Zranění, nemoci, koronavirus. Navzdory překážkám ladí sdruženáři formu na zimní sezonu

Zranění, nemoci, koronavirus. Navzdory překážkám ladí sdruženáři formu na zimní sezonu

11 min 39 s

Stejně jako většina ostatních sportovců také čeští reprezentanti v severské kombinaci statečně zápolí nejen s náročnými tréninkovými dávkami, ale také s nástrahami, které jim připravují nejrůznější koronavirová omezení. Jak tuto situaci zvládají a jak probíhá příprava na sezonu, upřesňuje reprezentační trenér sdruženářů Marek Šablatura.


V jakém stavu jsou vaši svěřenci?

Řeknu to jinak – čtvrtek 23. července byl po skončení zimní sezony první den, kdy reprezentační družstvo trénovalo kompletní.

Co bylo příčinou absencí?

Jako tradičně – různé nemoci a zranění. Lukáši Daňkovi už počátkem ledna lékaři diagnostikovali EBV virus, což je onemocnění, jehož se člověk obtížně zbavuje, a navíc s ním nelze ani sportovat. Po několika měsících jsme přípravu obnovili, ale za dva týdny byly hodnoty zpátky. Nyní se Lukáš pomaličku snaží o návrat, minulý týden si byl zaskákat na můstku v Planici a věříme, že už ho konečně zdravotní problémy opustí. Jan Vytrval měl pro změnu na začátku května pád na kole, prošlápl si přitom koleno a poškodil vazy. Dlouho rehabilitoval, ale kondici postupně dohání a na Ještědu absolvoval i vydařený skokanský pokus.

Vyhnuly se komplikace alespoň dvěma nejlepším českým reprezentantům z minulé sezony – Tomáši Portykovi a Ondřeji Pažoutovi?

No, tak úplně hladké to nebylo. Ondra Pažout měl také problémy s kolenem, takže nemohl běhat a postupně to zkouší. Důležité je, že může jezdit alespoň na kole a na kolečkových lyžích. Obavy jsme měli i u Tomáše Portyka, protože mu také vyskočily podobné hodnoty jako Lukáši Daňkovi, ale naštěstí za týden po kontrolním testu už bylo vše v pořádku.

Před sezonou jste oznámil, že do společné přípravy zařadíte i talentované juniory – dostávají příležitost?

Rozhodli jsme se víc provázat seniorskou kategorii s našimi nejlepšími juniory Janem Šimkem, Lukášem Kohlbergerem a Petrem Šablaturou. Ti absolvují měsíčně minimálně jedno skokanské soustředění s „áčkem“. Paradoxně situace kolem koronaviru umožnila, že s ním odtrénovali ještě víc.

Zajímavostí je, že s vámi trénuje i polský reprezentant Szczepan Kupczak – co ho k tomu vedlo?

Před zahájením přípravy mě telefonicky kontaktoval Adam Malysz se žádostí, abychom Szczepana vzali do našeho družstva. Nejprve jsme se trochu divili, ale pak jsme souhlasili. Kupczak patří ke světové skokanské špičce mezi sdruženáři, a tak by mohl přispět i ke zvýšení výkonnosti našich kluků.

Kdy jste s vašimi svěřenci zahájili přípravu na sezonu 2020/2021?

Kvůli koronaviru se zkrátila minulá sezona, a tak jsme tento prostor využili v tréninku k nabraní určitého silového i běžeckého objemu. Po vyhlášení nouzového stavu se kluci připravovali individuálně podle pokynů po skypu. Navíc kvůli uzavření hranic nemohl za družstvem z Polska skokanský asistent Robert Mateja. Když se situace opět uvolnila, navštěvovali jsme i asistentem Vláďou Šmídem jednotlivé závodníky doma. V červnu jsme vyjeli poprvé do zahraničí – místo do uzavřeného Breitenbergu v Německu jsme však museli do rakouského Hinzenbachu. Po kratší dovolené, kterou Tomáš Portyk strávil u moře, Ondra Pažout byl ve Slovinsku u jezer, kde zdolal Triglav, a Honza Vytrval s přítelkyní na kolech, jsme měli soustředění opět v Rakousku v Eisenerzu. Zaměřili jsme se zejména skokanskou část. Ve druhé polovině července nás čekal v Liberci testovací týden – laktátová křivka, v Jablonci funkční vyšetření na speciálním pásu, což nám umožnili biatlonisté, a skok na Ještědu a běžeckou výzvu na Ještěd.

Sdruženáře však čekal i start v prestižní výzvě nazvané Tygří letní Challenge v běhu na Ještěd – jak si vedli?

Výborně. V konkurenci českých biatlonových reprezentantů či hokejistů Bílých Tygrů Liberec ji vyhrál Honza Vytrval v čase 9:18 min. Michalu Krčmářovi ani ostatním nedal šanci.

Realizační tým doznal na jaře zajímavou posilu – polského trenéra Roberta Mateju, jehož úkolem je vylepšit závodníkům skok. Jak se vám s ním spolupracuje?

Roberta jako spolupracovníka jsem si vybral sám už zhruba na začátku letošního ledna. Věděl jsem, do čeho jdu, vše jsme společně mnohokrát probírali. Začátek spolupráce však byl kvůli koronaviru opravdu obtížný. Začínali jsme převážně na telefonu a skype. Robert mezi nás velice rychle zapadl, kluci ho vzali a na jeho pokyny a rady reagují pozitivně. Naším cílem v nové sezoně je předvádět stabilní a kvalitnější skoky než v minulých letech. Robert současně přinesl velkou výpomoc v oblasti vývoje materiálu, které jsem se musel dřív věnovat sám – především kombinézám a jejich finální úpravou. Nové prvky uplatňuje také v rámci silové přípravy.

Nemáte v souvislosti s globální zdravotní situací přece jen obavy z toho, co čeká severskou kombinaci v pomalu se blížící nové sezoně?

Obavy mám, ale jedeme stále naplno, i když tréninkové plány a místa pobytů musíme měnit prakticky každý týden. Počítáme však s tím, že letní sdruženářská sezona je víceméně ztracená, ale ta ani nebyla naším cílem. Směřujeme k tomu, že nová sezona začne v plánovaném termínu, ale čekáme další komplikace. Třeba Japonci mají zákaz opustit zemi do konce kalendářního roku, situace v USA je dramatická, Rusové také nikam nesmějí, koronavir trápí stále Francii, problémy mají Finové… Nezbývá, než věřit, že se zdravotní situace zklidní a postupně se vše vrátí do normálu.

 

Text k fotografii:

Reprezentační sdruženářský čtyřlístek v cíli běžeckého závodu Tygří letní Challenge – jeho vítězem se stal Jan Vytrval (vlevo).



Pomoc Ukrajině