, který se mu nakonec podařilo zvládnout, byť ne úplně čistě. “Odjel jsem nový závodní trik Cab 14 double nose s grabem, který jsem si připravil speciálně na tento závod do Churu. I když jsem neměl úplně nejlepší trénink a v první jízdě mi to trochu podjelo, tak se mi nakonec podařilo ho v druhé jízdě takzvaně zašlápnout. Měl jsem tam sice trochu ruce na dopadu, což se pak projevilo i na mém skóre, ale aspoň vím, na co se mám teď soustředit během dalších tréninkových dnů,” popsal závod osmnáctiletý mladík.

Ve druhé rozjížďce snowboardisté zapisovali výrazně vyšší body než v prvním kole. To platilo i pro Hroneše. “Bylo lepší počasí. Svítilo sluníčko, které podle předpovědi vůbec nemělo být a mělo celý den pršet. Spousta kluků ale taky naskákala velmi těžké triky, kterými mě prostě zajeli. Pro mě super inspirace pro další triky, kterými se musím v budoucnu zabývat, abych se mohl posouvat na lepší pozice a probojovával jsem se pravidelně do finálových kol,” přemýšlel Hroneš po závodě. 

Hroneš v Churu v minulém roce obsadil 38. místo, letos se o sedmnáct příček zlepšil, na finále to ovšem ještě nestačilo. Trenér Přemysl Vida si zlepšení svého svěřence hodně pochvaloval. “Kuba se teď posouvá na hranici postupu. Triky na to rozhodně měl a kdyby odjel dnešní trik jen trochu čistěji, tak byl postup opravdu blízko. Měl před sebou jen tři jezdce za postupovým pátým místem ve svém heatu, takže z tohoto pohledu mám velkou radost.  Vidím, že se posouvá, že získává cenné zkušenosti,” hodnotil závod trenér.

Předpověď počasí na sobotu nevěstila nic dobrého, byť nakonec déšť závod nenarušil. “Už první den tréninku nám bylo jasné, že Kuba nemůže skákat trik Backside 1440 Japan, který teď hodně trénoval, protože ten odraz byl strašně měkký a nedalo se to v tréninku odjet. Z tohoto důvodu se rozhodl pro switch trik, který má vysokou obtížnost s dopadem taky na switch. První rozjížďka byla hodně složitá na odjezdu, protože byl podklad hodně tvrdý a spousta jezdců spadla. Řada zkušenějších borců než je Kuba na téhle trati úplně vyhořela,” popsal podmínky Vida.


Trenér měl radost zejména z Hronešova výkonu ve druhém heatu. “Ve druhé rozjížďce odjel Kuba Cab 1440 za double tail. Šlo o obtížný trik, obtížný grab se složitou rotací a mám radost z toho, že kdyby ten trik byl jen maličko čistší, mohl stačit v rozjížďce na nejlepších pět. Pro nás je to dobrá zpráva do budoucna, protože víme, na čem máme pracovat.”

Šárka Pančochová se nakonec rozhodla do závodu žen nenastoupit. “Šárku bohužel na tréninku před kvalifikací rozhodil rozjezd, když nepříjemně spadla ještě na konstrukci. Následně to ještě zkusila, ale necítila se dobře. Natáhla si stehenní sval a utrpěla trochu otřes a nakonec se rozhodla nestartovat, protože by to byl zbytečný risk,” vysvětlil trenér Vida. 

Český tým se v neděli přesouvá na trénink do Banger Parku v rakouském Scharnitzu, který se nachází na půli cesty mezi Garmischem a Innsbruckem. Pak čeká Šárku Pančochovou a Jakuba Hroneše čtrnáct dní tréninku na Stubaji před Stubai Prime Park Session. “Věřím, že se posuneme a předvedeme tam ještě složitější triky tak, aby na dalších závodech Světového poháru v kanadském Edmontonu, který se pojede ještě na větší konstrukci, mohl Kuba zabojovat znovu i finále a že se bude dařit i Šárce,” uvedl trenér.

Natěšený na nadcházející trénink je i Jakub Hroneš. “Zatím na Stubaji trochu chybí sníh, ale doufám, že se to zlepší a natrénuju nové triky tak, abych na dalších svěťácích, které přicházejí od prosince, byl už připravený na 250 procent,” doplnil trenéra.Pomoc Ukrajině