Dva čeští snowboardcrossaři jsou ve finále SP v Cortině! Do vyřazovacích jízd postoupila Eva Adamczyková a Jan Kubičík

Dva čeští snowboardcrossaři jsou ve finále SP v Cortině! Do vyřazovacích jízd postoupila Eva Adamczyková a Jan Kubičík

4 min 36 s

Závodníci Světového poháru se měli původně postavit na start kvalifikace až v sobotu, ale kvůli hrozbě silného větru bylo vše jinak. Jelo se už v pátek a z pěti českých závodníků se podařilo probojovat do vyřazovacích jízd Evě Adamczykové a také Janu Kubičíkovi, kterému se to letos povedlo poprvé.


„Dnes proběhl první trénink a zároveň i kvalifikace, což je velmi neobvyklé. Tato zvláštní kombinace byla kvůli hrozbě opravdu velkého větru a organizátoři se obávali, že by se kvalifikace nemusela zvládnout,“ vysvětlil změnu programu v italském středisku český trenér Marek Jelínek.

Nejen jezdci se kromě náročného programu museli vyrovnat i s rozdílnými teplotami. „Ráno zima, v poledne 11 stupňů na kopci a večer to zase přimrzalo. Bylo to obrovsky těžké pro servisáky, ale nějak se s tím poprali,“ popisoval obtížnou situaci Jelínek.

Z českých snowboardcrossařek postoupila do sobotního závodu Eva Adamczyková. „Eva byla nejrychlejší v úvodním tréninku a potom i v jedné jízdě před kvalifikací. Přímo během ní se jí to trošku nepovedlo, nedoskočila nějaké věci a na této speciální trati jí to připravilo o hodně času,“ zhodnotil kvalifikaci české závodnice trenér.

Ani sama Adamczyková nebyla s kvalifikačnímu jízdami spokojená, ale na závod se těší. „Úvodní tréninková jízda před kvalifikací byla dobrá, následná první ani druhá kvalifikační jízda nebyly ideální. Měla jsem chyby na startu, ale kvalifikovala jsem se, a to je hlavní. Docela mě tady trať baví, je krátká, nijak extra technická, s výjimkou startu. Těším se zítra na závod.“

V mužském závodu se probojoval do vyřazovacích jízd poprvé v sezoně Jan Kubičík, jenž skončil na třináctém místě. „Máme obrovskou radost z kvalifikace Jana Kubičíka, pro něhož je to první úspěšný postup od olympiády, kde si zlomil kotník. Věříme, že jdeme dobrým směrem a před mistrovstvím světa, které bude za necelý měsíc, máme dobře našlápnuto,“ uzavřel Jelínek. 

 

Sobotní finálové jízdy v Cortině se jedou od 18:30 pod umělým osvětlením.

 

Foto: FISPomoc Ukrajině