Zlatá sdruženářská tečka i bez Riibera pro Norsko, české družstvo sedmé

Zlatá sdruženářská tečka i bez Riibera pro Norsko, české družstvo sedmé

9 min 51 s

Zlatou tečku za olympijským programem severské kombinace v areálu Čang-Ťin-Kchou napsala v soutěži družstev štafeta Norska – a to i přesto, že nastoupila bez svého elitního sdruženáře Jarla Magnuse Riibera. Stříbro pro Německo vydřel další úžasnou stíhačkou „železný muž“ Vinzenz Geiger, bronz nečekaně sebralo Rakušanům úspěšným finišem japonské kvarteto. Česká sestava Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout (na snímku NordicFocus), Lukáš Daněk zopakovala velice solidním sedmým místem výsledek z Pchjongčchangu 2018.


Čtyři desítky aktérů soutěže družstev na velkém můstku (HS140) tentokrát nebojovaly s tak silným mrazem („jen“ minus 13 stupňů Celsia) a nevyzpytatelným větrem, zato se musely vyrovnat s hustým sněžením. Zkušební kolo naštěstí představovalo pro český kvartet poslední slabou chvilku (Pažout 106,5 m, Vytrval 102,5 m, Daněk 116 m, Portyk 111 m), v ostrém startu už všichni reprezentanti dokázali zmobilizovat své síly a předvedli velice dobré výkony.

Ondřeji Pažoutovi se vydařil vůbec nejlepší „olympijský“ skok, když dopadl na značku 127,5 m. Zabrali i Jan Vytrval se 120,5 m a Lukáš Daněk se 122 m a po třetí sérii se tak ocitla česká vlaječka na nečekané páté příčce za čtyřlístkem velikánů Rakousko, Norsko, Německo, Japonsko. Škoda, že Tomáš Portyk nedoplachtil při závěrečném pokusu ještě o pár metrů dál – po jeho skoku 123,5 m před nás proklouzla Francie, ale i průběžná šestá pozice byla pro svěřence trenéra Marka Šablatury lichotivá. Na Francii jsme ztráceli devět vteřin, ostatní týmy se seřadily takto: 7. USA (s odstupem na Česko +22 s), 8. Finsko (+24 s), 9. Itálie (+1:51 min), 10. Čína (+4:52 min).

V napínavém duelu o stupně vítězů se pořadí měnilo jako v přesýpacích hodinách a konečné rozdíly byly naprosto minimální. Norsko do něj vstoupilo bez zklamaného Jarla Riibera, Německo, které obhajovalo vítězství z Pchjongčchangu, konečně vytáhlo po nucené covidové přestávce trumf v podobě držitele šesti olympijských medailí – z toho tří zlatých – Erika Frenzela. Nejdelší lety však předvedli Rakušané – ve druhé sérii Johannes Lamparter se 140 m a ve čtvrté Franz-Josef Rehrl se 141 m. Dodejme, že jedním ze stylových rozhodčí byl opět český zástupce Stanislav Slavík.

Pořadí v čele před běžeckou částí bylo následující: 1. Rakousko (Fritz 121 m, Lamparter 140 m, Greiderer 130 m, Rehrl 141 m), 2. Norsko (Grabaak 125,5 m, J. Oftebro 131 m, Björnstad 133,5 m, Andersen 133,5 m) +8 s, 3. Německo (Faisst 128,5 m, Frenzel 132 m, Geiger 133 m, Schmid 131,5) +11, 4. Japonsko (A. Watabe 125 m, J. Watabe 133,5 m, Nagai 128,5 m, Jamamoto 135 m) +12.

Bitva s USA, výhra nad Finskem

Na minulé olympiádě skončila česká štafeta sedmá, a tak minimálním cílem bylo zopakovat především v souboji s USA a Finskem stejné umístění. Závod na okruhu v Čang-Ťin-Kchou ztěžoval nejen nepříjemný vítr, ale zejména sněhem zasypávaná stopa.

Tomáš Portyk na prvním úseku předával osmý, ale proti silným běžcům měl těžkou roli. Na trati ho předstihl T. Fletcher, ale dokázal se alespoň těsně udržet na zádech výtečného běžce Heroly. Na druhém úseku zabral podle o čekávání Jan Vytrval, jenž předával sedmý poté, co unikl Mäkiahovi o dvanáct vteřin a na pouhých osm vteřin sjel nejen Loomise, ale i Francouze Bauda. Také Ondřej Pažout podal statečný výkon. Na poslední předávce byl osmý, ale jen pět vteřin za USA a jedenáct za Finem Hirvonenem. Na vytouženou sedmou příčku vytáhl český tým Lukáš Daněk, který se velice záhy přehnal před Reponena a s nejlepším Američanem Shumatem ztratil naději na šestou pozici až v cílové rovince. Sedmou příčku tak lze rozhodně považovat za úspěch!

„Velká čtyřka“ se až do poloviny běžecké části držela pohromadě. Nic na tom nezměnil ani Rehrlův atak v úvodním okruhu, ani Lamparterovy pokusy o trhák ve druhém. Ve třetím dějství se však už rozhodlo o zlatu. Zrychlením v závěru se odpoutal Nor Oftebro a finišmanovi Grabaakovi předával s desetivteřinovým náskokem na Greiderera s A. Watabem. Německá štafeta v té chvíli vypadala takřka beznadějně, neboť Frenzela postihla velká krize a předával čtvrtý se ztrátou 37 vteřin na lídra. V posledním kole Grabaak suverénně dovedl norské barvy k triumfu, ale za ním se rozjel k parádní stíhačce Němec Geiger. Ten po necelých dvou kilometrech dojel soupeře před sebou a ve zbytku sil navíc uhájil stříbro. Za ním překvapivě před Rakušanem Fritzem finišoval pro bronz Japonec Jamamoto

Olympijské hry Peking 2022, závod družstev v areálu Čang-Ťia-Kchou – Gundersen HS140/4 x 5 km: 1. Norsko (Björnstad, Andersen, J. Oftebro, Grabaak) 25:33,2 min, 2. Německo (Faisst, Schmid, Frenzel, Geiger) +54,9 s, 3. Japonsko (J. Watabe, Nagai, A. Watabe, Jamamoto) +55,2, 4. Rakousko (Rehrl, Lamparter, Greiderer, Fritz) +59,6, 5. Francie (Blondeau, Bauad, Gerard, Muhlethaler) +2:15,0 min, 6. USA (T. Fletcher, Loomis, Good, Shumate) +2:22,0, 7. Česko (Portyk, Vytrval, Pažout, Daněk) +2:25,5, 8. Finsko (Herola, Mäkiaho, Hirvonen, Reponen) +2:39,0, 9. Itálie +6:21,9, 10. Čína +13:50,0.



Pomoc Ukrajině