Budoucnost českého freestyle snowboardingu je růžová, věří po MS trenér reprezentace Přemysl Vida

Budoucnost českého freestyle snowboardingu je růžová, věří po MS trenér reprezentace Přemysl Vida

6 min 46 s

Český freestyle snowboarding může být po skončení MS v Bakuriani nadmíru spokojený. Hned dvakrát se totiž čeští závodníci umístili v nejlepší desítce. Patnáctiletá Vanessa Volopichová si v Big Airu doskočila pro deváté místo a Kristián Salač dokonce bojoval ve finále o medaile. Tu nakonec nezískal, ale i tak zaznamenal nejlepší mužské umístění v historii naší země.


Radost z pátého místa Kristiána Salače na MS v Big Airu neskrýval reprezentační trenér Přemysl Vida, jenž před šampionátem doufal v podobný úspěch. „My jsme hrozně spokojení. Pokud jedeme na vrcholnou akci, tak se snažíme udělat maximum a v našem sportu se může stát cokoliv. Ovlivňuje to počasí i skok, takže jsme byli připravení, že i tyto výsledky by mohly zapadnout. Máme radost, že to Kikin všechno odjel, ustál a že to takhle dopadlo.“

Pátá příčka Kristiána Salače je pro Česko nejlepší mužský výsledek v historii. Ten držel Martin Černík svým sedmým místem ze Světového poháru. Na světovém šampionátu pak byl nejlepší Martin Mikyska, jenž byl devátý. Vůbec nejlepší české umístění na MS stále drží Šárka Pančochová, která byla v roce 2011 v La Moline stříbrná. Dlouho jsme měli maximum na MS v Big Airu deváté místo ze Stonehamu, takže jsme rádi, že to Kikin posunul, protože maká on i celý tým, takže jsme rádi, že to takhle vyšlo,“ těšilo Vidu, který prozradil plán českého týmu po skončení finále. „My to teď oslavíme. Finále se mělo jet původně v neděli, takže máme letenky na pondělí a máme čas na to, abychom všechno pořádně rozebrali a oslavili.“

Česká snowboardová výprava si z Gruzie odváží zlatou medaili, kterou získala Eva Adamczyková ve snowboardcrossu a důvodem ke spokojenosti jsou i další dobrá umístění. „Pokud bych to měl zhodnotit komplexně, tak ve snowboardcrossu, paralelním slalomu i freestyle snowboardingu se nám povedly velmi dobré výsledky a ta budoucnost je dobrá. Děkujeme samozřejmě Svazu lyžařů za podmínky, které máme,“ ocenil Vida.

Ten vidí budoucnost freestyle snowboardingu velmi pozitivně. Aby taky ne.Jakub Hroneš má teprve osmnáct let, Kristián Salač je jen o tři roky starší a skvělé výsledky podává i patnáctiletá Vanessa Volopichová. „My máme i další talenty, kteří dorostou do juniorského věku a myslím si, že budoucnost českého freestyle snowboardingu je růžová. Dlouhodobě se prosazují mladší generace. Olympiádu v Pekingu vyhrál šestnáctiletý Američan jezdci kolem tohoto věku se prosazují ve světovém snowboardingu. Takže je to o mladých,“ řekl český trenér, který i vysvětlil, proč tomu tak je:

„Náš sport se v tomhle hodně posunul a vyvinul. Děti začínají se specializovaným tréninkem mnohem dřív a generace Japonců, Číňanů, Kanaďanů a dalších dorůstá a přijde, protože už od nějakých pěti-šesti let se specializují na trénink a skoky díky vývoji technologií, posunu tréninku, airbagům. Jsou to specializovaná tréninková centra, kde se dopadá do těch airbagů a může se to využívat celoročně. Hodně se to používá v Evropě a my pracujeme intenzívně na tom, aby to stálo i u nás v Čechách, což už teď vypadá hodně slibně,“ naznačil další vývoj českého freetyle snowboardingu Vida.

 

Foto: BóšaPomoc Ukrajině