Eva Adamczyková zakončila sezonu SP čtvrtým místem, Radek Houser si dojel pro nejlepší umístění v sezoně

Eva Adamczyková zakončila sezonu SP čtvrtým místem, Radek Houser si dojel pro nejlepší umístění v sezoně

8 min 23 s

Poslední závod sezony Světového poháru se českému snowboardcrossovému týmu vyvedl. Eva Adamczyková postoupila do velkého finále, kde bojovala o zisk pódiového umístění. Nakonec z toho bylo čtvrté místo. V mužském závodě se z pre-heatů povedlo kvalifikovat Kryštofu Chourovi a Radku Houserovi, kteří potvrdili zvyšující formu. Bohužel do hlavního závodu naopak nepostoupila Vendula Hopjáková, jež v prvním závodě skončila 19. a ani Jan Kubičík, který bral 26. místo.


Česká dvojnásobná mistryně světa postupovala koly bez většího zaváhání a oproti včerejšímu závodu z toho bylo velké finále, když porazila i novopečenou vítězku celkového pořadí SP Charlotte Bankes. Ve finále Adamczyková pomýšlela na medaili, tu však odvály chyby na cílové rovince. „Samozřejmě jsem chtěla vyhrát, snažila jsem se, ale po chybách, které jsem udělala, tak to tak asi nemělo dopadnout. V cílové rovince, kde jsem měla jet bez chyby, abych měla šanci je předjet, jsem udělala chyby. Ale je to super, skvělá sezona na to, že jsem vůbec nevěděla, jestli budu jezdit. Jsem nadšená, že to takhle dopadlo,“ zhodnotila poslední závod a vůbec celou sezonu Adamczyková.

Česká bohyně se v letošní sezoně vrátila po náročném zranění a hned dokázala vyhrát podruhé v kariéře mistrovství světa, připsala si také druhé místo na SP ve Veysonnaz a celkově skončila v celém seriálu na čtvrtém místě.

Spokojený se sezonou a výkony nejen české nejlepší snowboardcrossařky byl i hlavní reprezentační trenér Marek Jelínek. „Sedmnácté místo Radka Housera je nejlepším umístěním v této sezoně. Kryštof Choura a jeho pětadvacáté místo potvrdili zvyšující se formu. Honza nepostoupil. Eva dnes jela skvěle, bohužel při poslední finálové jízdě se ukázalo, že roční handicap neježdění hraje roli, necítí se v jízdě ve čtyřech ještě tak dobře, dělala drobné chyby. I tak je to neuvěřitelná sezona a neuvěřitelný návrat. Jsme spokojení a doufám, že v příští sezoně jak naši mladí hoši, tak Evka naváží na konec této sezony,“ vzkázal z Kanady Jelínek.

Čeští závodníci v Kanadě potvrdili, že jsou jejich výkony na vzestupu. V tréninku byli dokonce Radek Houser a Kryštof Choura rychlejší než pozdější vítěz závodu i celého seriálu Němec Martin Noerl. Houser i Choura navázali na trénink v pre-heatu, když se kvalifikovali do hlavní části závodu. První jmenovaný dojel v osmifinálové jízdě na třetím místě a v cíli cítil, že postup nebyl daleko. Celkově z toho tak bylo 17. místo, což je nejlepší Houserovo umístění v sezoně.

„Rozloučil jsem se 17.místem, což je moje sezonní maximum. Jsem rád, že se to pomalu posouvá výše, byl bych radši, kdyby postupů bylo víc. Ale po zranění na začátku sezony jsem se dával dva měsíce dohromady, jsem rád, že v druhé polovině sezony jsem mohl odjet několik závodů. Myslím, že jsme předvedli jak tým, tak jednotlivci, že patříme mezi světovou špičku. Uvidíme, jestli nás ještě na konci sezony čekají menší závody, zda nás trenéři ještě povolají,“ prohlásil Radek Houser.

Kryštof Choura bojoval v osmifinále s kanadským soupeřem a došlo i k několika kontaktům, které českého závodníka zbrzdily a jízdu zakončil na čtvrté pozici, celkově pak z toho bylo 25. místo. „Musím říct, že to nakonec skončilo hezkým výsledkem. Bylo to složité, už v pre-heatech se mi nepodařil start, celou trať jsem pak doháněl. Ve finálových rozjížďkách se mi start podařil, nebylo to úplně jednoduché, poťukal jsem se s jedním z jezdců, dojel čtvrtý a nepostoupil. Celkový pohled na moji sezonu dopadl suprově, netušil jsem, že bych mohl závodit a jezdit s nejlepšími jezdci na světě,“ řekl Kryštof Choura.

Výsledky druhého závodu v Kanadě:

Ženy

1. Josie Baff

2. Pia Zerkhold

3. Chloe Treuspeuch

4. Eva Adamczyková

-----------------------------------

17. Vendula Hopjáková

Muži

1. Martin Noerl

2. Jake Vedder

3. Eliot Grondin

4. Lucas Eguibar

-------------------------

17. Radek Houser

25. Kryštof Choura

 33. Jan Kubičík

 

Foto: BóšaPomoc Ukrajině