×
Freestyle snowboardisté završili sezonu na mistrovství světa juniorů v Kläppenu

Freestyle snowboardisté završili sezonu na mistrovství světa juniorů v Kläppenu

18.04.2019

Freestyle snowboardisté mají za sebou mistrovství světa juniorů ve švédském Kläppenu, kterým vyvrcholila závodní sezona 2018/2019. „Byť to tak výsledkově nevypadá, bylo vidět, že se naši kluci mohli měřit s nejužší světovou špičkou,“ hodnotí reprezentační trenér Přemysl Vida.

Na šampionátu startovalo celkem 95 riderů z 31 zemí a o cenné kovy se bojovalo v disciplínách slopestyle a Big Air. Slopestyle ve švédském středisku čítal sedm platforem s raily a kickery. Českou republiku na MSJ reprezentovali již zkušení rideři Láďa Hrstka a Kristián Salač. Poprvé se na MSJ podíval Kuba Hroneš, pro kterého to byl první závod na takto vysoké úrovni. Slovensko mezi muži reprezentoval Samo Jaroš, který je aktuálně rozjetý jak parní vlak a ve své věkové kategorii patří jednoznačně k jedněm z nejlepších světových riderů, což také potvrdil druhým místem ve slopestylu. Mezi ženami jela za Slovensko Eva Hanicová, pro kterou to stejně jako pro Kubu Hroneše byl jeden z prvních startů na takto velkém závodě.

Ve slopestylu se nejlépe z české party vedlo Hrstkovi, který obsadil 43. místo. Salač skončil o pět příček za ním a Hroneš byl 65. Big Air poté vynesl nejlepší umístění třiatřicátému Salačovi, Hroneš byl 51. a Hrstka 86. „Byť to tak výsledkově nevypadá, bylo vidět, že se naši kluci mohli měřit s nejužší světovou špičkou. Kristián Salač odjel BS 1080, tedy trik, který byl ve všech čtyřech heatech na Big Airu postupový a rozhodovaly jen drobné nuance v délce grabu či skoku,“ popisoval trenér Přemysl Vida. „Kristián skončil ve svém heatu 8, ale v jiném heatu by mu jeho body na postup do dvacetičlenného finále stačily. Kousek mu chyběl i ve slopestylu, kdy zariskoval a zvolil z jibb platformy frontflip, který ale lehce přetočil a jízdu nedokončil čistě,“ dodal.

Největší radost měl český kouč z teprve čtrnáctiletého Jakuba Hroneše, pro kterého to bylo první mistrovství světa juniorů. „Kuba nasbíral hodně zkušeností, prožil si svůj příběh po pádu v první kvalifikační jízdě a nakonec odjel jak ve slopestylu, tak v Big Airu cab double 9 a bude velkým příslibem do budoucna,“ uvedl Vida. Gratulace přitom poslal na Slovensko. „Samo Jaroš potvrdil, že patří mezi top jezdce ve své věkové kategorii, a získal ve slopestylu stříbrnou medaili. Škoda jen, že nepřidal další i v Big Airu, kde se mu k senzační cab 12 nepodařilo odjet další trik. Rozhodčí si na MSJ stejně jako na SP připravili formát clock watch, a Samo tak musel přidat FS, 1080 nebo lépe FS 1260, což se bohužel nestalo,“ uzavřel.

Fotogalerie


Oficiální partneři

Senheiser

Produkce soutěží

Partneři