Další umístění v nejlepší desítce. Zuzana Maděrová i přes zdravotní potíže dojela v Kanadě osmá

Další umístění v nejlepší desítce. Zuzana Maděrová i přes zdravotní potíže dojela v Kanadě osmá

6 min 53 s

Světový pohár alpského snowboardingu pokračuje ve zběsilém tempu. V neděli se dojel paralelní slalom v Bulharsku a o čtyři dny později už se závodilo znovu. Tentokrát v Kanadě a na programu byl pro změnu obří slalom. Na startu nechyběli ani dva Češi – Zuzana Maděrová a Adam Počinek.


Cesta do Kanady proběhla bez větších obtíží, větší problém dělá devatenáctileté snowboardistce časový posun. „Cesta byla trochu dlouhá, ale v pohodě. Letěli jsme v době, kdy je v Česku noc, takže se to celkem dalo. S časovým posunem ještě nejsem srovnaná. Přiletěli jsme v pondělí večer místního času a stále chodím spát v půl sedmé večer a vstávám ve tři ráno. Úplně ideální to není, ale jde to zvládnout,“ vysvětlila Maděrová.

Ta se kromě jet lagu musí v průběhu závodů potýkat i se zdravotními obtížemi. „Od začátku dnešního dne jsem bojovala s bolestí zad a k tomu nějakou chřipkou, nebo nachlazením, které jsem nejspíš chytla v letadle. Od rána mám zimnici a nejsem na tom úplně nejlíp, navíc mám hroznou rýmu, takže to dopadlo dost nad očekávání. Když jsem se ráno viděla, tak jsem nevěřila, že by to mohlo dnes nějak dopadnout,“ svěřila se devatenáctiletá reprezentantka.

I přes trable se nakonec dokázala probojovat mezi nejlepších šestnáct závodnic, ovšem bylo to velmi těsné, jelikož šestnáctou a sedmnáctou příčku dělilo jen šest tisícin sekundy. „Se svou druhou kvalifikační jízdou jsem naprosto spokojená, což se o první říct nedá. Naštěstí se mi to v té druhé povedlo dohnat, ale bylo to jen o kousek. Jsem ráda, že jsem do  šestnáctky vůbec postoupila.“

V osmifinálové jízdě proti Maděrové stála Miki Tsubaki, nejrychlejší závodnice kvalifikace. Maděrová však dokázala postoupit do čtvrtfinále i přes to, že startovala v červené dráze. „Nezbývalo mi nic jiného, než zajet rychle tam, kam mě postaví. Ovšem neřekla bych, že červená dráha byla o tolik horší. Dráhy byly celkem vyrovnané. Dole v červené dráze byla nerovnost, ale možná něco bylo i v modré, to nevím,“ vysvětlovala česká snowboardistka, která věděla, že musí jet proti Japonce rychle. „Miki jezdí fakt rychle a je to těžké s ní závodit. Na druhou stranu jsme všichni jen lidi. Máme emoce, všichni se bojíme. Když vyhrajete kvalifikaci a jedete s šestnáctým, tak jste v pozici, kdy nesmíte spadnout a chcete vyhrát. Šestnáctý je v pozici, kdy jedete o život. Buď to vyjde, nebo ne. Buď pojedete rychle a spadnete, nebo to vyjde. Jediné, co fakt nechcete, je jet pomalu.“

Čtvrtfinálovou soupeřkou Maděrové byla Italka Lucia Dalmasso, jež byla v cíli 31 setin rychlejší. „Zpomalila mě nerovnost v cíli, cítila jsem ji už jízdu před tím, ale tentokrát mě zasáhla mnohem víc. Kdyby ta brána nevypadala tak, jak vypadala, tak by to na postup vyšlo,“ zamrzelo rodačku z Liberce, která tak skončila na osmém místě.

Finále opanovala Rakušanka Sabine Schoeffmannová před svou krajankou Claudií Riegler. Rakouská vlajka vlála nejvýše i v mužském závodě, který vyhrál Benjamin Karl. Čech Adam Počinek neprošel kvalifikací.

V Blue Mountain se jede ještě druhý závod hned v pátek. Kvalifikace začíná od 15:00, finálové jízdy o čtyři hodiny později.

 

Foto: FISPomoc Ukrajině