Eva Adamczyková si dojela v prvním závodě po zranění pro medaili, úspěšná byla na Pitztalu i juniorská reprezentace

Eva Adamczyková si dojela v prvním závodě po zranění pro medaili, úspěšná byla na Pitztalu i juniorská reprezentace

6 min 51 s

Úvodní závody v nové sezoně za sebou mají dospělí i juniorští snowboardcrossaři. Ti si minulý týden zazávodili v nižší kategorii FIS na rakouském ledovci Pitztal, a česká výprava měla hned několik důvodů k radosti. Umístěním na pódiu se po zranění vrátila Eva Adamczyková, kterou skvělým výsledkem doplnily v minulé sezoně také zraněné závodnice Vendula Hopjáková, Natalie Ellinor Mullen a překvapení loňské sezony Radek Houser. A radost přetrvala i po závodech juniorů.


Česká výprava, která byla na startu s 21 závodníky nejpočetnější, se zapsala do celkových výsledků velmi úspěšně. I proti závodníkům ze světové špičky se 11 z nich umístilo v první polovině startovního pole. „Je tady minimálně padesát jezdců světové špičky, která je v Evropě potažmo na Pitztalu. Po víkendu přejíždíme na první Světový pohár,“ vysvětlil trenér českého týmu Marek Jelínek. 

 

Největší český úspěch zaznamenala Eva Adamczyková, rozená Samková, jež skončila i přes kolizi a hromadný pád na 3. místě za vítězkou Francescou Gallinovou a druhou Aline Albrechtovou. Pro Adamczykovou to byl vůbec první závod po zranění kotníků, které si přivodila v prosinci loňského roku. Další z českých závodnic, které se závod povedl, byla i přes kolizi a hromadný pád sedmá Vendula Hopjáková. Ta se postavila na start poprvé od olympiády, kde si přivodila zlomeninu zápěstí. Z mužů byl nejlepší Radek Houser, jenž se probojoval do malého finále a skončil na šestém místě.

„Nepočítali jsme s tím, že Eva pojede, ale konečný výsledek a především její jízda mě velmi potěšili. Umístění Vendy a Radka jsou velmi nadějným výsledkem na startu sezóny,“ hodnotil Jelínek. 

 

Následovaly závody juniorů. Těch se účastnilo 93 snowboardcrossařů a 66 snowboardcrossařek z celkem dvaceti zemí. „Tento závod se stal výjimečným tím, že se ho zúčastnila většina jezdců, včetně závodníků z Austrálie, Japonska, USA a Kanady, z důvodu nemožnosti absolvování podzimního tréninku v Americe. Tito zmínění jezdci přes zimu závodí v Severní Americe a opět do Evropy přijedou až na mistrovství světa juniorů,” těšila silná konkurence českého trenéra juniorů Petra Knappa. Díky této účasti tedy bylo možné objektivně porovnat úroveň českých jezdců s kompletní světovou špičkou. 

Čeští junioři, i přes absenci letního tréninkového soustředění na jižní polokouli, zanechali v závodě velmi výraznou stopu. Třem z nich se podařilo během víkendu umístit mezi osmi nejlepšími závodníky. V sobotu skončil Matouš Šmerák šestý a Bruno Tatarko sedmý. 

V neděli vybojoval mladý Vojtěch Trojan 8. místo a trenér Knapp byl spokojen i s výsledkem juniorek. „Příjemným překvapením byly výsledky našich nejmladších reprezentantek, na 17. místě skončila Karolína Šperlová a 19. Karolína Hrůšová. Obě jsou reprezentačními nováčky a pro Karolínu Hrůšovou to byly úplně první závody pod hlavičkou FIS,“ spokojeně uzavřel Knapp.

 

Už tento pátek startuje kvalifikací Světový pohár ve francouzském Les Deux Alpes, v sobotu od 11:30 jsou pak v plánu závody žen i mužů. 

 

Pro juniory přijde vyvrcholení sezony na přelomu března a dubna, kdy se v italském Passo San Pellegrino uskuteční mistrovství světa juniorů.

 Pomoc Ukrajině