Eva Adamczyková ovládla malé finále a na SP v italské Cervinii bere 5. místo

Eva Adamczyková ovládla malé finále a na SP v italské Cervinii bere 5. místo

4 min 57 s

Česká reprezentantka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková se postupně vrací do formy před vážným zraněním. V minulé sezoně si zlomila v oblasti kotníků obě nohy, po úspěšné rekonvalescenci ovšem patří znovu mezi elitu. Potvrdil to páteční závod Světového poháru v Cervinii, kde někdejší olympijská vítězka kralovala malému finále a skončila pátá. „Jak by řekl můj pan fyzikář z gymplu, má to vzestupnou tendenci, takže super,“ komentovala poté, co vylepšila svůj výsledek z Les Deux Alpes, kde dojela desátá.


Výsledek Adamczykové přitom mohl být ještě lepší. Na úpatí Matterhornu si v kvalifikaci vybojovala třetí příčku, postup mezi elitní čtveřici jí v pátek uniknul velmi těsně. Přesto po zvládnutém malém finále našla důvody k radosti.

„Jsem samozřejmě spokojená. Před dvěma měsíci jsem si ani nemyslela, že budu jezdit a jsem vděčná, jaký posun mám za sebou,“ vážila si dvojnásobná medailistka z olympiády a přidala svůj pohled na neúspěšné semifinále. „Jela jsem z první pozice, udělala nějaké chyby na posledním skoku a nepostoupila možná o půl prkna.“

Zástupkyni liberecké Dukly ve fotofiniši těsně překonala Australanka Belle Brockhoffová, pro malé finále proto Češka zvolila změnu strategie. Spolu s trenérem Markem Jelínkem se rozhodla pro opožděný start, nakonec všechny soupeřky pokořila.

„V tréninku se mi starty nedařily, ale v závodě jsem to zvládla změnit. Malé finále bylo takovou neučesanou jízdou, která nakonec vyšla,“ culila se devětadvacetiletá závodnice na snowboardu.

Kouč Jelínek nešetřil chválou, jeho nejúspěšnější svěřenkyně se v celkovém hodnocení SP posunula na sedmé místo. „Velmi vyzrálý výkon Evky. Samozřejmě, že drobné chyby se v jízdě objevily, ale bylo to spíš o taktice. Holky se za ní vyvážely, proto jsme potřetí zkusili opožděný start. Vyšel úplně skvěle, Evka splnila úkoly na výbornou. Pod nádhernou horou Matterhorn nám tentokrát přálo i počasí, pro závodníky to bylo daleko bezpečnější než včera a předevčírem.“

Páteční akci mezi ženami nakonec opanovala Francouzka Chloé Trespeuchová. Alessandro Hämmerle z Rakouska si urval prvenství mezi muži.

 

V sobotu čeká snowboardcrossaře ještě jeden závod, kromě Adamczykové do něj nastoupí i Vendula Hopjáková, Kryštof Choura a Jakub Žerava. Mužský závod začíná v 10:00, ženský pak o hodinu později.

Foto: FIS.Pomoc Ukrajině