Adamczyková dojela v Cervinii čtvrtá, Hopjáková si vylepšila kariérní maximum

Adamczyková dojela v Cervinii čtvrtá, Hopjáková si vylepšila kariérní maximum

6 min 53 s

Skvělou sobotu zažily české snowboardcrossařky, které se dostaly do nejlepší desítky. Eva Adamczyková poprvé od zranění jela velké finále, kde jen těsně skončila pod stupni vítězů. Na Cervinii bude ráda vzpomínat i Vendula Hopjáková, která se probojovala do semifinále a celkově z toho bylo osmé místo.


Druhý závod v italské Cervinii byl odlišný od toho prvního. Nejela se totiž kvalifikace a hned se šlo do rozjížděk. Eva Adamczyková s Vendulou Hopjákovou se probojovaly až do semifinále, kde se potkaly přímo na trati. Do velkého finále se dostala jen Adamczyková, jež dojela za mistryní světa Charlotte Bankesovou. Vendula Hopjáková tak zamířila poprvé v kariéře do malého finále, a celkově skončila osmá.

„Dneska jsem zajela nejlepší výsledek kariéry. Na sněhu jsem byla dvacet dní a je těžké se měřit s těmi nejlepšími, když nemám tak naježděno. O to víc  jsem za tento výsledek ráda. V prvním závodě jsem nepředvedla, co umím. Ale dnes jsem si to vynahradila. Trať byla pěkná, nepříjemné byly rozbité klopky a prkno si tam dělalo, co chtělo. Snad to tímto výsledkem nekončí a bude se to dále zlepšovat,“ těšil výsledek Hopjákovou.

Ve velkém finále to bylo napínavé až do cíle, kde o třetím místě musel rozhodnout až fotofiniš. Ten rozhodnul o tom, že se Eva Adamczyková umístila na čtvrtém místě za Francouzkou Trespeuchovou . „Bylo to těžké rozhodnutí, jestli vyrazit stejně jako předtím s nimi, nebo dát opožděný start. Chtěli jsme to udělat tak, abych je dojela později než včera v malém finále, ale bylo to o moc. Nikdy nevíte, jak se to ostatním pojede. Dojela jsem je po chvíli, od třetí jsem byla tři setiny, s ježděním jsem ale moc spokojená. Hlavně jsem ráda, že jsem míň řešila kotníky, jela jsem tak naplno a neměla žádné obavy. Začátek sezóny jsem si nemohla přát lepší,“ těšilo po dojezdu Adamczykovou.

Velkou radost z výsledku svých svěřenkyň měl i český trenér Marek Jelínek. „Dnes to byl nádherný den. Nejlepší umístění Vendulky v celé její kariéře a nejlepší umístění Evy v této sezoně. Jsem šťastný, že vůbec mohla závodit, dostala se do takové formy a těším se na mistrovství světa, kde pojedeme jak v jednotlivcích, tak v týmech o medaile. Osmé místo Vendulky Hopjákové je obrovským zlepšením, stále jezdí s bolestivostí kotníků, ale má několik týdnů na doléčení.“

Závod vyhrála Charlotte Bankesová před Jossie Baffovou. Celý seriál Světového poháru vede Chloe Trespeuchová, Eva Adamczyková se posunula na sednou příčku, Vendula Hopjáková je 18.

Závod mužů českým reprezentantům nevyšel. Na start nastoupili Kryštof Choura, Jakub Žerava a Jan Kubičík. Bohužel ani jeden z nich se nedostal přes úvodní rozjížďku. „Kluci dnes zaváhali na startu, všichni tři chybovali. Bohužel mezi kluky se velké chyby na startu nedají následně dojet. Je to hodně o nezkušenosti a nervozitě, startovali dva mladí kluci, potřebují nabrat jistotu a zkušenost,“ řekl na závěr český reprezentační trenér Jelínek.

 Z vítězství se radoval Francouz Loan Bozzolo před Němcem Martinem Noerlem, který zatím vede Světový pohár právě před Francouzem.  Třetí byl Švýcar Kalle Koblet. Z českých snowboardcrossařů získal body jen Kryštof Choura, jenž je na 42. pozici.

 Foto: FISPomoc Ukrajině