×
Eva Samková zakončila sezonu čtvrtým místem. Jízdu věnovala zesnulé Daně Zátopkové

Eva Samková zakončila sezonu čtvrtým místem. Jízdu věnovala zesnulé Daně Zátopkové

13.03.2020

„Jedu pro Danu Zátopkovou,“ křikla Eva Samková před finále závěrečného podniku Světového poháru ve švýcarském Veysonnaz. Česká snowboardcrossařka sice odstartovala skvěle, jenže se opakoval scénář z minulého týdne v Sierra Nevadě – pád a čtvrté místo. Stejná pozice patří dvojnásobné olympijské medailistce také v celkovém hodnocení právě skončeného ročníku.

Zatímco drtivá většina lyžařských i snowboardových závodů byla kvůli epidemii koronaviru zrušena, elita snowboardcrossařů se k finálové zastávce Světového poháru do švýcarského Veysonnaz přeci jen sjela. I když nutno dodat, že nebyla zcela kompletní. Ve startovní listině chyběli závodníci například ze zámořských států nebo Velké Británie. Z celkových dvanácti žen bylo šest nasazeno přímo do semifinále. Další si cestu musely probít přes čtvrtfinále, kde neuspěla Vendula Hopjáková.

V semifinále Eva Samková po startu figurovala na třetím místě, ale šikovným manévrem se rychle dostala do vedení. Postupně si v čele vybudovala velký náskok a s přehledem si z prvního místa dojela pro postup do závěrečného souboje o medaile. Spolu s ní vybojovala vstupenku mezi nejlepší čtveřici druhá Belle Brockhofová z Austrálie. Z prvního semifinálového heatu postoupila vítězka celkového hodnocení Světového poháru Italka Michela Moioliová a Francouzka Chloe Trespeuchová. Ve finále se tak symbolicky setkalo kvarteto nejlepších závodnic celkového hodnocení sezony.

Před finále česká reprezentantka vzpomněla na legendární oštěpařku a olympijskou vítězku Danu Zátopkovou, jež dnes ve věku 97 let zesnula. Samková pak odstartovala skvěle, hned na prvním skoku ale spadla. Opakoval se tak stejný scénář jako minulý týden ve španělské Sierra Nevadě, kdy měla Samková ve finálové jízdě také výbornou pozici, jenže po pádu skončila na čtvrtém místě. „Když jsem na tom skoku letěla a začala padat, tak jsem si říkala: Jako doopravdy? Znovu?!“ popisovala s tradičním nadhledem. „Udělala jsem chybu, brzy jsem zastavila sešlap a hodilo mě to na přední nohu. V tréninku už se mi to jednou stalo, to se mi povedlo odjet, ale teď se mi sekla přední hrana a rovnou jsem lehla,“ dodala.

Další umístění těsně pod stupni vítězů olympijskou vítězku ze Soči mrzelo, sezonu však hodnotila kladně. „Samozřejmě jsem z toho smutná, ale i tak byla ta sezona dobrá. Člověk nemůže pořád jen stoupat nahoru, taková sezona aspoň ukáže, že je pořád na čem pracovat a že se neustále musí makat. Do každého závodu se musí jít naplno, s holkama jsme strašně vyrovnané, což je super. Byly to další zkušenosti a fajn příprava na další sezonu,“ uvedla Samková.

„Bylo to hodně napínavý a hodně divoký. Pád Evky ve finále je velká škoda, protože tady měla nejrychlejší trénink a jezdila možná vůbec nejlépe ze všech holek, trať jí seděla. Ale to se prostě stává. Pro Vendulku byla zdejší trať velkým soustem. V poslední zatáčce se bála, protože z ní minulý rok vypadla a vykloubila si rameno. Tuhle zkušenost si vezla celou jízdu a bylo to na ní vidět,“ hodnotil trenér Marek Jelínek s tím, že okamžitě po závodě česká výprava odcestuje zpět do vlasti. „Vyrážíme hned do Česka, počítáme s karanténou, čtrnáct dní budeme doma a pracovat individuálně. Doufejme, že za dva týdny nás aktuální podmínky pustí ven a budeme se moct připravovat na další sezonu,“ dodal.Oficiální partneři

Senheiser

Produkce soutěží

Partneři