FANTAZIE! Eva Samková potřetí v kariéře slaví křišťálový glóbus

FANTAZIE! Eva Samková potřetí v kariéře slaví křišťálový glóbus

7 min 15 s

Nervydrásající drama se šťastným koncem! Eva Samková potřetí v kariéře zvedla nad hlavu křišťálový glóbus. O celkové vítězce Světového poháru snowboardcrossařek ve švýcarském Veysonnaz musela rozhodnout až úplně poslední jízda celého seriálu, ve které česká šampionka v přímém souboji porazila Italku Michelu Moioliovou. „Je to neuvěřitelné! Každý rok je to těžší a těžší, holky jezdí skvěle. Byl to boj do posledních metrů, nechala jsem tam všechno. Mám obrovskou radost,“ radovala se Samková v cíli.


Tradiční konkurentky, které mají v čele průběžného hodnocení Světového poháru snowboardcrossařek na kontě shodnou porci 350 bodů. Eva Samková, nebo Michele Moioliová? Která z nich nad hlavu zvedne křišťálový glóbus? Velký otazník finálového závodu celého seriálu ve Veysonnaz sliboval velmi dramatickou podívanou.

Nejprve se na trať dostala Samková. A svou úvodní jízdu zvládla s přehledem. Po vyrovnaném startu čtvrtfinále se brzy dostala do čela a vypracovala si dostatečný náskok, aby se vyhnula případným kolizím s dalšími závodnicemi. V závěrečné pasáži se k ní soupeřky přiblížili, první místo si však Samková s poklidem pohlídala. Svou čtvrtfinálovou jízdu poté stylem start-cíl ovládla také Moioliová.

V semifinále se Samková znovu hned v úvodu ujala vedení a poctivě pracovala, aby ho navýšila. Soupeřky držela v dostatečné vzdálenosti a suverénním způsobem si do cíle dojela pro finálovou účast. Tu ve svém semifinále vybojovala také Moioliová, která sice ve spodní pasáži trati pustila před sebe Bankesovou, ale v klidu postoupila z druhého místa.

Drama vygradovalo do maxima možného. O držitelce se křišťálového glóbu rozhodovala až úplně poslední jízda ženského seriálu!

I do finále si Samková schovala parádní start. V horní pasáži si vybojovala lepší pozici a dostala se do vedení. Když poté zhruba uprostřed trati spadly Bankesová s Pereirou de Sousa Mabileauovou, doslova už to byl jen boj dvou závodnic. Moioliová ztrátu na Samkovou postupně umazávala, česká závodnice ale parádním finišem nedovolila Italce výraznější atak, a se zdviženýma rukama si dojela do cíle pro třetí vítězství v sezoně a především třetí křišťálový glóbus kariéry.

„Dnes se mi spalo trochu hůř, nešlo to na dudka, ale asi jsem se vyspala dobře. V tréninku jsem upadla ve třetí zatáčce, což bylo dobře, dávala jsem si na to potom pozor, padalo se tam dost. Ve čtvrtfinále jsem se rozjížděla, ve finále se mi povedl nejlepší start, snažila jsem se dupat co to šlo. Jsem ráda, že to tak dopadlo, celkové vítězství předčilo mé očekávání. Děkuji všem, kteří mi pomáhali a podporovali,“ řekla Samková.

Maximálně spokojený byl po posledním závodě sezony také reprezentační trenér Marek Jelínek. „Dnes to byl krásný závod. Evka říká, že to bylo těsné vítězství, já s ní nesouhlasím, bylo to vítězství pod kontrolou. Po pádu v dnešním tréninku neměla šanci si vyzkoušet v trať, kde byly provedeny změny, takže se s ní seznamovala až v první jízdě, v druhé už jela jistě, ve třetí to byla její nejlepší jízda. Chtěl bych poděkovat realizačnímu týmu, fungoval celý rok na jedničku, servisáci udělali malý zázrak, mladí trenéři včetně Johnyho Kubičíka a Radka Vintra tady hodně pomohli. Celý tým fyzioterapeutů s námi jezdil celou sezónu a udělali skvělou práci,“ uvedl kouč.

Foto: FIS