Eva Adamczyková poprvé od zranění na stupních vítězů Světového poháru! Ve Švýcarsku dojela druhá

Eva Adamczyková poprvé od zranění na stupních vítězů Světového poháru! Ve Švýcarsku dojela druhá

8 min 54 s

Ve švýcarském Veysonnaz to bylo povedené závodní popolední. Po celý závod panovaly nádherné slunečné podmínky a Eva Adamczyková postupovala vyřazovacími koly bez větších problémů až do velkého finále. A poprvé od zranění to klaplo na stupně vítězů, když jen těsně dojela druhá za Charlotte Bankes. V mužské části startoval Radek Houser, jemuž se v tréninku před závodem povedlo zajet čtvrtý a pátý nejrychlejší čas, jenže v osmifinále dojel do cíle s velmi těsným rozdílem třetí a do další jízdy nepostoupil.


 Na trati ve Švýcarsku se hodně závodilo a česká jezdkyně se držela více v kontaktu se soupeřkami. I tak z toho bylo ve čtvrtfinále i semifinále první místo. Společně s českou závodnicí postupovala z obou jízd Josie Baff. Do velkého finále se k nim připojily ještě Chloe Treuspeuch a Charlotte Bankes, jež jako jediná dokázala rodačku z Vrchlabí překonat v kvalifikaci, kde zajela o setinu rychlejší čas.

Po startu začala Adamczyková na třetí pozici, ovšem do půlky trati se probojovala na první místo a soupeřila s Trespeuchovou. Jenže ani jedna se z výhry neradovala. Charlotte Bankes totiž nabrala rychlost, měla výhodnou dráhu a o pouhých šest setin sekundy dojela před čerstvou dvojnásobnou mistryní světa. Na třetím místě skončila Novozélanďanka Josie Baff.

“Jsem maximálně spokojená. Byl to už jen kousíček na to první místo, ale bylo to dnes super. Ve čtvrtfinále jsem měla asi nejhorší start z celého dne, ale ponaučila jsem se z toho a v semifinále to byl pravděpodobně nejlepší star. Ve finálovém závodě jsem měla silný kontakt s prkny Josie a Charlotte, protože jsme tam najížděly do první klopky a úplně se mi tím kontaktem roztočilo prkno, takže jsem ráda, že jsem to ustála. V půlce trati jsem se pěkně vyvezla a snažila to udržet. V poslední klopence mě Charlotte trochu podjela a předjela. Já jsem se nesrovnala dobře na poslední boule, kde jsem ji ještě mohla předupovat, ale nepovedlo se mi to. I tak jsem spokojená, je to taková splněná mise, že mám pódium i ze svěťáku,” popisovala finálovou jízdu Eva Adamczyková. 

S nejlepším umístěním ve Světovém poháru v sezoně byl spokojený i reprezetační trenér Marek Jelínek. „Eva předvedla skvělé ježdění. Spadla v první tréninkové jízdě, ale vše si vynahradila skvělým výkonem a nejlepším umístěním ve Světovém poháru v této sezoně. Myslím si, že by se Eva mohla posouvat v pořadí seriálu, ale není to náš cíl,“ uvedl trenér k výkonu Adamczykové. Ta se po dnešním závodě posunula na čtvrté místo celkového pořadí Světového poháru. Na třetí Baffovou ztrácí Češka 41 bodů.

Radku Houserovi se navázat na předešlý rok, kdy ve Veysonnaz skončil devátý, nepovedlo. V osmifinálové jízdě totiž dojel jen těsně za postupovou dvojicí a celkově skončil na 23. místě. „Já jsem den zahájil dobře v tréninku, kde se mi povedlo vyhrát tréninkovou rozjížďku. Časem to byla pátá nejrychlejší jízda. Bohužel trénink se do závodu nepočítá.  V tom jsem byl třetí o jedenáct setin sekundy. Celou trať jsem se držel za Kalle Kobletem a Jakobem Duskem. Čekal jsem do poslední zatáčky, že si ji dobře najedu a zkusím je předjet na poslední rovince, jenže jeli podobnou stopu jako já a dojeli pohromadě, a já jen těsně za nimi. Jezdilo se mi tady dobře, jsem rád, že jsem nespadl a doufám, že se v dalších závodech budu posouvat startovním polem dopředu,“ řekl po závodě Radek Houser.

Závod vyhrál Martin Noerl před Alvarem Romerem a třetím Lorenzem Sommarivou.

„Radek Houser měl dnes skvělé tréninky, když jednou dojel první s pátým nejrychlejším časem kola a jednou druhý s celkovým čtvrtým nejrychlejším časem. Bohužel si opět nevybíral úplně ideální dráhu, protože má nejhorší startovní číslo. Po nějakých drobných kontaktech a dvou dojetích nepostoupil jen o pár setin. I tak je to pro Radka nejlepší umístění sezony,“ zhodnotil výkon svého svěřence Jelínek.  

 Poslední zastávkou Světového poháru bude od příštího pátku kanadské Beaupré a na programu jsou dva finálové závody.  

 

Foto: BóšaPomoc Ukrajině