EYOF2023: Vanessa Volopichová je královnou slopestylu. Snowboardcrossaři dojeli v nejlepší osmičce

EYOF2023: Vanessa Volopichová je královnou slopestylu. Snowboardcrossaři dojeli v nejlepší osmičce

7 min 4 s

Pátek byl pro snowboarding na Evropském olympijském festivalu mládeže posledním dnem, a české výpravě se vydařil skvěle! Vanessa Volopichová nedala v slopestylu soupeřkám žádné šance a suverénně si zajistila zlatou medaili. Úspěšní byli i snowboardcrossaři, kteří odjeli týmový závod a skončili na pátém a sedmém místě.


Dvě české freestyle snowboardistky se představily na startu slopestylu na evropské olympiádě mládeže. Vanessa Volopichová i Laura Záveská postoupily ze středeční kvalifikace do pátečního hlavního závodu. Ten vyšel parádně prvně jmenované, která hned po úvodní jízdě vystřelila na první místo. Už skóre 86.75 by jí stačilo na zlatou medaili, ovšem česká závodnice svůj výkon při druhém pokusu ještě vylepšila na skóre 91.75 a s velkým náskokem si uzmula nejcennější kov z olympiády. Druhá česká snowboardistka v závodě skončila na sedmém místě.

V předposlední den celého festivalu se bojovalo o medaile i ve snowboardcrossu, a to v týmovém závodě. První český pár tvořili zkušenější Štěpán Hlaváček s Karolínou Šperlovou. Druhou dvojici obstarali Vojtěch Trojan a Karolína Výtvarová. „Namíchat dvojice bylo pro mě nejtěžší. Nakonec jsme postavili mladší a starší tým. Nebylo to rozhodnutí jen na základě věku, ale i výsledků a jízd z minulého dne,“ vysvětlil skladbu dvojic trenér juniorů Adam Větříček.

Na týmový závod panovala největší zima, což potvrdil i český servisman Radek Vintr. „Na závod bylo jasno a také největší zima. Sníh měl -14 °C. Měli jsme dobrou mázu a všechno to vyšlo hezky,“ pochvaloval si.

České týmy vstoupily do závodu skvěle a kvalifikovaly se z pátého a šestého místa. Ve čtvrtfinále si oba týmy dojely pro první místo a zajistily si semifinále. V tom obě české dvojice skončily shodně na třetím místě, což znamenalo jízdu v malém finále. V tom se více dařilo zkušenější dvojici, která skončila pátá. „Závod se nám povedl, je škoda Štěpánova menšího pádu v semifinále, který nás možná stál postup do velkého finále, ale to vůbec nevadí. Vyhráli jsme malé finále a řekla bych, že se nám to moc povedlo,“ zhodnotila závod Karolína Šperlová. Druhý český tým obsadil v malém finále třetí místo a celkově tak sedmou pozici. „Jsem rád, že jsem si mohl zajet týmový závod se skvělou parťačkou Karolínou Výtvarovou,“ těšilo Vojtěcha Trojana. A jeho týmová kolegyně přidala i svůj pohled na páteční závod. „Víc mi sedla trať, což je zásluhou trenérů a víc mne to i bavilo. Byl to skvělý závodní den s bezvadným parťákem!“

Spokojený s průběhem celého závodního dne byl i trenér Větříček. „Oba naše týmy měly skvělou kvalifikaci. Skončily na pátém a šestém místě, což znamená, že se držely s absolutní špičkou. Všichni dobře jezdili a zlepšovali se v trati. Kdybychom měli před závodem ještě dva dny tréninku, tak by ten výsledek mohl být jiný. Celé EYOF převálcovali Francouzi, kteří většinou obsadili první dvě místa. Myslím si, že jsme výborně obstáli a fungovali jako tým i parta mimo trať. Těším se, že s touto partou třeba ještě někdy někam pojedeme,“ uzavřel reprezentační trenér.

 

foto: Olympijský týmPomoc Ukrajině